Alkol ne zaman bağımlılığa dönüşür?

Yayın Tarihi 13 Ocak 2021

Alkol ne zaman bağımlılığa dönüşür?

nsanlar alkol içerken değil, alkolün onlara hissettirdiği duygu durumuna bağımlı olurlar. Çünkü alkol dopamin seviyesini yükseltir ve dopamin beynimizin ödül kimyasıdır. Daha fazla alkol daha fazla yapay iyilik hali anlamına gelir.

Her şeyin fazlası zarar ancak bu tarz maddelerin fazlası büyük zararlara yol açarlar. Karaciğer ve böbrek gibi iç organlarda ağır hasarlar yaşanabilir.

*

Alkol, tüketen kişide yapay bir cesaret hissi uyandırır ve kişilikle birlikte bakılırsa, şiddet dürtüleri bastırılmış olan bir kişi, bu yapay cesaret ve güven duygusu ile sınırları rahatlıkla zorlayacaktır. Burada aslında öz benlik ortaya çıkar ve sınırlar ortadan kalkar. Ayrıca kişinin günlük rutini bozulacağından aile, sosyal çevre, iş ve hatta benliğine kadar kayıplar yaşayacaktır. Halihazırda alkol bağımlısı olan bir kişi olumsuz giden hayatından dolayı alkolle bir kısır döngüye girecektir. Daha çok kayıp + mutluluk arayışı = daha çok alkol demek olacaktır.

*

Alkol kullanımının zamandan, rutinden ve sebeplerden bağımsız olarak yüksek dozda tüketilmesi alkolizm olarak adlandırılır. Sosyal içici şeklinde başlayan alkol alımı, risk faktörü taşıyan kişilerde alkol bağımlılığına dönüşebilir.

*

Peki nedir bu risk faktörleri?

  • Diğer ruhsal bozuklukların varlığı

Alkolizm tek başına bir sorun olmakla beraber, başka ruhsal rahatsızlıkların sonucu olarak da sıklıkla karşımıza çıkar. Her uyarıcı maddede olduğu gibi, yapay bir iyi oluş haliyle tanışan kişi, bu iyi oluşu devam ettirme arzusuyla alkol tüketim sıklığını arttırıyor ve sonuç olarak alkol bağımlısı olabiliyor.

  • Genetik faktör

Aile geçmişinde alkol veya madde bağımlılığı olan kişilerin alkolizme yatkınlığı oldukça yüksek olabiliyor.

  • Zorlanma yaratan yaşam olayları

Ölüm, ayrılık, yas, travmatik olaylar, ağır hastalık deneyimleri kişiyi alkol bağımlısı yapabilir. Alkol bağımlılılarının alkol alımları çoğu zaman mutlu veya mutsuz olup olmamakla ilgili değildir. 

*

Alkol bağımlılığın tedavisi psikolojik olduğu kadar, fizyolojik de bir süreçtir. Bu süreçte tıbbı yardım ve destekleyici psikoterapi birlikte çalışır. Her türlü hastalıkta olduğu gibi bağımlılıkta da erken müdahale önemlidir.