Almanya izlenimleri…

Yayın Tarihi 10 Ocak 2018

Almanya izlenimleri…

Köln’den İstanbul’a bir yaşam kıyaslaması…  
Almanya’ya gidip gezip gelmişken turistik bir yazı yazmak isterdim. Türkiye’ye dönüşte bir babanın iki çocuğunu öldürüp intihar etmesinin ardından annenin feryatlarını işitince karşılaştırmalı bir yazı yazmak gerekti.
İstanbul Maltepe’de meydana gelen olay hakkında başbakanlıkça inceleme başlatıldı, aile bakanı yavrularını kaybeden anneyi ziyaret etti, siyasiler açıklamalar yaptı ama konunun özüne ve bundan sonrasına ilişkin doyurucu ve gerçekçi yaklaşımlar olmadı. Her kes sorumluluğu başkasının üzerine attı. Oysa anne haykırıyordu, defalarca devlete başvurmuştu, ailesine yalvarmıştı, bu feci sonucu öngörmüş ve herkesten yardım ve çözüm istemişti ama kimse sorumluluğu üstlenmemişti. Televizyonda bu haberi sunarken gözyaşlarını tutamayan spiker de bizi duyarlı olmaya sevk edemiyorsa vicdanlarımızı nereye koyduğumuzu düşünmeliyiz. 
                 *   *   *
Almanya’da bir akrabam eşinden boşandı. İki çocuğu ile kalakaldı. Şimdi Almanya ile Türkiye arasındaki koşulları karşılaştırma sırası. Bakın Almanya ne yapıyor: Akrabama hemen bir ev tutuyor. Köln’ün merkezindeki evin kirasını devlet veriyor. Çocukları okula yazdırıyor. Anneye çocukların okuldan dönüş saatine uygun iş buluyor. Ev kirasını devletin verdiği gibi çocuk parası da veriyor. Asla aç ve açıkta kalmıyorlar. 
İstanbul’daki cinnet getirme olayında sorumluluk sadece olayın taraflarında mı? Olayı incelediğimizde baba işsiz kalıyor. Geçim sıkıntısı çekmeye başlıyorlar. Evde şiddet ortaya çıkıyor. Anne mahkemeye ve savcılığa başvuruyor. Devlet babaya ceza veriyor, hatta sonradan ortaya çıktığı gibi baba cinnet getirdiği gün asılında cezaevinde olması gerekirmiş. 
Baba işsiz, anne işsiz, akrabalar ilgisiz, iki emzikli çocuk sahipsiz. Sonra da biz suçluyu arıyoruz?
İdam cezası geri gelsin mi, dini eğitime ağırlık verilsin mi, cezalar artırılsın mı diye kriminal çözümler arıyoruz. İdam konusunu Türkiye şehit analarının bağırlarına taş basarak onayı ile aştı. Cezai yöntemler sosyal ve ekonomik konuları nasıl çözer?
                          *   *   *
Türkiye ekonomisiyle, yetişmiş insan birikimiyle güçlü bir ülke. Bu sorunları çözer. Yeter ki doğru tespit yapılsın ve doğru çözüm üretilsin. Milli ekonomiden herkesin yararlanacağı asgari yaşam koşulları oluşturulabilir. Sosyal devlet sadece anayasada ve kanunlarda kalmaz gerçekten hayata geçer. 
Almanya ile siyasi sorunlarımız olabilir, ama dışişleri bakanımızın girişimi ile yumuşama ve diyalog dönemine girildi. Almanya kendi ülkesinde yaşayan Türk vatandaşına dahi asgari yaşam koşulu oluşturuyorsa bunu biz haydi haydi yapabiliriz. İstanbul Maltepe’deki olayda eşinden boşanan iki emzikli çocuklu anneye devlet ev-iş-aş temin etseydi, babaya iş temin etseydi acaba aynı cinnet hadisesi yaşanır mıydı? 
                                 *   *   *
“Almanya acı vatan, adama hiç gülmeyi” diye ağıtlarımız vardı bir zamanlar. Şimdi öyle değil. Anavatanımız Türkiye ama karınları Almanya’da doyan insanlar için artık Almanya acı vatan değil!