ADALET Mahallesi planları arap saçına döndü

Yayın Tarihi 07 Nisan 2018

ADALET Mahallesi planları arap saçına döndü

Adalet mahallesi 1/1000 lik imar plan çalışmaları Bayraklı Belediye meclisince yüzlerce itiraza rağmen itirazlar ret edilerek onaylanmıştır. 
Yerel yönetimlerin en önemli çalışmaları arasında kentsel dönüşüm yer tutmaktadır. Ancak kentsel dönüşüm yaparken vatandaşla ve bölge halkı ile istişare önemli yer tutar. Vatandaşın menfaatine uygun olmayan çalışmalar geri teper. Bu vesile ile yapılan çalışma, teknik olarak ve kentleşme olarak doğru olduğu kadar usul açısından ciddi yanlışlıklar doğurmuştur. 
Adalet mahallesi sakinlerinin ciddi hak mahrumiyetleri söz konusu olan bu plan değişikliğinin devreye girmesi ile yüzlerce kişinin bir araya gelip yapılaşmaya gidebilmesi yıllarca sürecektir. 
Dünkü köşe yazımda da bahsettiğim gibi öncelikle vatandaşa ben böyle bir planlama yapıyorum ancak bu planlama şu tarihlerden itibaren geçerlidir diye bilgilendirme ve toplumsal onay alınması gerekirdi diye düşünenlerdenim. Ben planı yaptım gidin ne haliniz varsa görüntüsünden daha iyi olacak süre verilerek enaz bu sürenin 6 aydan az olmamak üzere vatandaşın bu planlamayı kavraması bu süre içinde de yapılaşma gerçekleştireceklerin de önünün kapatılmaması gerekirdi. 
Diye bilirsiniz bu sefer de yapılaşma ruhsatı verirsek bu konu yıllarca çözülmez. Peki üç ay önce verilmiş ruhsatların bu konuda problem teşkil etmediğini mi düşünürsünüz.  Teşekkül ettirmiş olduğunuz planlarda itfaiye yerlerinin genelde kamu alanlarında planlanması gerekirken yeişil dokusal alanların hazine arazileri üzerinde gerçekleştirilmesi gerekirken vatandaşın yüzde 30-45 aralığında zayiatla planlama yapıp size 3 emsal veya 3,5 emsal veriyorum , 10 kata çıkarıyorum denmesi bir lütuf değildir. 
Yerinde kentsel dönüşüm yapılıyorsa, vatandaşın elindeki mevcut yapı stoku göz önüne alınarak, vatandaşa daha fazlası verilecek bir planlama yapılsaydı vatandaşın itirazı söz konusu bile olmazdı. Kaldı ki meclis toplantı salonuna itirazda bulunan yüzlerce vatandaşın gelmesi o mecliste seçtikleri meclis üyelerine “bu planlama yanlıştır mağdur oluyoruz itirazlarımızı kale alın ve bu planlamayı durdurun” demeleri bir haktır. Meclis üyelerinin vatandaşı kale almadan onları dinlemeden plana itirazları ret etmeleri doğru olmamıştır.
Şimdi bayraklı belediyesi yetkililerine çağrımdır. Lütfen ama lütfen meclisinizi tekrar dan toplayın ve bu plan uygulamalarını tekrar gözden geçirin ve plan uygulamaları ile ilgili istişare toplantıları yaparak vatandaşı ikna edecek bir plan çalışması yapın! Ayrıca plan çalışması yapılacağı ve yürürlüğe gireceği tarihleri önceden belirleyin ve duyurularını bağıra bağıra yapın ki herkes duysun ve kimse mağdur olmasın. 
Aksi halde yapılmış bu planlamalar ile imar uygulaması 10 değil 20 -25 yıl Adalet mahallesinde yenilenmenin önünü tıkar ve belediyenin yapmış olduğu doğru bir planlama olmaktan çıkar.  Zarar veren mağdur yaratan planlama olur ki bunun da kimseye faydası olmadığı gibi yaklaşan yerel seçimlerde CHP li bir belediyeyi riske sokar.  Kalın sağlıcakla yanlışın neresinden dönerseniz kardır. 
Not:  Bayraklı belediyesi imar komisyonun da teknik  olarak mühendis mimarlardan ve planlamacılardan oluşmaması ayrıca bir muammadır. Ki meclis üyeleri arasında mimar mühendis  ve planlamacı olmasına rağmen, imar komisyonunda polis emeklisi olması manidardır.