AK Partinin 6'ncı olağan kongresi analizi...

Yayın Tarihi 22 Ağustos 2018

AK Parti 14 Ağustos 2001 tarihinde kuruldu. 18 Ağustos 2018 günü de 6’ncı olağan kongresini yaptı.

Kuruluşundan bu yana aradan geçen 17 yılın öyküsü akademik çalışmalara konu olacak tarih dersleriyle dolu.

Kuruluşundan kısa bir süre sonra 3 Kasım 2002 seçimleriyle tek başına iktidar olan bir siyasal partinin 17 yılın sonunda kendini konumlandırdığı yer çok önemli.

AK Parti yetkilileri son kongrede konumlanışı şu terminoloji ile tanımladılar: Artık AK Parti ile devlet tarihleri, programları, hedefleri, yaptıkları, yapacakları ve kaderleri ile birdir.

Bu tespit bir Cumhuriyetin kuruluş döneminde CHP ile devletin birliği anlamında olmuştu, bir de şimdi oluyor.

6’ncı olağan kongrede Amerikanın ekonomik yaptırımlarına karşı verilen cevaplar sıcak gündemi belirlese de tarihe kalacak olan kongrenin temel nitelikleridir.

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı aynı zamanda AK Part genel başkanı. Kongrede de geçerli oyların tamamını alarak yeniden genel başkan seçildi. 

Kongrenin özetini sayın Cumhurbaşkanı Erdoğan yaptı: ”Bugün yenilenerek yeni sistemle ilk defa kongremizi yaparak inşallah dünyaya farklı bir mesaj vereceğiz" dedi. Evet; Yeni sistemin ilk kongresi!

Burada dikkatle ayırt etmemiz gereken bir durum var. AK Parti merkez karar yönetim kurulu yeniden belirlendi ama bakanlardan hiç biri yönetimde yer almadı.

Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminin bir özelliği olarak mı, yoksa bakanlar üzerinde siyaset baskısı olmasın, veya bakanlar parti siyasetine gömülmesin diye mi parti yönetiminde yer almadı?

Bakanlar tamamen devlet işleri ile uğraşacaklar. Parti işlerini partililer yapacak.

Bu konumlanışa göre de parti ile devletin yine görece ayrılığı oluşmuş olmuyor mu?

Yani parti üst düzey yetkililerin kongrede canlı yayınlarda televizyon habercileri ile röportajlarda dile getirdikleri parti-devlet ilişkileri subjektif yorumların dışında bir ve özdeş olmuyor.

İçinden geçtiğimiz dönemde ve ekonomik darbe tespitlerinin yapıldığı uluslararası siyasal süreçte “Millet bir hedef bir” sloganıyla yapılan kongre yeni bir dönüm noktası mı olacak yoksa diğer olağan kongreler gibi normal bir sürecin devamı mı olacak, siyasal tarihi takip edenler için ilginç bir sürekbilgi.

 

   *   *   *

 

AK Parti 6’ncı olağan kongresinde eğitim, sağlık, ulaşım ve kültür başlıklarıyla dört kitapla bugüne kadar yapılan çalışmaları ve dönüşümleri belgeleriyle sundu. Bu dört kitapçığı henüz okumadım. Basın danışmanları bana gönderirlerse köşe yazılarımda yer veririm.

Tabii yapıcı eleştirel bakış açısıyla da AK Parti ve çalışmaları ayrıca yazılmalı, değerlendirilmeli. Sanırım partinin de buna ihtiyacı var.

Ama şu günlerde bunca dış saldırı karşısında iç değerlendirmeler ertelenebiliyor. Nitekim sayın Cumhurbaşkanı kongre konuşmasının önemli bir bölümünü bu ekonomik dış saldırılara ayırdı. Hatta siyasal darbe terminolojisinden sonra son yapılanları “ekonomik darbe” olarak niteledi ve şöyle hitap etti:

“Biz ülkemizi çok sevdik. Sevdiğimiz için de ülkemize birinci sınıf demokrasi, hizmet, ekonomi yakışır dedik. Bunun için çalıştık, mücadele ettik. Hep inşa etmenin, üretmenin, büyütmenin peşinde olduk. Dışarıdan kurdukları tuzaklar yetmedi, içerideki ihanet odaklarını harekete geçirdiler. Sokak, yargı-emniyet darbesi yapmaya çalıştılar. Sınır darbesi yapmaya kalktılar, siyaset darbesi yapmaya kalktılar. Kuru, dövizi, faizi kullanarak ekonomik darbe yapmaya kalktılar.”

 

   *   *   *

Her türlü darbeye karşı olan, demokrasi aşığı, iflah olmaz bir iyimser olan bu satırların yazarı iyi olan her şeyi desteklemeye, yanlışı eleştirmeye devam ederek yazın hayatına katkı koyarken, bir kongre analizi ile tarihe not düşmenin alicenaplığında-otodenetim-sınırları içinde üzerine düşeni yapmaya çalışıyor. Dış tehditlerin aşıldığı bir dönemde Yeni Sistemin uygulanış ve oturuşu ile ilgili ‘kervan yolda düzelir’anlayışından öte, siyasal-yönetimsel bilimle yoğrulan yazıları yazmak umuduyla…