Abdül Batur ve Konak meclisine çağrı!

Yayın Tarihi 03 Haziran 2020

Sayın Abdül Batur ve değerli Konak Belediyesi meclis üyeleri.

Sayın Abdül Batur ve değerli Konak Belediyesi meclis üyeleri.

Hepinizin insan haklarına saygınızın en üst düzeyde olduğuna inanıyorum. Özellikle Amerika’da meydana gelen ırkçı cinayet sonrası tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de ırkçılığa karşı tepkilerin ve duyarlılıkların arttığı bu günlerde sayın meclisinizin geçmişte aldığı bir yanlış karardan dönme fırsatını hatırlatmak istiyorum.

ABD’nin Minneapolis kentinde, gözaltına alınırken polis tarafından öldürülen George Floyd için başlatılan protesto gösterilerinde yüzbinlerce insan ülkedeki ırkçılığa ve polis şiddetine karşı “Siyahilerin hayatı önemli”, “Nefes Alamıyorum” yazılı pankart ve sloganlarla tepkilerini sağır sultanların duyacağı düzeyde dile getirdiler.

Kime sorsak şimdi ırkçılığa karşı olduğunu söyler. Doğrudur da bu söylem. Ama ben bu söylemin yeterli olmadığını düşünüyorum. Yaşantımızda ırkçılığa ait bütün verilerin silinmesi gerek. Darbelere karşıyız denilip darbeci generallerin hala adlarının sokak ve caddelerde yazılı olması ne büyük çelişki değil mi? Irkçılığa karşıyız denilip de ırkçılığa karşı mücadele etmiş bir devlet başkanının adının bir sokağa verilmemesi de aynı şekilde çelişki değil mi?

Şimdi bir hatırlatma yapacağım. Yıl 2012.

* * *

DUYURU Belediye Meclisimiz 02.05.2012 Çarşamba günü Saat:18.00’de İzmir Büyükşehir Belediyesinin Konak’taki Belediye Sarayı Bünyesinde bulunan meclis toplantı salonunda aşağıdaki gündemde bulunan konuları görüşmek üzere toplanacaktır. İlan olunur. Dr.Hakan TARTAN Belediye Başkanı……………..

20-(58/12)-Güney Afrika Cumhuriyeti veya Nelson Rolihlahla Mandela isminin uygun görülecek bir sokağa verilmesi talebi hk. (HukukÇevre- Gündem 21- Tarihsel ve Kültürel Değerleri Koruma Komisyonu)”

Aynı meclis gündeminde başka neler mi var? Bugün hala tartışmaları devam eden gündemler. Sanki bir arpa yol almamışız gibi dedirten gündemler.

Nelson Mandela’yı bilmeyenimiz yoktur umuyorum. Seversiniz sevmezsiniz, takdir edersiniz etmezsiniz, beğenirsiniz beğenmezsiniz, hiçbir sözüm yok. Özgür ansiklopedi Vikipedia şöyle yazar:

Nelson Rolihlahla Mandela ya da kabile adıyla Madiba (d. 18 Temmuz 1918 - ö. 5 Aralık 2013), Güney Afrikalı Anti Apartheid (ayrımcılık karşıtı) aktivist ve Güney Afrika Cumhuriyeti'nin ilk siyahî devlet başkanı. 1994'te ilk defa tüm halkın katıldığı seçimlerde devlet başkanı seçilmiştir. Yönetimi, Apartheid'ın mirasının dağılmasına, ırkçılığı engellemeye, fakirlik ve eşitsizliğe odaklanmıştır. Siyasi görüş olarak Demokratik Sosyalist olan Mandela, Afrika Ulusal Konseyi siyasi partisinde 1990'dan 1999'a kadar parti başkanlığı yapmıştır.”

* * *

'Nelson Mandela' Konak'tan onay alamadı!

03 Temmuz 2012 16:00

İzmir'de Konak Belediye Meclisi, Güney Afrika Konsolosluğu’nun bir sokağa eski Cumhurbaşkanı Nelson Mandela’nın isminin verilmesi talebini reddetti.” (Gazeteler ve internet siteleri.)

* * *

2012 yılında aylarca Konak ve İzmir’in gündeminde olan ırkçılığa karşı mücadelenin uluslararası sembolü Nelson Mandela adı maalesef o günkü siyasi atmosfere kurban gitti ve Konak ve İzmir ırkçılığa karşı olduğunu simgesel olarak gösterebilecek bir basit sembolden mahrum kaldı.

Nelson Mandela isminin verilmemesine gerekçe taaa 1992 yılında darbeci Kenan Evren tarafından oluşturulan “Atatürk Barış Ödülü” nü reddetmesiydi. Nelson Mandela mazlum milletlere Anadolu Kurtuluş Savaşı ile örnek olmuş tarihi lider Mustafa Kemal Atatürk’e karşı değildi, Atatürk’ün adını kullanıp darbe yapanlara karşıydı, darbeci faşistlere karşıydı. Atatürk’ün yakın arkadaşı Yunus Nadi’nin oğlu Nadir Nadi Cumhuriyet Gazetesi başyazarı olarak Kenan Evren Atatürkçü ise “Ben Atatürkçü Değilim” diye kitap yazdı. Şimdi kim gerçek Atatürkçü?

Maalesef o günlerde Konak ve İzmir demokrasi, insan hakları, özgürlükler, ırkçılıkla mücadele konusunda iyi sınav vermedi. Kendini sosyal demokrat olarak tanıtan ve görenler dahi bu iklime teslim oldu. Tek tek sorsam hepimiz ve herkes ırkçılığa karşıyız. Tek tek sorsam hepimiz ve herkes ABD’de polisin ensesine dizi ile basıp nefes almasını önlediği ve ölümüne neden olduğu George Floyd’un zanlı diye değil, siyahi diye öldürüldüğünü söyleriz. Yani 2020 yılında dahi apaçık ırkçılık yapıldığını artık çağ gerisinde kalması gereken ırkçılığın hala yaşamasının utancından söz ederiz.

* * *

Şimdi yapılması gereken çok basit. Konak belediye başkanı ve Konak Belediye Meclisinin değerli üyeleri, ırkçılığa karşı olunduğunu göstermek için belediyenin 2012 yılında reddettiği Nelson Mandela adını bir sokak veya caddeye veya parka vs. verilmesi çok yerinde olacaktır görüşündeyim. Meclis gündemine öneri meclis üyelerince verilir, biliyorum. Kentte yaşayan vatandaşların belli koşullarda kent meclislerine öneri verebilmesinin hukuki yolu açılıncaya kadar bu önerimi bir vatandaş önerisi olarak dikkate alırsanız ırkçı söylemlere karşı duruşunuzla tarihi adım atmış olursunuz. Saygılarımla.