Aydın Şengül topa girdi!

Yayın Tarihi 21 Nisan 2013

 

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun İzmir İl Çevre Müdürü hakkındaki bir hayli yankı uyandıran çıkışının ardında aslında kimi hedef alıyordu?

Veya İzmir İl Çevre Müdürlüğü’nün İZSU’ya toplam 700 bin liralık ceza kesmesi ve ardından Cumhuriyet Savcılığı’na şikayet etmesinin ardında kim vardı?

Kocaoğlu’nun basın toplantısında bunu bir gazeteci arkadaş isim vererek sordu aslında ama Kocaoğlu ‘bilemem’ dedi.

 

* * *

 

Ve basın toplantısında adı geçen milletvekili konuştu. Aziz Kocaoğlu’nun deyimi ile topa girdi.

AK Parti İzmir Milletvekili Aydın Şengül, Aziz Kocaoğlu’nun açıklamalarında aslında kendisini hedef aldığını söyledi. Bu şekilde birinci ağızdan teyit alınca bize de tahmin yapmak yerine taşları yerine oturtmak düştü. En azından İzmir Valiliği töhmetten kurtuldu.

 

* * *

Üç gündür İzmir’in gündemine oturan İZSU’ya çevre cezası ve savcılığa suç duyurusu üzerine Valiliğin ‘soruşturma izni’ vermediği bilgisi de hayli yankı yaptı.

İBB Başkanı Sayın Aziz Kocaoğlu, Yenigün’de haberin çıktığı sabah beni aradı. Soruşturma izni verilmediği kararının nereden çıktığını sordu. Kendilerinde olmadığını söyledi.

Ben kaynağı söylemeden bilgimin teyitli olduğunu belirttim. Başka bir konu mu acaba diye sordu.

Daha sonra bilgimi yine teyit ettim. Kanun gereği İZSU Müdürü doğrudan savcılığa çağrılamıyor. Hakkında Valilikten ‘soruşturma izni’ isteniyor. Valilik de önceki gün açıkladığım gibi soruşturma izni vermiyor. Şu ana kadar İZSU Genel Müdürü Prof. Ahmet Alpaslan’a bu konuda verilen herhangi bir soruşturma izni yok.

Sayın Başkan Kocaoğlu, Çevre Müdürü ve Vali Yardımcısı imzasıyla savcılığa yapılan şikayetin ve savcılığın çağırma yazısının çantasında olduğunu tekrar vurguladı ve beni telefonda habercilik açısından ilgilendiren şu açıklamayı yaptı: “Bunun daha devamı var Birolcuğum. Önümüzde 11 ay var. Bu 11 ay boyunca daha çok üzerimize gelecekler. Adliyede olacağız devamlı.”

 

* * *

Ben daha sormadan Aydın Şengül söyledi: “Aziz Kocaoğlu bundan sonraki soruşturmaların önünü kesmek için böyle yapıyor. İmarla ilgili dosyalar var. Onların önünü kesmek için bu çıkışı yaptı.”

Başkan ve müzmin muhalifi milletvekilinin bana yaptıkları açıklamalar bu noktada kesişti.

Bundan sonra ne var? Başka dosyalar neler?

 

* * *

Çevre Müdürünün İZSU’ya kestiği para cezası ve savcılığa suç duyurusunun ardında kim var diye daha sormadan Aydın Şengül kendiliğinden cevapladı: “Körfez kirliliği konusunda Çevre Müdürü’ne ‘ne işlem yaptınız’ diye sordum. Ben TBMM Çevre Komisyonu üyesiyim. Zaman zaman çevre müdürüne soruyorum. Gaziemir’i de sordum, Aliağa’yı da sordum, Körfezi de sordum. Bana kanun gereği para cezası kestiklerini ve savcılığa suç duyurusunda bulunduklarını söyledi. Çevre Müdürü bunu yapmak zorunda, kanun böyle.”

 

* * *

Aydın Şengül, sohbetin bir yerinde benim hoşuma gitmeyen bir söylem kullandı. “Aziz Kocaoğlu, zübük siyaseti yapmasın” dedi.

Biliyorsunuzdur, Zübük rahmetli Aziz Nesin’in bir mizah romanı. Rahmetli Kemal Sunal çok güzel oynamıştı Zübüğü.

Ben siyasetten anlamam. Aydın Şengül’ün zübük lafını daha önce de kullandığını öğrendim. Atlamışım. Bu onun bileceği bir iş. Karışmam. Ben İzmir’de sağduyulu, hizmet odaklı siyaset yarışından yanayım. Yoksa kısır polemik ve adliye koridorlarına dayalı siyaset İzmirliye ürün vermez. “Haber gerçek- yorum hür” ilkesi olduğu için bir yazar olarak yorumumu yapıyorum.

 

* * *

AK Parti İzmir Milletvekili Aydın Şengül bu gücünü hemşerisi ve AK Parti İzmir koordinatörü, başbakanın çok yakını TBMM Çevre Komisyonu Başkanı Erol Kaya’dan mı alıyor?

Bu soruya evet diyenler hayli fazla.

Aydın Şengül sohbetimizde devamla önümüzdeki dönemde yaşayıp göreceğimiz çok çarpıcı açıklamalar yapmaya devam etti: “Aziz Kocaoğlu ve belediye ilgili bana yolsuzluk dosyaları geliyor. Ben bunları bana vermeyin, ben anlamam diyorum. Ben bilmem, isterseniz savcılığa gidin dosyalarınızı verin diyorum” dedi.

Gerçekten böyle dosyalar var mı? Kimlerde bu dosyalar? Savcılığa verildi mi? Yoksa bütün bunlar siyaset mi?

Dedim ya yaşayıp göreceğiz.

 

* * *

Yazının özeti:

1- İZSU Müdürüne soruşturma izni verilmedi.

2- Körfez kirliliğine ne işlem yaptınız diye Çevre Müdürlüğü’ne soran isim Aydın Şengül.

3- Aydın Şengül, Aziz Kocaoğlu ve İBB hakkında imar ve yolsuzluk dosyaları olduğunu söyledi.

4- Aydın Şengül, zübük siyaseti tabirini tekrar gündeme getirdi.

* * *

Aziz Kocaoğlu Paris’te EXPO 2020 için bulunurken Büyükşehir’e yapılan operasyon hakkında Cumhurbaşkanımız ve AK Partili İzmir milletvekili bakanların dahi tepki gösterdiği bir ortamda yeniden yargı sözlerinin geçtiği bir seçim atmosferi kime ne kazandırır iyi düşünmeli! Benden söylemesi!