Akan kan durmalı

Yayın Tarihi 17 Mart 2013

Tartışmasız ülkemizin en önemli gündem maddesi, Kürt sorunu çözüm sürecidir. Soruna bakış açısı çok önemlidir. Bu vesile ile umutların son zamanlarda arttığını ve heyecan yarattığını gözlemliyoruz. Kardeş kanının akmadığı bir ülke hayalimizin gerçekleşmesi umudu ile çözüm sürecinin şeffaf yürütülmesinin bütün vatandaşlarımızla umuyor ve bekliyoruz.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu tavrını, ”S iyasi hayatıma mal olsa bile Kürt sorununu çözeceğim” diyerek net ortaya koymuştu. AKP iktidarının da bu sorunla ilgili olarak atacağı samimi her adıma katkı koyacağını da dile getirmişti. Süreci engelleyecek hiç tavır sergilemeyeceğini belirtmiş, Çözümün CHP’siz olmayacağını çok net ortaya koymuştu. Bu vesile ile de CHP çözüm sürecinin şeffaf yürütülmesini ve sorunun kesinlikle çözülmesine katkı koymak istediğini dile getirmesi samimiyetinin açık göstergesi olmuştur.

Konu ile ilgili de 4 maddelik bildiri de yayınlayan CHP tavrını net ortaya koyarak iktidara son krediyi vermiştir. Sürecin şeffaf yürütülmesinin altını kalın kırmızı kalemle çizen CHP sürecin gizli kapalı kapılar ardında yürütülmesinin ülke menfaatlerine aykırı olacağını da net olarak dile getirmiştir.

Bu sürece İzmir’den en belirgin vurguyu ve katkıyı ise “Anadolu Birliği Derneği” yaptı. Kimilerine göre Kürt sorunu kimilerine göre terör sorunu kimilerine göre doğu güneydoğu sorunu olarak ifade edilmesine rağmen, sorunu ne olarak isimlendirirseniz isimlendirin diyerek, kardeş kanının akmasını engelleyecek çözüm sürecine İzmir de bulunan 78 sivil toplum örgütünün kahvaltılı toplantı yaparak ardından çözüm sürecine katkısını birlik ve beraberliğe vurgu yaparak kardeş kanının durmasını istemiş ve süreçte bende varım katkı koymaya hazırım demişlerdir. Bu duyarlı davranmış bir çok kesim tarafından takdirle karşılanmıştır. Siyaset üstü bir dernek olduğunu ispat etmiş. Anadolu’nun hemşeri dernek temsilcilerinin birlikte temsil edildiği Anadolu Birliği adı gibi birlik ve beraberliğe vurgu yaparak Türkiye Cumhuriyeti’nin temellerinin sağlamlığının birlikle korunacağını Anadolu Birliği ile ancak mümkün olduğunu ispat etmiştir. Bu arada Anadolu Birliği Derneği, bir ilke daha imza atarak Meclis’te gurubu bulunan partilerin liderlerine de çözüm süreci ile ilgili görüşlerinin olduğu sürece katkı koymak amaçlı birer mektup göndermiştir.

Duyarlı olan Anadolu Birliği diğer hemşeri dernekleri ile birlikte sivil toplum örgütlerinin de katkılarını beklediklerini dile getirmişler.

18 Mart 1915’de Çanakkale’de Conkbayırı’nda omuz omuza mücadelenin bugünde birlikte omuz omuza kol kola girerek dayanışma ile kardeşçe samimiyetle yapılmasını diliyoruz. Mücadele eden kardeşlerin aynı birlikteliği göstereceği umudu ile şeffaf bir süreç olmasını temenni ediyoruz.

 

Not 1: Kordon’da yaşam siyasete alet edilemez. Kordon bir anlayış bir yaşam biçimidir. Kordon İş Adamları Derneği Başkanı Ömür Şanlı sanırım siyasi tecrübesizliğinden olsa gerek, Gaziemir’den belediye başkan adayı olabilmek için AKP ye geçmiş ve kordonda AKP il başkanı ile resim vermiş. Bu da Sayın Şanlı’nın birey olarak en doğal hakkıdır. Sevgili Ömür Şanlı’ya Sarnıç’ta başarılar dilerim.

Not 2: Tekrar ediyorum. Yeni ihalesinin yapılıp sonuçlandığını basından öğrendiğimiz Bayraklı Belediyesi hizmet binasının Altın Yol’a cepheli önünde 7 metre yol, arkasında 7 metre yol olan yer seçimi yanlıştır. Smyrna meydanına yapılması daha doğrudur. İnadına yol sorunu olan yerde belediye hizmet binası yapacağım demek intihardır… Bizden söylemesi…