Alkol mü dediniz?

Yayın Tarihi 06 Ağustos 2019

Şaşkına dönüyoruz, sistemimizle şap şaşkına dönüyoruz. Dünyada kişi başına düşen gelir durumuna göre vatandaşından rekor oran da en çok vergi alan ülke Türkiye olduğunu biliyor muyuz?

Şaşkına dönüyoruz, sistemimizle şap şaşkına dönüyoruz. Dünyada kişi başına düşen gelir durumuna göre vatandaşından rekor oran da en çok vergi alan ülke Türkiye olduğunu biliyor muyuz? 
Geçen ay Kıbrıs'tan dönen bir Türk vatandaşın, Türkiye de üretilen bir rakı çeşidinin litresinin 65 tl toptan fiyatlı olduğu Kıbrıs'taki satışının karşılığında, Türkiye de 210 tl  ye satılıyor olduğunu öğrenince şaşkına döndüm. Yavru vatanda asgari ücret 3.000 tl nin üzerinde iken anavatanda 2020 tl  bir litre viski 120 tl ye yavru vatanda satılırken ana vatanda 280 tl ye satılıyor. Yavru vatanda Rakı 65 tl ye toptan satılırken anavatanda 210 tl ye satılıyor. Hem de Türkiye de üretilip  gittiği halde fiyatın Türkiye dekinden 1/3 oranında daha ucuz olması garip değildir de nedir? 
Akaryakıta baktığınızda bizde benzin 7 TL yavru vatanda 5 tl şimdi sormak gerekmez mi vatan ana vatan yavru ne farkı var biri birimizden?
Ülkemizde verginin yüzlerce kaleminin olması ve üretim ekonomisinin olmayışı mı sebeptir acaba? Devlet üretim ekonomisini oluşturamayınca vatandaşın sırtına yüklediği vergilerle ekonomiyi ayakta tutmaya çalışmasından mı bu kadar pahalılık ortaya çıkmaktadır. 
Şaşıracaksınız ama en büyük vergi dilimi alkolden alınıyor. Ülkemizde yaşayan vatandaşların yüzde 90'ından fazlası Müslüman olunmasına rağmen hükümetinde din eksenli siyaset yapmasından yola çıkarak bu kadar içkiden vergi geliri elde edilmesi, bu vergiyi ne kadar helal ne kadar haram kılar? En büyük vergiyi alkolden toplayarak harcama yapılması ne kadar caizdir acaba!
Alkol neye kadirmiş, o da tartışıla dursun. Tıbbın bile alkolün sağlığa zararını tespit edemediği günümüzde alkolün ülke ekonomisini ayakta tutması şaşırtıcı değil mi? İçilen her bir litre içkiden en az 100 tl vergi devletin kasasına giriyor. Olduğunu düşünürseniz. Bu içkinin kim ene faydası ne zararı olduğunu görürsünüz. 
Neyse derdim içkiyi burada methetmek değil ama ülke ekonomisine içkinin katkısını da görmezden gelmemizde gerekir. Sonuçta ülkemizin bu vergi sistemi ile sürekli artan ve nereden daha vergi alırız anlayışı ile birinci sınıf ülke olmamız çok zor gibi görünüyor. Ben çalışacağım katma değer oluşturmaya çalışacağım bir sürü bürokrasiye rağmen vergi yüküm yüzde 5000 in neredeyse üzerinde olacak ve benim vatanımda halen ben ikinci üçüncü sınıf vatandaş muamelesi göreceğim. Neden mi ? çünkü ev delisi el iyisi yöneticilerimizden dolayı? İçin arkadaşlar için ama cebinize göre için çünkü memlekete para lazım. Yoksa caka satacak liderleri nereden bulacağız. Kalın sağlıcakla içki haram helaline girmeyelim ama vergisi güzeldir haram ve helal ile çok uğraşanlara! Sağlıcakla kalın lütfen!