Amerikan İmparatorluğu yol ayrımında mı?

Yayın Tarihi 20 Ocak 2016

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Barak Hüseyin Obama görevdeki ikinci döneminin son konuşmasını geçen hafta Kongre’de yaptı. Obama “Birliğin Durumu” başlıklı konuşmasında noktayı koydu:

Obama: “ABD dünya üzerindeki en güçlü ulustur. Nokta” dedi.

* * *

Doğrudur. ABD dünya üzerindeki en güçlü devlettir.

Ben Obama’nın konuşması üzerine bir misafirlikte sohbet ederken güngörmüş, yaşını almış, dünya tarihini içinden yaşamış bir bilge insan şöyle dedi:

“Amerika devleti değil, Amerikan İmparatorluğu!”

* * *

Kendine Birleşik Devlet demesi onu dünya halklarının gözünde yaptıkları, ettikleriyle İmparatorluk olarak tanımlamasına engel olmuyordu. Bugün Anadolu’nun hangi köy kahvesinde sohbet etseniz halkımız Amerika’nın kendini Osmanlı İmparatorluğu ile kıyasladığını, Osmanlı gibi İmparatorluk kurmak istediğini, ama kanla-gözyaşı ile imparatorluk kurulamayacağını anlatır.

Barak Hüseyin Obama seçildiğinde biz Türkler olarak da çok sevinmiştik. Annesi Müslümandı, Afrikalıydı, siyahtı, ırkçı söylem olmasın zenciydi. Ve bir siyah, ırkçılığın hala sürdüğü Amerika’ya başkan oluyordu. Bize ne olduysa sanki kendi devlet başkanımızı seçmiş gibi sevinmiştik. Ancak sevincimiz bütün dünya halkları gibi kursağımızda kaldı.

Baba ve oğul Bush dönemlerinin ardından Cumhuriyetçilere karşı Demokratların başkan çıkarması nedense iyi diye algılatılmıştı. Oysa Kongrede Cumhuriyetçiler çoğunluktaydı.

Hem bize neydi, ister demokratlar seçilsin, ister cumhuriyetçiler. Önemli olan Amerikan politikalarının esasının değişip değişmediğiydi. Obama döneminde Amerika’nın savaş politikaları değişti mi?

* * *

1914-1918 yılları arasında yaşanan 1’inci Dünya paylaşım savaşının ardından emperyalist kapitalist bloğun 3 te 1 i koptu. 1939-1945 yılları arası yaşanan 2’inci Dünya paylaşım savaşından da emperyalistler zararlı çıktılar ve neredeyse Avrupa’yı kaybediyorlardı. Amerika’nın Normandiya çıkarması ile paçayı Rusya’dan kurtardılar ama Amerika’ya kaptırdılar. Amerika 1945 ten beridir emperyalist-kapitalist sistemin İmparatorluğudur.

* * *

Arkadaşımın evinde yapılan sohbette yaşayan tarih- bilge insanın bana söylediklerini paylaşacağım. Adı İbrahim Baghaki. Öz be öz Türk. Neden Türklüğünü vurguladım. Şundan. Osmanlı İmparatorluğu zamanında Girit adasından gemilerle ailece Libya’ya gönderilmişler. Orada Bingazi’ye yerleşmişler. Çocukları olmuş. Türkiye hasreti ile yanıp tutuşmuşlar. Libya’da Kaddafi devrildikten sonra iç savaş çıkmış. Hala süren iç savaştan kurtulup Türkiye’ye gelmiş. Ve ölmeden evvel son arzusu olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmuş. Hem de 85 yaşında.

Şimdi bu kökeni Orta Asya’ya dayanan yaşayan tarih bilge insan İbrahim Baghaki bana şöyle tarih dersi verdi, Giritçe, Rumca, Arapça ve Türkçe harmanladığı konuşmasında: “Ben Libya’da Kanada ve Fransız gazete ve televizyonuna röportaj verdim. Onlar sordular ben söyledim. Dedim ki, Amerika İmparator. Tamam. Madem 60 yıldır İmparator, neden dünyanın hali böyle. İkinci dünya savaşında 50 milyon insan öldü. 1945 ten bu yana çok daha fazla insan öldü. İç savaşlar, işgaller. Peki bu nasıl İmparatorluk. Kendini Osmanlı İmparatorluğunun yerine koyuyor. Ama Osmanlı İmparatorluğu 700 senede bu kadar kan dökülmedi. Amerika silah üretiyor. Silah satıyor. Amerika’da yaşayan halkın dışında herkes kan ağlıyor. Aslında Amerikan halkı da yoksul. Üst-orta tabaka zenginliği şatafatla bu gizleniyor. Herkesin yoksul ve savaşlarda öldüğü bir dünyada bu nasıl bir imparatorluk. Böyle imparatorluk olur mu?”

* * *

Ben bu yazıya hazırlanırken sevgili arkadaşım Mustafa Gürkan “Obama’nın ağzından bal damladı” başlıklı bir yazı yayınladı Yenigün’deki köşesinde. Hiciv-tahlil-eleştiri içeren yazısına katılıyorum. Sonuçta belirttiği şu yoruma katılmıyorum: “ABD'nin izleyeceği dış politikada yeni bir dönemin başlayacağı, Ortadoğu'da askeri seçeneklerin terk edileceği, müzakere ve diplomasi süreçlerinin başlayacağı, artık suların durulacağı, yeni mücadelenin ise teknoloji savaşları şeklinde olacağı şeklinde yorumluyorum.”

* * *

Amerikan İmparatorluğu savaşla beslenen bir imparatorluktur. Yol ayrımında değildir. Sular durulmayacak!

En iyisi bu tespit ve tahlili devam ettirmek. (devamı gelecek)