2018 yılı söylem ve açıklamalarım

Yayın Tarihi 12 Ağustos 2020

Şimdi aşağıda okuyacağınız röportaj Bayraklı Belediyesi'ne başkan aday adayı olduğum 2018 yılında katıldığım bir radyo programından alıntıdır. Bayraklı'yı yakından bilen tanıyan araştıran inceleyen incelemeye yakinen devam eden birisi olarak bu röportajımı sizlerle paylaşmak istiyorum. Neden mi ?...

Şimdi aşağıda okuyacağınız röportaj Bayraklı Belediyesi'ne başkan aday adayı olduğum 2018 yılında katıldığım bir radyo programından alıntıdır. Bayraklı'yı yakından bilen tanıyan araştıran inceleyen incelemeye yakinen devam eden birisi olarak bu röportajımı sizlerle paylaşmak istiyorum. Neden mi ?...

"BİRİKİMLERİMİ AKTARACAĞIM"

Temeli sağlam projelerle Bayraklı’nın çehresini değiştirecek çalışmalar yaptığını belirten Öncel: “Toplumsal sorumluluğun bilincinde olmadan bir yere varamayız. Bugün toplumsal sorumlulukla siyaset yapmak zorundayız. Siyasete ekonomik özgürlüğümü elde ettikten sonra toplumun genel olarak beklentilerine cevap verecek yeterli donanım ve tecrübelerime dayanarak belediye başkan aday adayı oldum. Aday olduğumda bu memlekete hizmet etmek istiyorum. Tek amacım bilgi birikimlerimi, hayallerimi ve hedef edindiğim yaşam kültürünü, toplumsal yaşam alanlarının herkese eşit olması için yerel yönetimlerde belediye başkanlığına aday oldum. Bayraklı’nın yaşam alanlarını değiştirmeye, dönüştürmeye kendimi konsantre etmiş durumdayım. Toplumun beklentilerinin, sorunlarının neler olduğunu Bayraklı’da yaşayan bütün kesimle birlikte, katılımcılıkla yapma hedefimiz var. Üstten tutulan değil, tabandan gelen temeli sağlam projelerle Bayraklı’nın çehresini değiştirecek çalışmalar yapacağız” ifadelerini kullandı.

“ROZETİMİ ÇIKARMAYACAĞIM”

Belediye başkanı olduğunda CHP rozetini çıkarmayacağını ifade eden Öncel: “Bir siyasi partinin adayı olarak vatandaşın önüne çıkıyoruz. Vatandaş bizi o siyasi partinin adayı olarak seçiyor ve bize bir görev veriyor. Partisinin oyunun üstüne oy katabiliyorsa o belediye başkanı makbul bir belediye başkan adayıdır. Parti rozetimi asla ve asla çıkarmayacağım. Çünkü ben partimi temsilen belediye başkanıyım. Hiç kimseyi parti rozetimi çıkarmadan da ayırt etmeme erdemine sahibim. Zaten partimizin politikaları ayırt edici değil, kucaklayıcı ve bütünleştirici politikalardır. Toplumsal olarak partimi yanlış değerlendiren zihniyetler var. Bunlar kendi siyasi rantları için bunu yapıyorlar. CHP’yi belli bir inanç ekseni etrafına koymak kadar abes bir şey olabilir mi? CHP hiçbir toplum ferdini ötekileştirmeyen sisteme sahiptir” dedi.

“FAYDALI OLMAK İSTİYORUM”

Bayraklı Belediye Başkanı olması halinde hedefinde iki dönem sonra Büyükşehir başkanlığı olduğunu belirten Öncel: “Bu ülke, bu vatan bizim ise hepimize görevler düşüyor. İki üniversite bitirdim. Yeterli ekonomimi oluşturdum. Bu memlekete faydalı olacak çalışmalar içerisinde olmayayım da ne yapayım? Kahve köşelerinde oturup saatlerce boşa zaman mı geçireyim? Benim boşa zaman geçirecek saniyem de dakikam da yok. Ben bu memlekete faydalı olmak istiyorum. Partimin iktidar olmasında ne kadar katkı koyarsam o kadar başarılı bir birey olurum. Bayraklı’yı fiziki değişimler konusunda geleceğin Bayraklısına ne kadar fazla dönüştürebilirsem o oranda toplumun sevgisini kazanırım. Hedefim İzmir Büyükşehir başkanlığıdır. İki dönem Bayraklı’da belediye başkanlığı yapmayı hedefliyorum. İki dönemden sonra ben eğer büyükşehire aday olamıyorsam zaten benden sonra gelecek genç arkadaşlarımıza ön ayak olmak için çalışacağım” dedi.

"YERİNDE KENTSEL DÖNÜŞÜM"

Kentsel dönüşümü, yerinde kentsel dönüşüm ile planlı bir şekilde, koşulları göz önünde bulundurarak yapacaklarını ifade eden Öncel: “Yerinde kentsel dönüşüm ekonomik, kültürel kalkınmadır. Yerinde kentsel dönüşüm yık-yap yöntemi değildir. Tamamen yeniden planlamadır. Yeni sosyal alanlar caddeler sokaklar oluşturmaktır. Cetvel koyup çizmek değildir. Planlamayı coğrafik yapıya göre değerlendirmedir. İzmir’de yapıların yüzde 65’inin gecekondu olduğunu göz önünde bulundurursak parsel bazında mevcut yapıların yıkılıp yerine 3-4 katlı yapıların yapılmasının bir kentsel dönüşüm olmadığını ifade etmek itiyorum. Yerinde kentsel dönüşüm kökten planlamadır. Tamamen yeniden tasarım planlarıdır. Revizyon planları değildir. Bu çerçeve içerisinde biz model olarak ‘Onur Vadisi’ adında proje hazırlıyoruz. Onur mahallesinde gerçekleştireceğiz ve Doğançay’a kadar olan vadiye topyekün bir planlama yapacağız. Pilot bir kentsel dönüşüm gerçekleşecek”

“YENİ PAZAR YERLERİ”

Bayraklı’da sık sık gündeme gelen pazar yerleri ile ilgili olarak: “Modernize pazar yerleri oluşturmak zorundayız. Özellikle Özkanlar Pazaryeri ile ilgili acil çözüm gerçekleştireceğiz. Pazar yerleri için yer aramaya gerek yok. Bir sürü parklarımız, spor sahalarımız var. Bunların hepsinin altında yeraltı pazar yerleri yapamaz mıyız? Yolun altına otopark oluyorsa yeşil alanın altına pazar yeri yapabilirim. Haftanın bir günü açık olan pazar yerlerinin ne belediyeye ne vatandaşa hiçbir katkısı yok. Ekonomik durumu iyi olmayan vatandaşlarımıza katkı olsun diye evde yaptıkları satışa uygun olan ürünlerini satabilecekleri alan yaratacağız” ifadelerini kulandı.

“TEK MODEL CHP MODELİ”

Kimseyi ötekileştirmeden hizmet vermek istediklerini belirten Öncel: “Bizim bir tek modelimiz vardır CHP modeli. Bireysel siyasi çıkarlarımızı öne çıkartıp davranmak hiçbir CHP’liye yakışmaz. CHP’liyim diyen kişi öncelikle CHP modelini öne çıkarmak zorundadır. CHP modeliyle İzmir’i ve Bayraklı’yı yönetmekten bahsediyorum. Kimse model üretmesin. CHP modeli halkçı, kapsayıcı, hiç kimseyi ötekileştirmeden hizmet eden bir modeldir. Halkın CHP yönetim anlayışını çok net görmesi lazım” şeklinde konuştu. Yorum size ait…