Abdül Batur’la birlikte Konak!

Yayın Tarihi 17 Ocak 2020

Konak Belediye Başkanı Sayın Abdül Batur’la geleneksel Medya Platformu toplantısında bir araya geldik.

Konak Belediye Başkanı Sayın Abdül Batur’la geleneksel Medya Platformu toplantısında bir araya geldik. İlk toplantı yerel seçimden önceydi. Batur o ilk toplantıyı anımsattı ve başka yerlerdeki açıklamalarında da o toplantıya atıf yaparak konuştuğunu söyledi. Bu da Ahmet Kaplan başkanlığında ve Medya Platformu'nun kentin ve bölgenin basın nabzını tuttuğunun bir göstergesiydi.
Abdül Batur bir mimar. Biz siyasetçileri kendi özgün meslekleriyle bilmeyiz çoğu zaman, sanki siyasetçilik bir meslekmiş gibi. Oysa siyaset halka hizmet aracıdır. Abdül Batur mimar olma özelliğini doğru değerlendiriyor. Ben Halil Rıfat’ta oturuyorum. Seçimden evvel Batur’un Konak adaylığı açıklanınca mahalle bakkalı “Oh nihayet bir mimar başkanımız olacak, artık mahallemiz bakım görür” diye sevinmişti. Sevinci haklı çıktı, başkan Batur seçilir seçilmez ilk iş olarak Halil Rıfat’ın alt yapısına el attı, elektrik hatları yer altına alındı. En az elli yıl bir daha el atılmayacak alt yapı düzenlemeleri yaptı, çalışmaları halen devam ediyor. 
Abdül Batur’un diğer atıf yaptığı konu sevgili ve değerli başkan Dr. Burhan Özfatura dönemindeki İZBETON Genel Müdürlüğü. Sonraki atıf konusu da tabii ki uzun dönemler Narlıdere Belediye Başkanı olarak yaptıkları. Kendi deyimi ile Narlıdere deneyimini şimdi Konak’a taşıyacak. Umarım Narlıdere’den daha başarılı ve güzel kentsel dönüşüm hizmetleri yapılır. 
Konak Belediye Başkanı Abdül Batur’un birinci konusu bu: Kentsel Dönüşüm!
Gültepe, Çimentepe, tepeleri kapsayan çok büyük bir proje. 
Batur konuşması arasında benim dikkatimi çeken önemli vurgular yaptı. Bunlardan en değerlisi, her şeyi halkla birlikte, halka sorarak yapma isteğiydi. Yani ‘ben yaptım oldu’ mantığı yoktu. ‘İstim arkadan gelsin’ mantığı yoktu. 
Özellikle Türkiye’nin bir çok kentinde gözlemlenen kentsel dönüşüm adı altında halkın mağdur edildiği örnekler Konak’ta yaşanmasın diye azami özen gösteriliyor. 
Bazı uyanıklar kentsel dönüşüm alanlarında tapu topluyorlar. Rant peşindeler. Umarım hevesleri kursaklarında kalır. Çünkü geçen yazımda bahsettiğim gibi kentsel rantlar özel kişilere özel iltimas alanları değil, kamuya, halka hizmet olarak değerlendirilmeli. 
Başkan Batur özellikle kentsel dönüşümde yeşil alanlar üzerinde duruyor. Yeşil alan oranı olarak verdiği rakamı burada yazmayayım, canınız sıkılmasın. Yüzde 1’in altında, diyeyim de anlayın. 
Bu yazımda kent polemiklerine girmeyeyim diyordum ama ister istemez gökdelen konusu açıldı. Sevgili gazeteci büyüğümüz Yener Özkesen durur mu, asla gazeteciliğinden taviz vermeden ve nezaket içinde doğrudan doğruya sorularını sorar. Gökdelen sorusunu sordu ve konu açıldı. 
Abdül Batur kentin göbeğinde gökdelene karşı. Maalesef önceki dönemde ruhsatı verilmiş ama Mimarlar Odası'nın başvurusu üzerine mahkeme iptal etmiş. Batur diyor ki; Biz hem kente turist çekmek istiyoruz, Konak Pier’den Kemeraltı’na, oradan Havra sokağına, karşıya geçip Agora’ya ve devamında kazı çalışmaları devam eden Pagos’un yamacındaki amfi tiyatroya ulaşan kültür yolunda gökdelenin işi olamaz!
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Tunç Soyer’in açıkladığı ve 2023 yılında bittiğinde Efes kadar görkemli olacak 20 bin kişilik amfi tiyatro İzmir’e unutulmaz tarihi bir eser kazanımı olacak. 
Batur ‘Estetik Komisyonu’ kurduklarını açıkladı. Bu estetik komisyon gökdelenle ilgili bir çalışma yapıyor ve rapor hazırlayacak. 
                               *   *   *
Abdül Batur’la uzun yıllardır tanışıyorum ve sağolsun Büyükşehir’de de birlikte çalışma fırsatımız olduğundan bana eski dostum der, ben de onu dostum, arkadaşım olarak görürüm. İzmirliler onun çalışmalarına bakarak Büyükşehir Belediye Başkanlığı'na layık görüyorlardı ve ben de arada bir bunu soruyordum. Bana önce sayın Aziz Kocaoğlu varken ben onun önüne geçmem diye saygılı davranıyordu. Halkın isteğini biliyordu, kendi gönlünden de geçiyordu ama görev istenmez, verilir anlayışında olduğu için öne atılmadı. Konak’taki çalışmaları onu Büyükşehir’e veya Ankara’ya taşıyabilir. Ama o klasik siyasetçi değil, görev adamıdır ve bu özelliği değişmeyecektir. 
Medya platformu toplantısı bir yazıya sığmayacağı için Konak Belediyesi çalışmalarını ve sayın Abdül Batur’un çalışmalarını tabii ki gazetecilik eleştirel hakkımız saklı kalmak kaydı ile ele almaya devam edeceğim. Madem ben de Konak’ta yaşıyorum o zaman tabii ki Birlikte Konak!