AK Parti'nin 16 yılı

Yayın Tarihi 16 Ağustos 2017

Kuruluşundan 1.5 yıl sonra iktidar olan bir partidir, AK Parti. Şimdi Avrupa da benzer süreçleri yaşıyor. Avrupa’da bir bakmışsınız Çipras, Markon klasik kökleşmiş partileri siyaset sahnesinden siliyor ve yepyeni siyaset tarzları ile öne çıkıyor.

Şimdi Türkiye yeni AK Parti olayı yaşar mı? Yeni bir kişi veya parti veya bileşen birdenbire klasik partileri ve onların klasikleşmiş siyasetlerini değiştirebilir mi?

AK Parti, kuruluşunun 16’ncı yılında ‘metal yorgunluğu’nu tartışırken başlangıç değerlerine dönme veya yeni siyaset biçimlerini geliştirme seçeneklerini ele alıyor.

* * *

3 Kasım 2002 seçimlerine giden süreçte Flash TV İstanbul Haber Müdürü'ydüm. Flash TV’nin yeri de Beyoğlu Tepebaşı’ndadır. Beyoğlu İstiklal Caddesi'nden ibaret değildir. Arka sokaklarında ne dramlar yaşanır. O yaşamlara o zaman Beyoğlu Belediye Başkanı olan Kadir Topbaş ile sokak sokak dolaşarak tanık olurduk. AK Parti gümbür gümbür alttan alta geliyordu ama o zamanki tanımlamasıyla kartelci medya bunu görmüyor, görmek istemiyordu.

Anket sonuçlarını AK Parti aleyhine veriyordu. Bir gün sayın Recep Tayyip Erdoğan’a (O zaman henüz Genel Başkan'dı) röportaj sırasında anketleri sordum. Bana “Mersin’de, Adana’da oy oranımızı biliyor musunuz, %40 lara dayanıyor, gelin birlikte Mersin’e gidelim size halkın teveccühünü göstereyim” dedi.

Güneydoğu’da terörden ve çatışmalardan bıkan halk hemen en yakın illere akın etmişti. Yakın zamanda deprem olmuş, ekonomik kriz yaşanmış, bütün Türkiye arayış içine girmişti. Ve MHP lideri Bahçeli’nin bazı medya patronlarının-kartel medyasının yatlarda hükümeti dizayn etme çabalarına tepki olarak Ecevit başbakanlığındaki koalisyonu bozmasıyla seçim kaçınılmaz olmuştu.

Bu ve devamındaki gelişmeleri yakın tanıklığım çerçevesinde zaman zaman Haber Ekspres gazetesinde ve Yenigün gazetesinde yazdım. Hatta AK Parti'nin kuruluşu ve kısa zamanda iktidara gelişinin üniversitelerde tez olmasını önerdim.

Bugün AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı benimle aynı görüşte şu açıklamayı yapıyor Türkiye gazetesine: “AK Parti’nin 16 yıllık bir hikâyesi var. Bana göre, AK Parti’nin kuruluşu, iktidara gelişi üniversitelerde siyaset bilimi derslerinde okutulmalı.”

Hayati Yazıcı o zamanlar İstanbul-Aksaray’da mütevazı bürosu olan avukattı. Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın avukatıydı. Ben de sık sık ziyaretine giderek, davet ederek röportaj yapıyordum kendisi ile. Madem kartelci medya haberleri vermiyor veya çarpıtıyor, o zaman ben de objektif olarak ne gelişmeler yaşanıyorsa halka aktarmak istiyordum. Henüz yandaş-candaş medya terimi türememişti. Objektiflik kalkınca karşı medya-yandaş medya ister istemez türüyordu. Medyanın bozulmasıyla siyasetin bozulması bir Türkiye gerçeğiydi.

O kadar çok yazılacak şey var ki asla bu sütunlara sığmaz. Fakat bazı ipuçları sunulabilir. Buradan hareketle ister taraftar olun ister karşıt olun gerçeklik üzerine yorum yapın diye an noktaları sunmak istiyorum.

Hayati Yazıcı’nın Türkiye gazetesi röportajı gereken ipuçlarını veriyor. Mesela sayın Yazıcı partinin logosunu şöyle anlatıyor: “Partinin ismi ile ilgili çok değişik şeyler söyleniyordu. İçlerinde, Adalet ve Kalkınma Partisi de vardı. Logo ile ilgili müzakereler yapılıyordu. Ampul olmasını ilk söyleyen kişiyim.” Ayçiçeği logosu kabul görseydi bugün ayçiçeği üzerine görüşler söyleniyor olacaktı.

Hayati Yazıcı’nın bence çok önemli bir tespiti daha var. Bu da ana muhalefet partisi ve diğer muhalefet partilerine ve hatta kurulacak partilere de ipucu verecek, yeniden değerlendirme yapacak bir göstergedir. Yazıcı şöyle diyor:

“Bizim çok kapsayıcı, kuşatıcı siyaset değerlerimiz var. Her konuda bu ülkenin, milletin, vatandaşın hayatını geleceğini ilgilendiren her konuya el atmışız. Siyaset millete hizmet etmek, sorunlarına vâkıf olmak, o sorunları çözümleyici projeler üretmektir. Siyaset budur ve onun için bütün alanı kuşatmaktır. Alanı kuşatmışız, boşluk bırakmıyoruz.”

Boşluk var ve biz o boşluğu doldurmak için yola çıkıyoruz diyenler bu söyleme dikkat etmeli.

AK Parti’nin 16 yılı yazı dizisine devam etmeli değil mi?-Devamı var!