26+30+9+9+88=100

Yayın Tarihi 18 Eylül 2019

26 Ağustos’ta Büyük Taarruz başladı.

26 Ağustos’ta Büyük Taarruz başladı.

30 Ağustos 1922’de Büyük Zafer yaşandı.

9 Eylül 1922’de İzmir işgalden kurtarıldı.

9 Eylül 1923 yılında Mustafa Kemal Atatürk’ün “Benim iki büyük eserimden biri” dediği Cumhuriyet Halk Partisi Kuruldu.

88’inci Uluslararası İzmir Fuarı açıldı.

* * *

88’inci İzmir Enternasyonal Fuarı'nın ardından yazılacak değerlendirme yazısında “Bu fuarı tanımlayacak tek kelime nedir?” diye sorulursa cevabı “coşku” olurdu.

Bu neyin coşkusuydu?

Okurlarım geçen yazımdan sonra bu coşkuyu tanımlamamı istediler. Fuar yazımdaki “al yıldızlı al bayrağın altında” aynı coşkuyu yaşadıklarını anlattılar.

Konak Pier ile Gündoğdu Meydanı ve Alsancak arası dev bayrağı taşıyan İzmirlilerle tıklım tıklım doluyken aynı anda 4 yüz bin metrekarelik fuar alanı ve çevresi de tıklım tıklım doluydu. 2 milyon İzmirli'nin coşkusunu görmenizi, yaşamanızı isterdim.

Bu insanlar bir partinin, bir siyasi liderin çağrısıyla bir araya gelmediler. Kendiliğinden, doğal olarak, içlerindeki sesi dinleyerek geldiler.

Bu bir dipten gelen dalga mıydı?

Bu bir doğa katliamlarına, orman yangınlarına, kadın cinayetlerine, çocuk gelinlere, işsizliğe, enflasyona, patates-soğan fiyatlarına, isyanın sessiz çığlığı mıydı; bu bir Bağımsızlığa, Cumhuriyete, Demokrasiye sahip çıkmanın sessiz avazı mıydı, bunu siyasi tarihçiler yazsınlar!

İzmirli bunu hep yapıyor.

Türkiye’de ve yurt dışında “Nerelisin hemşerim?” diye sorulduğunda “İzmirliyim” diyorum ve insanların gözlerindeki parıltıyı görüyorum. “İzmir başka” diyorlar. “İzmir başka” sözünün içinde güzel olan her şey var.

Başka metropollere de kırsaldan insanlar göç ediyor, İzmir’e de göç ediyor. Örneğin İstanbul’a göç eden geldiği köyün ve şehrin küçük bir örneğini metropolde yaşatıyor, o şehirli olmuyor.

Ama İzmir’e göçle gelen ertesi gün İzmirli oluyor!

İzmir’in işte böyle bir tılsımı var.

* * *

26+30+9+9+88=100

yazımın başlığındaki matematik hesabı böyleydi. Sonuç neden 100 çıktı. Çözdüğünüzü biliyorum. Aynı mantıkla çözümlemeye devam edelim.

4 Eylül 1919 Sivas Kongresi'nin 100’üncü yıl dönümü.

Sivas Kongresi ne demek?

Sivas Kongresi; Milli Mücadelenin başlangıcında halkın bütünlüğünü sağlayan ilk örgütlü çalışma, milli meclis görevi gören ilk kongre!

Yurdun tamamını kapsayan yeni üyeleriyle “heyet-i temsiliye” vatan bütünlüğünü sağlayan ve “manda ve himaye”yi reddeden, bağımsızlıkçı yapı!

Kimse dışarda değil, kimse el değil, kimse yabancı değil, kimse öteki değil, herkes bir, herkes ortak ideal için orda, herkes bağımsızlık istiyor, herkes özgürlük istiyor, herkes esarete karşı, herkes bütün varlığını ortaya koyuyor, herkes kararlı, herkes bu birliğin geleceği olduğunu görüyor, herkes bu başlangıcın bağımsızlıkla ve cumhuriyetle taçlanacağını öngörüyor, herke kol kola…

İzmir gibi!

Onun için 100 önemli!

Onun için ki 100’ün önüne hangi rakamları yazarsanız yazın toplamı 100 olacaktır.

Cumhuriyetimiz 100 yaşını devirecektir! Aynı coşkuyla, aynı çağdaşlık hedefiyle!

İzmir nice 100’lerin toplamıdır. İzmir’e bakın ve nice 100 yıllara coşkuyla ulaşacağımızı görün.

* * *

Bana 88’inci İzmir Enternasyonal Fuarı'ndaki bu coşkuyu soranlara nedenlerini özetlemeye çalıştım. Şüphesiz herkesin kendine göre değerlendirmesi olabilir. Tarih en doğrusunu yazar.

Tarihe küçük bir dipnot da benden. Bütün rakamların toplamı=100!