87'nci Fuar da mazide kaldı…

Yayın Tarihi 19 Eylül 2018

“Uzun yıllar bekledim, hakikat oldu rüyam

Koklamaya kıyamam,benim güzel manolyam

Nazlı çiçeğimsin sen, sevdana dayanamam”

Bu yılki fuarın açılışımı Zeki Müren’in yazıp söylediği Manolyam Şarkısı eşliğinde, manolya ağacının altında yaptım. Şimdi yeller esiyordu Zeki Müren’in vefat ettiği Fuardaki TRT stüdyosunda

Mazide kaldı…her şey mazide kaldı…ne kadar hızla tüketiyoruz maziyi…

İlk 1978 yılında gelmiştim Bursa’dan İzmir’e, Fuara… Kaç yıl geçti aradan. 40 yıl dile kolay. Benden daha eski bir tanıdık ile fuarı dolaştım, o zamanlar yani 70’li, 80’li yılarda meşhur Tan, Günaydın Gazeteleri'ne fotoğraf çeken ve Emel Sayın’dan, Güngör Bayrak’a kadar anısı olan Alaattin Gürırmak bana nostalji olarak neler anlattı neler…

                    *   *   *

Neyse, biz gelelim bu yılki Fuara. Folkart ana sponsorluğunda düzenlenen 87’nci İzmir Enternasyonal Fuarı kimle görüştüysem genelde başarılı bulundu.

Ana sponsor Folkart Yönetim Kurulu Başkanı Mesut Sancak yaptığı açıklamada  şöyle dedi “İzmir’den kazandığımızı İzmir’e harcamaya, her zaman olduğu gibi önümüzdeki sene de varız.  Her sene İZFAŞ’la birlikte tecrübe kazanarak, güzel işler yaptığımızı düşünüyorum. Önümüzdeki sene daha da güzelini yapabileceğimizi de biliyorum. Ekibime güveniyorum. Seneye görüşmek üzere”

Akıllı burjuvazi böyle yapar. Har vurup harman savurmaz. Nerde kazanıyorsa oraya yatırım yapar, kültürüne, sanatına, sanatçısına sahip çıkar.

Maalesef İzmir burjuvazisi bu konularda daha önce defalarca yazdığım gibi sınıfta kaldı.

Folkart ve başka iş insanlarına çağrı olarak, İzmir’e daha çok verin, daha çok kazanacaksınız görün bakın daha çok verdiğinizde…

                            *   *   *

Fuarla ilgili bir değerlendirme de bu konuların efsanevi uzmanı İzmir’in tatlı dili Sancar Maruflu’dan aldım. Sancar abi şöyle dedi: "Siyasi, Askeri Zaferler Ne Kadar Büyük Olursa Olsun, Ekonomik Zaferlerle Taçlandırılmazsa, Kazanılacak Başarılar Yaşayamaz ve Sürekli Olmaz" diyen büyük ATATÜRK, “1923 İzmir İktisat Kongresi” nedeniyle düzenlettiği ilk fuarcılık örneğimiz olan “Mahalli Ürünler Sergisi”ni incelemiş ve çok beğenerek her yıl tekrarını ve geliştirilmesini istemiştir.”

Sancar Maruflu 87’nci Fuar her ne kadar hedeflenen izleyici sayısına ulaşamamış olsa da başarılı geçtiğini belirterek yeni öneriler getirdi ve şöyle sıraladı: “Devletimiz ve Cumhuriyet Hükümetleri, “İzmir Enternasyonal Fuarı”na gereken önemi vermelidirler. Atatürk, İnönü, Bayar, Menderes, Demirel, Ecevit, Özal, Çiller ve Erdal İnönü dönemlerindeki gelenek yeniden canlandırılmalıdır. Hükümet Başkanları, eskiden olduğu gibi memleket için alınacak önemli ekonomik kararların ilk açıklamalarını İzmir Fuarı'nın açılacağı güne denk getirmelidirler. İzmir Fuarı’nın açılış törenleri, eskiden olduğu gibi Fuarın “Dokuz Eylül Kapısı” önünde veya “Lozan Kapısı” önünde bir “halk şöleni” şeklinde yapılmalıdır. Halk, Açılış heyecanını yaşamalıdır.

İzmir Fuarı ve taşıdığı uluslararası anlam, her zaman gündemde tutulmalıdır. Yılın 12 ayı yenilikler yaratılmalıdır.

Üzerinde durulması gereken diğer önemli bir husus; Dr. Behçet Uz'un da vasiyeti olan "Kültürpark’ın, doğasının “habitatcılık anlamında” doğasının ve botaniklik özelliklerinin korunmasıdır. İzmir Büyükşehir Belediyesince üzerinde çalışılan Yeni Kültürpark Projesi, bana göre yetersizdir. Halkın isteklerini cevaplandırmaktan uzaktır. Enternasyonal fuarın ise çok ayrı bir proje olarak ele alınması" zorunluluğudur. İzmir Enternasyonal Fuarı’nın geleceği için “yeni bir enternasyonal fuar projesi” çalışmasına hemen başlanılmalıdır. Altyapı ve komünikasyon sistemleri ile donatılmış modern ve çok amaçlı tesislerin olacağı, tramvay’ın yanı sıra deniz ulaşımının da sağlanabileceği, tek katlı, özellikle ahşap ve çelik tekniğiyle yapılmış, “yepyeni bir sergileme alanları kompleksi”, günümüzün en uygun alanı olan ve “expo sergileri alanı” olarak ta düşünülen İnciraltı’nda planlanmalıdır.”

Kent yöneticilerinin dikkatine sunuyorum bu önerileri. Umarım dikkate alınır ve hayata geçirilir. 88’inci Fuarda görüşmek üzere maziye selam olsun…