Adalet

Yayın Tarihi 21 Haziran 2017

Adalet yürüyüşüne önce barolar çıktı!

15 Nisan 2015 tarihli Gazete Yenigün’deki köşe yazımdan bir bölüm:

“Herkes bu günlerde adalet arıyor.

Kimi adaleti devletin sağlaması gerektiğini söylüyor, kimi de kendi adaletini kendi aramanın, ihkak-ı hakkın peşinde.

Adalet bir gün herkese lazım olacak, hukuk da, avukat da!”……………………..

“Hatırlarsanız Fenerbahçe'nin Başkanı Aziz Yıldırım'ın tutuklanma sürecindeki sloganı ise "Adalet için bir fener de sen yak" kampanyası idi.

Bugün dünyada başka bir ülke var mıdır ki, vatandaşının devleti ile en çok mahkemelik olan veya vatandaşını en çok mahkemeye veren devlet veya vatandaşın vatandaşla davalık olduğu bir memleket.

Herkes adaletini arıyor. Herkes adalet peşinde ama ortada adalet yok. Hani herkes en çok aşktan söz eder ama ortada aşk yoktur ya, işte öyle. Saygıdan bahsedilir, saygıdan eser yoktur, sevgiden bahsedilir, sevgiden eser yoktur.” 15 Nisan 2015 (Yenigün Gazetesi)

* * *

11 Nisan 2015'te İzmir’de Türkiye Barolar Birliği tarafından “Türkiye Adaletini Arıyor” mitingi yapıldı.

5 Nisan 2015 günü Bursa’da başlayan Adalet Mitinglerine sivil toplum kuruluşları ve vatandaşlar da katıldı.

Şimdi Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun elinde “adalet”le Ankara’dan İstanbul’a başlattığı yürüyüş, yıllar önce Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu tarafından başlatılacaktı. Ancak karar alınmasına rağmen güvenlik gerekçeleriyle yürüyüş iptal edildi.

Geçmiş yazıları arada bir okumakta fayda var. Bakın o gün yani Nisan 2015’te henüz ortada hain darbe teşebbüsü yokken nasıl uyarı yapmışım:

“Çok önemli, kritik ve herkesin sağduyulu olması gereken bir dönemden geçiyoruz.”

“Görüldüğü gibi her şey sonuçta adalete geliyor.

Adli, hak demektir. Adalet, haklar demektir.

Gelin Barolar Birliği'nin ve İzmir Barosu’nun sesine kulak verelim!”

* * *

Ve İzmir’deki mitingle “Türkiye Adaletini Aradı”

* * *

Bir ülke adaletini niçin arar?

Olmadığı için arar!

Bir ülke adaletini arama noktasına nasıl getirilir?

Ben demiyorum şimdi yazacağımı, araştırmacılar diyor; Türkiye’de adalete güven, yargıya güven %15'ler düzeyinde. Oysa hiçbir zaman %100 olmadı ama, güven endeksinin %60’lardan düşüşü hiç de hayra alamet değil. Bu sorunun kaynağı savunma, avukatlık müessesesi olmamakla birlikte devleti sorumlu davranmaya itecek güç de avukatlık müessesesidir. Bu duygudan hareketle barolar elini taşın altına koyuyor ve demokratik yolla duyarlılık yaratmaya çalışıyorlar.

* * *

Daha eski yazılarıma gideyim. Haber Ekspres gazetesindeki yazı dönemimde de rahmetli Baro Başkanımız Nevzat Erdemir’le Anıtkabir’e “adalet” için gitmişiz, Türkiye’nin her yerinden gelen binlerce avukatla birlikte.

“53 bin savunman adına Ankara’daydık. Dün 53 bin hukukçu yüreği adına Anıtkabir’e yürüdük. Türkiye’nin dört bir yanından gelen 76 Baro’ya bağlı tam 5 bin avukat 'Bağımsız Yargı' için yürüdük.” 2008 yılı (Haber Ekspres gazetesi)

* * *

Yazımı CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun “Adalet” yürüyüşüne başlarken yaptığı açıklama ile bitireyim:

"Bu ülkeye adalet ya gelecek ya gelecek. Daha önce söyledim, eğer bir bedel ödemek gerekiyorsa o bedeli önce biz ödeyeceğiz. Bu ülkenin geleceği için, çocuklarımızın geleceği için hep birlikte mücadele etmek zorundayız. Bu yürüyüşümüzün bir siyasal partiyle ilgisi yok. Bu yürüyüş kutlu bir yürüyüştür. Bu yürüyüş adalet yürüyüşüdür. Adaleti isteyen herkes bu yürüyüşe destek vermek zorundadır."