16 milyar dolara kentsel dönüşüm mü?

Yayın Tarihi 05 Haziran 2014

Evet yanlış duymadınız… İzmir’e 16 milyar dolar yatırım gelecek, kentsel dönüşüm gerçekleşecek. Ama nerede, nasıl? İzmir’in Alsancak liman arkası ve Bayraklı Turan arası oluşan Manhattan bölgesi olarak tanımlanan alanda rezidansların yüksek kulelerin iş merkezlerinin yapılacağı alanda kentsel dönüşüm gerçekleşecekmiş. Bu 16 milyar dolarlık yatırım, iş merkezlerinin yapımı için harcanacak.

Kısacası benim vatandaşım halkımın 6306 sayılı yasaya mahkûm edildiği alanlara yani çeperlere harcanacak bir para değil. Kısacası vatandaşın başını sokacağı sağlıklı bir evinin olması için harcanacak bir para değil.

Bazen ülkemizin adaletsiz yaşam koşullarını sorguluyoruz. Sorgulamakta da haklıyız. 6306 sayılı afete maruz bölgelerde kentsel dönüşüm yasası diye bir yasa çıkarıyor yasa yapıcıları vatandaşın aklının allak bullak bir hale gelmesini sağlıyor. Ülkemizin kentsel planlama konusunda ciddi alt yapı sorunu yaşadığını biliyoruz. Plansız yapılaşma kentsel tasarımın ciddi ve uzun vadeli düşünülerek yapılmasının vermiş olduğu handikaplardan dolayı vatandaşımızın kendi kendine çözüm geliştirme kabiliyeti ortaya çıkıyor. Devletten gelmeyeni vatandaş kendince yaratmaya çalışıyor. Elbette ki sağlıksız plansız ve dayanıksız yapılarda türeme konusunda dünya rekoru kırıyor.

Peki, ne yapılmalıdır? Manyattan projesi yapılırken bölgeye oluşturulan gayrimenkul rantının deniz kısmında meydana gelmesi sonucunda oluşan rantın çeperlere yayılmasının önü açılmalıdır.

Manhattan projesinin uygulama alanında İzmir in ilk en yüksek 45 katlı ikiz kulelerinden olan Folkart’ın Yönetim Kurulu Başkanı Mesut Sancak, İzmir’e Folkart projesinin ciddi kazanımlarının olduğunu dile getiriyor. Elbetteki şehir imar ve kentleşme siluetine farklılık getirdiği kesin, kazanımlara gelince esnaf konusunda, iş konusunda elbette ciddi kazanımlar getirmiştir. Haklarını yememek lazım. Ama sevgili Mesut Sancak inşasını tamamlamak üzere olduğu ikiz kulelerin fazla reklamını bile yapmadan ciddi sayıda satışlar yaparak masraflarını çıkardığı elinde kalan gayrimenkullerinden de ciddi kar ettiği İzmir’den ciddi para kazandığını sanırım inkar etmeyecektir.

Bu arada bu ikiz kulelerin arkasındaki Adalet Mahallesi’nin olduğu bölgedeki yapıların henüz 3 katlı imar planına sahip olduğunu ucube bir kent dokusu oluştuğunu görmezden de gelemeyeceğiz. Manas Bulvarı’ndan eve giderken “8 yaşındaki oğlum Çınar’ın, Folkart binalarını kastederek, baba neden solda bu kadar yüksek binalar var da, sağdaki binalar küçücük” diye soru sorması, kentsel estetik planlamasının ne durumda olduğunu görmemizi sağlamaktadır.

Manhattan yapabilirsiniz bölgeyi ancak Manhattan’a gidenler bilir bölgenin çevresinin de kentsel estetiğinin iyileştirilmesi vatandaşların yaşam alanlarının doğru sağlıklı düzenlenmiş olduğunu da görmüşlerdir. İzole bir Manhattan bölgesi oluşturulması kentsel estetik açıdan ciddi sakıncalar doğuracaktır.

Manhattan bölgesine özel, Mavişehir bölgesine özel, Evka 3 bölgesine özel, karayolları arazilerinin olduğu bölgeye özel, Narlıdere Narbel bölgesine özel imar çalışmaları düzenleyecekseniz; Bayraklı’nın ve de İzmir’in tüm çeper bölgelerini de, bu özel imar uygulamasına tabi tutacaksınız. Bu konuyu yerel yönetimlerin üstüne atıp kenara çekilme lüksüne sahip değilsiniz. Kim mi elbette ki Şehircilik ve Çevre Bakanlığı… Sayın eski bakan ve İzmir milletvekili Binali Yıldırım İzmir’in kentsel tasarımının yeniden yapılması ile ilgili toptan çözüm çalışmasını başlatması İzmir’den çıkan bir milletvekili olarak buna önemle eğilmesini beklemekteyiz