7 Haziran için benimle iddiasına var mısınız?

Yayın Tarihi 27 Mayıs 2015

Her şey Cemil Dirim’in yazısı ile yeniden başladı. İzmir basınının duayen gazetecilerinden ve yerel basınla ilgili önemli bir derneğin başkanı Cemil Dirim “Seçimin galibi kim olacak?” diye bir köşe yazdı.

Sevgili Cemil yazısının bir yerinde önceki dönem iddialara değiniyor ve şöyle diyor:

"Geçen seçimlerde takım elbise kazandığım köşe yazarı arkadaşın kefili Aziz Kocaoğlu idi ancak ondan da ses çıkmadı."

Bu yazıdan sonra takım elbise kaybettiği halde almayan köşe yazarı kim? diye millet araştırmaya başlayınca cevabı vermek zorunda kaldım. “O cümlesindeki köşe yazarı benim. Sevgili Cemil'in gönderdiği topu ben de golü atması için pas olarak sevgili Aziz Kocaoğlu'na gönderiyorum. Birol Keskin” diye mesaj attım.

* * *

İddiayı kısaca hatırlatayım, gerçi daha önce de yazmıştım. Bir Büyükşehir meclis toplantısında sevgili başkan Aziz Kocaoğlu her zamanki nezaketiyle basın locasına gelip elimizi sıkarken-yanımda 50 yılını gazeteciliğe adayan usta Yaşar Eyice vardı- “Başkanım sizin için iddiaya giriyorum, dedim. Sizin başkanlığınıza ve 30 da 30 üzerine. Nesine dedi başkan. Ben de takım elbisesine dedim. Büyük başkan “Arkanda ben varım. Evine, arabasına girebilirsin, dedi. Tamam başkanım giriyorum, dedim.

Yenigün Gazetesi Genel Koordinatörü Eyüphan Gündoğdu ile başkanın aday olup olmayacağı üzerine, Cemil Dirim’le de başkanın aday olması ve 30 ilçe üzerine iddiaya girdim. İddiamız öyle ev-araba değil birer takım elbisesine.

Başkanın aday olması ve seçilmesi konusunda ben kazandım ama 30 ilçenin tamamını CHP alamadığı için kaybettim.

Şimdi arkadaşlar haklı olarak o iddiayı hatırlatıyorlar. Ben de topu pas olarak sevgili Aziz Kocaoğlu’na atıyorum. Sevgili başkanım, bu sıcak seçim atmosferinde umarım “Birol ne işlerle uğraşıyor, biz Cuma’ya dersini veriyoruz, açılıştan açılışa koşuyoruz, Birol iddia peşinde koşuyor” demezsiniz, değil mi?

Sevgili başkanım bakın sizi düşündüm, ev-araba iddiasına girmedim, 3 takım elbise ile durumu ucuz kurtardık. Bir Cemil’e, ama onun kalıbı büyük ancak iki takım kumaştan çıkar ona ama olsun, bir Eyüphan’a, eh bir de bana.

Hmmm, sevgili başkanım yazının arasına sokuşturayım, hani bıyıklarıma takılıp bana bir efe çizmesi ve efe pantolonu alma sözünüz vardı ya, onu da hatırlatayım dedim! 7 Haziran seçimlerine kadar olursa iyi olur, seçimden sonrasını bilemiyorum valla.

* * *

Önceki seçimleri hatırlıyorum, mesela sevgili Çağlayan Bilgen ile rahmetli Akın Kıvanç ile iddiaya girerdim. Hatta bir gün eski kâğıtları attığım çıfıt torbası gibi kutuyu karıştırırken rastladım bir pelür kâğıda, bir sigara jelâtinine yazdığımız iddialara. Tabii tecrübeli ağabeyimiz Akın Kıvanç bilmişti sonuçları.

* * *

Dün CHP İzmir İl Başkanı Bedri Serter’in Anemon’daki basın toplantısına katıldım. 30 Mayıs Cumartesi günkü Kemal Kılıçdaroğlu’nun katılacağı büyük mitingin hazırlıklarını anlattı başkan. Bir soru üzerine de iddialı konuştu: “Göreve geldiğimde her iki bölgeden 8-8 diyordum. Ancak şimdi çalışmamıza ve halkın ilgisine bakarak 10-10 diyorum” dedi.

Sevgili Bedri Serter de Aziz Başkan gibi pala bıyıklarımı övdü. Sağolsun. Bana bu yazıyı yazdıran 10-10 iddiası üzerine ben de “Benimle 7 Haziran için iddiasına var mısınız?” diye yazıyorum. Sevgili il başkanım Bedri Serter, arkamda mısınız? Ben de 10-10 üzerine elbisesine iddiaya gireyim mi? Aziz Başkan yazlık alır, siz kışlık alırsınız. Kazanırsak mı?

Eh o zaman kaybeden gazeteci arkadaşlar düşünsün hallerini!

* * *

Zamanın ruhu vardır, zamanın dili vardır, ben gelecekten korkarım. Günün birinde bir kütüphanede arşivi karıştıran bir araştırmacı, gazeteciye bak, siyasilerle elbisesine iddiaya giriyor diye beni yermeye kalkarsa diye korkuyorum. Böyle gergin bir seçim atmosferini ılık su buharı gibi yumuşatmanın da bir gazetecilik edimi olduğunu ustalarımızdan öğrenmiştik. Her gün gerilim ve en ciddi yüz ifadesi takınıp yazacak değiliz ya!