Ayla: Hâlâ savaş istiyor musunuz?

Yayın Tarihi 13 Aralık 2017

Ayla: Hâlâ savaş istiyor musunuz?

Emperyalistler biten ikinci dünya savaşını başka cephelerde devam ettirme kararı aldıktan sonra başladı Kore'de savaş.

Türkiye bu savaşın tarafı olmamasına rağmen meclis kararı olmaksızın dahil edildi. Oysa Türkiye Çörçil ve Rusvelt'in onca baskılarına rağmen İnönü'nün basireti ile savaşa girmedi ve her türlü sıkıntıya rağmen Türk çocuklarını yetim bırakmadı. Çünkü "savaş bir felaketti".

* * *

Kore'de kahramanlıklar yaratan Türk birliğinden Süleyman Dilbirliği adlı asker dolunaylı bir gece bir çatışmadan sonra cesetler arasında küçük bir kız çocuğu görür ve onu alarak birliğine getirir. Koreli yetim çocuğa Ayla adın verirler.

* * *

Ayla'nın hayatını anlatan film halen vizyonda. İzlemediyseniz izlemenizi öneririm.

Gerçek Ayla Koreli televizyon habercileri sayesinde bulundu ve manevi babası Süleyman Dilbirliği'ne kavuştu.

Savaş her türlü acımasızlığına rağmen onların kavuşmasını engelleyemedi.

Geçen gün de Süleyman Dilbirliği ve eşi Nimet hanım peşpeşe öldüler. Cenaze namazları birlikte kılındı.

Nereye kadar hikaye, nereye kadar gerçek, nereye kadar film, nereye kadar roman, nereye kadar...hayat ve her şey içiçe geçiyor ve biz bizim dışımızda yazılan bir senaryonun içinde oyuncu muyuz, kendimizi mi oynuyoruz, bilmeden yaşıyoruz.

* * *

"Bir tepeye düşman var mı diye kontrole gittik. Bir baktık ki her yer ceset dolu. Çok tiksindim. Her yerde el bombası var. Yanımda Ankaralı Hasan diye bir arkadaşım vardı. Aşağıya doğru indik. Yolda bir kız çocuğu gördük. Tir tir titriyor. Hemen onu alıp battaniyeye sarp birliğe götürdük. Saçlarını kökünden kestik, yıkadık, sardık battaniyeye çadıra getirdik. Karnını doyurduk. Çocuk tam birbuçuk gün uyudu. Zaman geçti Türkçeyi öğrendi. Ona besmeleyi, dua etmeyi öğrettik. Adını getirdiğimiz gün İsmet Yüzbaşı koydu. ’Bunun ismi bundan sonra ’Ayla’ dedi. O ufacık elleri ile bana ’Halil ağabey, çorabın var mı, mendilin var mı onları yıkayayım’ derdi."

Bu açıklamalar Tire'li Kore Gazisi Ayhan Bekki'ye ait.

* * *

Hangisi gerçek Ayla?

Hangisi gerçek hikaye?

Artık önemi var mı?

* * *

Yirmibirinci yüzyıl emperyalistleri savaşın boyutlarını çok genişlettiler. Başemperyalist aldığı kararla Kudüs'ü İsrail'in başkenti ilan etmekle savaşı yayacağını gösterdi.

Son bir yılda 39 milyar dolarlık silah sattı. Bu silahlar duvarda asılı kalması için satılmadı. Bu silahlar kullanılacak!

* * *

Ya bu silahları kullandırtmak isteyenin olası provakasyonlarına geleceğiz, ya da bağımsız savaş karşıtı bir politika izleyeceğiz!

* * *

Amerika kızılderili kabileleri birbiri ile çatıştırmayı çok iyi bilir. Ortaya bir şey atar, bunu Siyular yaptı der, apaçileri kışkırtır, rom ve silah verir, Mohikanların soyunu bitirir.

Ortadoğu'nun Mohikanları olup olmayacağına ortadoğu halkları karar verecek!

* * *

Biz mi; ben mi; ben her zamanki gibi iflah olmaz muhalifliğimle "savaşa hayır" diyeceğim. Sizi de davet edeceğim: "savaşa hayır!"

Ayla filmini izledikten sonra kendimize soracağız, savaş isteyenlere soracağız: Hala savaş istiyor musunuz?