24 haziran seçimleri için notlar…

Yayın Tarihi 06 Haziran 2018

24 haziran seçimleri için notlar…

Önce “swçim mi geçim mi?” dedik. Sonra madem demokrasi var, “hem seçim hem geçim” dedik.

Gelin ata binmiş damat evine gidiyor ana ağlıyormuş. Madem ağlıyorsun, gitme demişler. Gelin de “Hem ağlarım, hem giderim” demiş.

Bizimkisi de o hesap. 

Önceki yazılarımda hemen her seçim gazeteci ve siyasetçi arkadaşlarla seçimler üzerine iddiaya-dikkat bahis değil- girerdik, dedim. Bu seçime ilişkin de tahminimi yazdım.

Cevap artık duayen olan gazeteci Cemil Dirim’den geldi. Sağlık, politika, belediye, adliye muhabirleri derneği başkanı olan gazeteci arkadaşım Cemil köşe yazısında : “Seçim demek iddia demek” dedikten sonra iddiaları kazandığını, hatta bir arkadaşının da kendisine başkan Aziz Kocaoğlu’nu kefil yaptığını aktardı. 

Bir gün belediye meclisinde arka sıralarda basın locasından meclisi takip ediyordum. Aziz başkan geldi, ona iddiayı aktardım. Ben kefilim, takım elbisesine değil, daha fazlasına da iddiaya girebilirsin, dedi. 

Benim anket şirketlerim yok. Ben sokakta vatandaşın içindeyim. Sokakta, kahvede, metroda, otobüste, atölyede, tarlada, serada, kordonda olta balıkçıları arasında, Kemeraltında dolaşıp duruyorum. Kulağıma gelenleri yazsam, oohooo…Midas’ın kuyusuna haykırdığı gibi, ben de bir gün kuyuya bağırıp içimi dökeceğim.

Not: Geçen yazımdaki iddiam hâlâ geçerlidir. Benimle iddiaya girmeye var mısınız?

                      *   *   *

Yazımın buraya kadarki kısmı Ertuğrul Özkök’ün deyimi ile: Entertainment!

*   *   *

İYİ Parti genel başkanı ve Cumhurbaşkanı-Devlet başkanı- adayı Meral Akşener’in önceki günkü parlamenret sisteme ne zaman dönülecek çıkışını önemsiyorum. Meydanları inleten Meral Akşener CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdarpğlu’ndan randevu aldı ve bu konuyu acilen görüşmek ihtiyacı duydu.

Meral Akşener neden acaba bu konuyu önemle gündeme getirdi. 

Yoksa Cumhurbaşkanı-Devlet Başkanı- adayı Muharrem İnce’nin parlamenter sisteme dönüş için 2 yıl gibi uzunca bir süre vermesinden mi rahatsız oldu!

Diyelim ki, varsayalım ki, faraza, Muharrem İnce ilk turda veya ikinci turda seçilirse “tek adam” lığa devam mı edecek, yoksa parlamenter sisteme dönüş için adım atacak mı?

Bir gecede başkanlık sistemine geçiliyorsa, bir gece de parlamenter sisteme geçilir!

Neden iki yıl beklensin!

Meral Akşener’in uyarısı üzerine bakalım mesajın gittiği yerler ne tepki-etki-iletişim verecek?

                                 *   *   *

24 Haziran’da biz neyi oylayacağız? 

Bu seçim referandumun devamı değil mi?

Evet-Hayır referandumunda “atı alan Üsküdar’ı geçmişti”

At şimdi nerede? At Üsküdar’dan geri gelecek mi?

                                *   *   *

Ülkemizde bir kez daha önümüze sandık kondu ve biz bir kez daha düşünüp ülke için neyin en doğrusu olduğu kanaatindeysek o yönde oy kullanacağız. 

Sonra şikayet etmeye hakkımız yok. Ben parlamenter sistemden yanayım. Basın özgürlüğünün sakıncalarını söyleyenlere Atatürk şöyle cevap vermiş: Basın özgürlüğünden doğan sakıncaların çözümü yine basın özgürlüğüdür!

Parlamenter sistemden doğan sakıncaların çözümü de yine parlamenter sistemdir. Biz bu sistemi ne kadar doğru kullandık ki şimdi beğenmiyoruz diye değiştirelim? Önce hakkıyla bir burjuva demokrasisini, sosyal demokrasiyi yaşayalım, sonra ideal demokrasiye sıra gelir!