Almanya savaşı itiraf etti!

Yayın Tarihi 30 Mart 2016

"Wir sind im krieg"

Eskiden devletler savaş ilan ederdi. Birinci Dünya Savaşı da İkinci Dünya Savaşı da ilanla başladı.

Şimdi devletler gizli yürüttükleri savaşı ìtiraf ediyorlar.

Almanya`da yayınlanan Bild gazetesi Belçika`nın ve Avrupa Birliği'nin başkenti Brüksel`deki terör saldırılarından sonra attığı manşette: "Wir sind im krieg" dedi. Türkçesi: "Savaştayız"

Peki bu manşetten sonra sormamız gereken sorular yok mu?

Kimle savaştasınız? Savaş ne zaman başladı? Ne zaman bitireceksiniz? Vs.

Dünya savaşları hep terörizm bahanesine sığınır. Birinci Dünya Paylaşım Savaşı da bir Sırplı gencin Avusturya veliahtını Saraybosna`da öldürmesi bahanesi ile çıkmıştı. Bosna`ya yaptığım gezide olayın geçtiği köprü başında anı fotoğrafı çektirmiştim, bir daha savaşlar olmasın dileği ile. Olaydan 100 yıl sonra Sırplar o zaman terörist denen o genç için kahramanlık heykeli diktiler!

Benim aylar önce yazdığım bir dünya savaşı içinde oldugumuz gerçeğini aylar sonra Almanya seyahatim sırasında bir Alman gazetesinde manşet olarak görmek inanın beni sevindirmedi. Biz gazetecilerin çoğu zaman yanılmak istediğimizi bilmiyorsunuz. Hep haklı ve doğru çıkalım gayretinde olduğumuzu zannediyorsunuz. İnanın değil. Çoğu zaman `keske haklı çıkmasak` diyoruz. Çünkü çok kötü gelişmeyi önceden görüp uyarıyoruz ve o kötü gelişmenin olmasını arzulamıyoruz.

Şimdi de Almanya`nın itiraf ettiği bir savaşı -yerinde tespit etmenin haberciliği ile- tarihe karşı vazifemi yapıyor ve yine uyarıyorum barış isteyen milyonları.

Silah fabrikalarını 3 vardiya çalıştırıp, silah stoklarını boşaltmayı arzulayanlara karşı barış ilan ve itiraf etmenin zamanı gelmedi mi?

 

* *

 

Almanya ve Avrupa savaşı itiraf ededursun halkın gündemi her zaman olduğu gibi maişet derdi. Maişet derdi Türkiye`de oldugu gibi Avrupa`da da geçerli.

Avrupa`da, daha doğrusu şimdilik seyahat yaptığım Almanya ve Hollanda`da Türklerin gittiği kahvehanelerde, ev ziyaretlerinde, alısveriş merkezlerinde hukukçu ve gazeteci olarak yaptığım sohbetlerde gerek Alman vatandaşlığına geçmiş Türkler ve gerekse de halen Türk vatandaşı olan ama Almanya`da çalışan, çalışmayan Türkler arasındaki en önemli konunun çok ilginçtir; emeklilik sorunu olduğunu gördüm!

Türkler hem Türkiye'de hem Almanya`da emeklilik hakkı istiyor. Bu uğurda gerekirse Türkiye'ye binlerce lira prim ödemeye hazırlar.

50 yıldan fazladır Almanya`da çalışmak için gelen Türkler maalesef her iki ülkenin siyasileri tarafından oyalanmışlar ve sorunları hala çözülmemiş. İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra Almanya`yı kalkındıran gerçekten Türkler olmuş. Ama ezilen ve sömürülen de Türkler olmuş.

(Almanya ve Türkiye karşılaştırmasına sonraki yazılarımda devam etmem gerekecek.)