Almanya'da beş kapı…

Yayın Tarihi 03 Ocak 2018

Almanya’da beş kapı…

YENİ YILI Almanya’da karşıladım. O gece o kadar çok havai fişek atıldı ki adeta insanlar gökyüzü hep böyle coşkulu ve aydınlık olsun istiyordu.
Almanya’nın kuzeyinde- Kuzey Ren Vestfalya eyaletinde, kömür madenlerinin olduğu Hamm’dayım. Köln’den Nasyonal Ekspres treniyle Hamm’a giderken yolda karlı bölgeler gördük. Sonra her yerde yağmur yağıyordu. Gökyüzü kara bulutlarla kaplıydı. Hala da öyle.
Havai fişekler gece gündüz hep ortalığı aydınlatsa, keşke…
Hamm belediye başkanı  Thomas Hunsteger Petermann, Türkler tarafından da çok sevilen biri. Türkiye’den Afyon ve Seferihisar belediyeleri ile kardeş olmuşlar. Seferihisar belediye başkanı Tunç Soyer’e ve Seferihisarlılara selam gönderdiler.
Hamm’da kömür madeninin ilk çıkarıldığı kuyu şimdi kapanmış ve alan açık hava müzesi ve park haline getirilmiş.
 
 
Beş dini inancı simgeleyen beş kapı yapılmış. İnsanoğlu kapısız kalmasın. Gidebileceği bir kapısı olsun, diye…
Kapıların önünde her dini inanışın kısa bir özlü inanış sözüne yer verilmiş. Tabletlerde şöyle yazıyordu:
HİNDUİZM “Dış dünya sana dokunamadıysa, akıllıca kendini ondan uzak tutmuşsundur. Kendini Brahmaya bırakırsan, kendi içinde mutluluğu bulursun.”
MÜSLÜMANLIK “Bismillahirrahmanirrahim  Bakın, Allah doğruluk ve iyilik yapmayı, yakınlardakilerine hediye vermeyi emrediyor. utanç verici ve haksız yere şiddet kullanan şeyleri yasaklıyor. Bunu yüreğinde sakla”
HRİSTİYANLIK “İsa Peygamberin zarafeti ve Tanrı'nın sevgisi hepinizin üzerinde olsun”
MUSEVİLİK “Yakınındakini kendin gibi sev”
BUDİZM “Bir Anne nasıl tek hayatıyla çocuğunu koruyup kolluyorsa, bizimde her türlü varlığı ve tüm dünyayı korumamız gerekir, ki Kötülüksüz, düşmansız, engelsiz bir hayat olabilmesi için.”
* * *
Yunus Emre “dört kitabın manası”nı ne güzel anlatmış şiirlerinde:
“sen sana ne sanırsan
ayruga da onu san
dört kitabın manası
budur eğer var ise”
* * *
Yeni yılda herkes bir şeyler istedi, kimi piyangonun kendisine çıkmasını, kimi sağlık, kimi hasretliğin, gurbetliğin son bulmasını, kimi savaşsız sömürüsüz bir dünya diledi. En güzelini Yunus Emre diledi: “Kendin için ne istersen başkaları için de onu iste!”
* * *
Almanya’da beş kapı…bütün kapılar aslında aynı yere çıkıyordu, yeşil çayırlıklara…güzelliklere…