Adnan Keskin’le çok özel!

Yayın Tarihi 31 Ocak 2014

Ankara’dayım. Cumhuriyet Halk Partisi’nin Genel Merkezi'nde. Söğütözü’ndeki bu akıllı bina daha girişinde güleryüzle karşılıyor insanı. CHP’nin Genel Merkezi aynı zamanda bir tarih. Girişteki holde parti tarihinin adeta bir müze gibi belgelerinin orijinallerinin sergileniyor olması burayı ayrıcalıklı kılıyor. Partili olsun olmasın bütün yurttaşların burayı ziyaret etmelerini ve Cumhuriyetimizin ve demokrasimizin hangi aşamalardan bugünlere geldiğini kendi gözleri ile görmelerini dilerim.

* * *

Sabahın en erken saati. Adnan Keskin parti binasında ve çalışıyor. 50 yıllık siyaset duayenine de bu yakışır zaten. Onun bu çalışma temposuna bütün parti örgütünün uyması durumunda nasıl büyük bir atılımın ve coşkunun olacağını düşünüyorum.

Randevum ilgili yerlere iletilmiş, beni hemen 10. katta Genel Başkan Yardımcıları'nın yanına alıyorlar. Adnan Keskin’in özel kalem bürosunda güleryüzlü görevliler beni karşılıyorlar. Örgütlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Adnan Keskin ile çok eskilere dayanan bir vefa ile buluşuyoruz. Ömer Dinçer ve Eyüphan Gündoğdu’nun ve özel ortak dostlarımızın selamlarını iletiyorum. Biliyorsunuz Allah'ın selamı iletilmezse sırtta borç olarak kalır. Kendisi de selam söylüyor. Ben önce İstanbul’dan, İzmir’den, Tokat’tan gelen partililerle görüşmelerini izliyorum. Babacan tavrı, insana güven veren bakışları ve konuları can kulağı ile dinleyişi, olması gereken ideal siyasetçi örneğini ortaya koyuyor.

* * *

CHP Genel Başkan Yardımcısı Adnan Keskin’le söyleşimin haber boyutundakilerini aktarmaya çalışacağım. Önce geneli sonra İzmir ve Ege'yi konuştuk Keskin ile. 30 Mart yerel seçiminin öneminin büyüklüğünü anlatmaya gerek yok. Kamuoyu bunu biliyor. Kamuoyu aynı zamanda bu yerel seçimden CHP’nin genel iktidarının çıkıp çıkmayacağını da soruyor. Yerel seçimlerden CHP’nin genel iktidarı çıkar mı? Pat diye soruyorum sorumu. Adnan Keskin sakin, kendinden emin cevaplıyor ve ortaya koyduğu çerçeve ile iktidara nasıl adım adım yürüdüklerini sergiliyor.

-Yerel seçimler Türkiye açısından önemli sonuçlar içermektedir. Son bir yıl içindeki kaos, devlet krizi, siyasal iktidarın hukukun evrensel kurallarını hiçe sayması, anayasayı ayaklar altına alması, insanımızı bizden-bizden olmayan diye ayırması, toplumun yarısını ötekileştirmesi, Cumhuriyet tarihinin en büyük yolsuzluk, vurgununun ortaya çıkması, iktidarın Cumhuriyetin temelini, ideolojik felsefi temelini buharlaştırmak için KURUCU İRADE ile yürüttüğü kavga, yerel seçimlerde vatandaşın olumsuzlukları değerlendirmesine olanak verecek niteliktedir. İktidarın başı da bu gerçeği gördüğü için yıllar evvel ortaya atılan tartışmalardan, dosyalardan medet ummakta, paralel devlet masalları anlatarak, 11 yıldır beraber olduğu bir cemaati hedef göstererek gündemi saptırıyor. Ayakta kalma çabası sergilemektedir.

-Peki vatandaş bunu gördü mü?

-Bu olumsuzlukların yurttaşlar tarafından doğru tespit edilip sağlıklı karar alabilmesinin yolu yazılı ve görsel basının vatandaşın haber alma ve bilgi edinme hakkına saygı gösterilmesi ile olur. Ne yazık ki siyasi iktidar basın kuruluşlarını İKTİDARIN MÜFREZE KOLUNA dönüştürdüğü için medya yurttaşın bu temel hakkına katkı koyacak konumda değildir. Bilgi kirliliği yaratılarak haberler çarpıtılarak verilmekte hayati olaylar güdükleştirilmekte, anlamsızlaştırılıp devreye sokulmaktadır. Bu tablo Türkiye için hayati önem taşıyan yerel seçimleri de, sonuçlarını da olumsuz etkileyecek niteliktedir.

-Bu durumda CHP’nin önlemleri nelerdir? CHP ne yapacak?

-CHP, Bu çarpıklığın bilincinde olduğu için önlemlerini alarak, zorlukları aşacak biçimde devreye sokuyoruz. Cumhuriyet Halk Partisi, KURUCU İRADE ile sorunu kavgası olmayan yurttaşlarımızı CHP etrafında toplayan bir siyaset üslubuyla çalışıyor. Ahlaki çizgisi kırık olmayan siyasetçilerin CHP’den aday olmalarını sağlayacak anlayışı devreye soktuk. CHP Gençlik Kolları'nda yetişmiş, başarılı belediye başkanı Mustafa Sarıgül’ü partimiz saflarına kattı. Hatay’da ve Ankara’da farklı partilerde siyaset yapmış başarılı olanların CHP’de aday olmalarını gerçekleştirdik. Geçmiş yılların aksine yerel seçim yapılmayan yerleşim birimlerinde büyük çoğunluğunda aday çıkaracağız.

-Seçim stratejisinin özü nedir?

-Seçim stratejimizi Türkiye’yi silkeleyecek, iktidarın olumsuzluklarını insanlarımızın zihinlerine yerleştirecek, Türkiye’nin düzlüğe çıkmasını sağlayacak, bir anlayışla dizayn ettik. Yerelde adaylarımız kendi sloganları ile oraya özgü olanlarla çıkacaklar, İzmir’de “İzmirliyiz Başarırız”da olduğu gibi. Genelde de stratejimiz doğrultusunda ortaya çıkacağız.

-İzmir’de Büyükşehir Belediye Başkanlığı'na Aziz Kocaoğlu’nu gösterdiniz. Mevcut belediye başkanlarından aday gösterme kriteri nedir?

-İllerde CHP’li başarılı bütün belediye başkanlarımızı koruduk. İzmir’de, Aydın, Mersin, Eskişehir’de böyle yaptık. Aziz Kocaoğlu başarılı bir belediye başkanımızdır. Onun için yeniden aday gösterdik.

-İzmir’de ilçe belediye başkan adayları ne zaman açıklanacak?

-İzmir’de metropol ilçelerin dışında bütün adayları belirledik. Metropol adayların açıklanması 9 Şubat'tan önce olabilir. -İzmir’e mesajınız nedir? -Seçimlerin barış, güzellik, sevgi getirmesini diliyorum. Egeli insanlarımıza gönül dolusu selamlarımı söylüyorum, sandık başına giderek duygusallıktan uzak, Türkiye’nin yaşadığı devlet krizinin ülkemize çok ağır faturalar getirdiğini değerlendirerek oy kullanmalarını diliyorum.

* * *

Adnan Keskin ile özel sohbetimin haber boyutunu yer nedeniyle özetleyerek aktarıyorum. Bu görüşmeyi yaptığım saatlerde sizin diğer gazetelerde ve internette haber sitelerinde okuduklarınızdan fazlasını biliyordum. Ama inanın hiçbirine itibar etmeyecek bir tablo ile karşılaştım. Basının artık CHP’den spekülatif haber çıkarma dürtüsünü bir yana bırakması zamanı geldiğini düşünüyorum. Bu röportajdan çıkardığım sonuçlar şunlar oldu: CHP’nin tam güvenle Aziz Kocaoğlu’nun arkasında durduğu, mevcut ilçe belediye başkanlarından kendilerinin başarılı olduklarına inananların endişe etmemelerini, diğer aday adaylarının ve belediye meclis üyesi aday adaylarının boşuna Ankara’yı arşınlamalarını, sorunların öncelikle Parti yerel örgütlerinde ilçe başkanı ve il başkanı ve yönetim kurulları ile çözmelerini, yerelde çalışmanın önemini, parti disiplinini, yerelde başarının genelde iktidar getireceğini! Gördüm, tespit ettim, gözlemledim.