Almanya`dan bildiriyorum!

Yayın Tarihi 16 Mart 2016

Almanya acı vatan!

Eskiden Almanya`ya işçi olarak çalışmaya giden vatandaşlarımız ağıtlarında böyle söylerlerdi.

Şimdi Almanya`dan Türkiye`ye bakınca gurbetçilerimiz şöyle diyor: "Türkiye acı vatan!"

Ben Almanya`dan izlenimlerimi, gözlemlerimi yazmaya hazırlanırken Türkiye`nin kalbinde patlayan bomba adeta gurbetçilerimizin ruhunda patladı. Gurbetçilerimiz yaz gelse de vatanımıza dönsek, iznimizi yurdumuzda geçirsek diye hazırlık yaparken terör eylemi şok etkisi yaptı. Zaten Güneydoğu'daki olaylar nedeniyle 3'üncü kuşak genç gurbetçilerimiz sanki Türkiye`nin her yeri olaylı zanndeiyorlardı. Bu yıl Avrupalı turist Türkiye`ye gelmekte nazlanıyordu. Şimdi Avrupa'daki çalışan Türkler de, özellikle gençler kafalarında sorular ve tereddütler ile şaşkın bir şekilde gelişmeleri izliyorlar. Sosyal medya uzağı yakın etmiş. Her şey anında paylaşılıyor. Hiçbir şey gizli kalmıyor. Yasaklamalar da fayda etmiyor. Başıhı kuma gömmenin manası yok.

* *

Ben bu yazıya hazırlanırken Berlin`de bombalı bir araç patlaması haberi geldi. Bir kişinin öldüğü Berlin`deki araç patlamasının terörle ilişkisi araştırılıyor.

Bir ülke değil, adeta dünya terör bölgesi oldu. Hatta dilim varmıyor ama henüz farkına varamadığımız, idrak edemediğimiz bir dünya savaşının içinden geçiyoruz. Bir ülkede patlayan bomba sadece o ülkeyi ilgilendirmiyor, bütün dünyayı ilgilendiriyor. Savaşa karşı çıkacaksak bütün dünyada karşı çıkmalıyız. Bana dokunmayan yılan bin yaşasın diyemeyiz. Dünyanın her yerinde el ele verip savaşa karşı çıkmalıyız.

* *

"Kohle ist Brot“

Kömur ekmektir!

Türkiye ve Almanya`nın ikinci ortak gündemi Suriyeli göçmenler!

Ben Almanya`nın Kuzey Vestfalya eyaleti kenti Hamm`dayım. Suriyeli göçmenler taaa buralara kadar gelmeyi başarmışlar. Almanya disiplinli bir ülke. Hatta aşırı disiplinli. Bazen bu disiplin Hitler dönemini hatırlatsa da Almanlar disiplinden memnun. Suriyeli sığınmacıları parklarda, sokaklarda gelişigüzel göremezsiniz. Fotoğrafta da gördüğünüz gibi bir kömür madeni yurdunda konuk ediliyor Suriyeliler. Şimdi kapatılmış olan madenin kapısında "Kohle ist Brot"- Kömur ekmektir! yazıyor.

Kapıda özel güvenlik var. Dışardan kimseyle görüştürülmüyorlar. Yemek içmek her ihtiyaçları karşılanıyor. Hatta devlet para yardımı da yapmaya başlamış. Almanlar da tıpkı Türkler gibi, biz çalışıyoruz onlar çalışmadan para kazanıyor diye yakınıyorlar. Çünkü hala Doğu Almanya birleşmesinden sonra konan vergi kaldırılmamış. Batı Almanya Doğu Almanya bölgesini kalkındırmak için hala vergi topluyor. Şansölye Merkel Doğu Alman kökenli diye eleştirilmesine rağmen kolay kolay sarsılmıyor.

Almanya eyalet sistemi ile yönetiliyor. Bazı eyaletlerde yerel yönetimler seçimleri vardı geçen hafta sonu. Yeşiller hala güçlü. Ama aşırı sağcıların ayak sesleri geliyor.

* * *

Almanya, Hollanda izlenimlerim devam edecek…