Artan döviz kurları

Yayın Tarihi 22 Ağustos 2018

Son günlerde vatandaşların en çok merak ettikleri konulardan biri döviz kurları.

Dolar kuru neden yükseliyor? Kur neden artıyor? Dolar ve euro daha da yükselir mi? yoksa düşer mi?” gibi sorular kafamızı kurcalıyor.

Bu kayıpta hızlanmanın birçok nedeni var.

Örneğin Dolar Endeksi yükseliyor, Euro/Dolar paritesi de Dolar lehine değişiyor. Bu demektir ki Dolar, diğer paralara karşı değer kazanıyor. Bu değişimin etkisi diğer paralarda olduğu gibi TL’de de değer kaybı oluşturuyor.

Öte yandan Türkiye’nin 2018 Şubat-Aralık döneminde yapması gereken dış borç geri ödemesi tutarı toplam 93,5 milyar dolar. Bu dönemde yapılan döviz talebi de kurları yükseltiyor.

Finans kuruluşları dışında kalan özel kesim kuruluşlarının döviz açık pozisyonu toplamı ise 222,7 milyar dolar. Kurların yükseldiğini gören reel kesim kuruluşları, kurlar daha fazla yükselmeden döviz alıp açık pozisyonlarını kapatmak istiyorlar. Böylece ortaya çıkan ek döviz talebi kurların daha da yükselmesine yol açıyor.

Diğer yandan Merkez Bankası faiz artırımı yoluyla olaya müdahale etmiyor.

Eskiden kurlar yükseldiğinde Merkez Bankası’nın faiz artıracağını ve dolayısıyla kurların daha fazla yükselmeyeceğini düşünülür, herkes ellerindeki dövizi satar ve bu kez kur düşüşüne yol açarlardı. Bu kez Merkez Bankası’nın faiz artırımı yoluyla müdahale etmemesi bu tür bir otomatik dengelemeyi de önledi.

Unutulmamalı ki son yıllarda döviz kurlarında bu kadar kısa sürede yaşanmış en büyük değer kaybıdır bu.

Malesef Türk Lirası’nın yılbaşından bugüne kadar değer kaybı yüzde 22’nin üzerine çıkmış durumda.

Bu, son yıllarda bu kadar kısa sürede yaşanmış en büyük değer kaybı.

Bizde Dolar fiyatı ve dolara bağlı olarak diğer önemli para birimleri, Dünya piyasasındaki değer değişiminin üzerinde bir artış gösteriyor.

Bu artışın arkasında Türkiye’den kaynaklanan sorunlar var.

Sınır ötesinde Suriye sorunu, içeride devam eden terör, FETÖ belası, iç ve dış talepteki daralma sonucu üretim ve büyüme yavaşlaması, ihracat gelirlerini artıramamamız, ithalat ile ve üretmeden büyüme isteğimiz, ABD ve AB ile siyasi ilişkilerdeki soğukluk hepsi birer neden.

Ama en önemlisi Türk siyasetinin tavanında yapılan konuşma ve eleştiri yarışı, iç ve dış meselelerle karşı karşıya olduğu bir dönemde, siyasetteki “hakareti de çok aşan” üslup…

Bu durum ülkede gerilimi arttırıyor ve tabana da yayılıyor.

Özellikle dış siyasette yaşanan gerginliğin son bulması, komşularla ilşkilerin düzeltilmesi,  ülke içerisinde iktidarı ve muhalefeti ile birliğin sağlanması elzem bir ihtiyaç.

Bunlar gerçekleşirse Döviz fiyatı gerçek çizgisine kavuşur, ekonomik istikrar sağlanır.

Vatandaş olarak bundan hiçbir şüphem yok.