15 Temmuz dersleri

Yayın Tarihi 17 Temmuz 2019

Ben dahil hemen herkesin yazıya veya söze 15 Temmuz 2016 hain darbe teşebbüsünü lanetleyerek başlaması gerek ve ben de öyle yapıyorum...

Ben dahil hemen herkesin yazıya veya söze 15 Temmuz 2016 hain darbe teşebbüsünü lanetleyerek başlaması gerek ve ben de öyle yapıyorum. 
15 Temmuz 2016 Cuma gecesi askerler İstanbul'da boğaz köprülerini tuttuğu haberi gelince benim beynimden hemen "No Pasaran", yani "Geçit Yok" direniş söylemi geçti. Ertesi günkü Hürriyet Gazetesi'nin manşeti de buydu: "Geçit Yok"
Neye geçit yok; tabii ki darbeye geçit yok, demokrasi dışı müdahalelere geçit yok. 
No Pasaran sloganı İspanyol direnişçilerinin Faşist Franko'ya karşı geçemeyecekler! diye sloganlarıydı.
Yazımın başında 15 Temmuz dersleri dedim, sadece 15 Temmuz değil, 27 Mayıs 1960, 12 Mart 1971, 12 Eylül 1980 de askeri darbeleri de derse dahil edilmeli, bütün askeri darbelerden demokrasi lehine ne gibi kazanımlarımız oldu ve bir daha askeri darbe yaşanmaması için neler yapılması gerektiği tek tek belirlemeli.
15 Temmuz hain darbe girşiminin üniversitelerce sosyo-ekonmik ve siyasi tahlili yapıldı mı? 
Gazetecilerin toplumun sesi olarak darbeye karşı söylemi tarihi bir bütün okumakta yetersiz kalır. Bilim insanları darbe teşebbüsünü tez olarak işlemelidir.
Darbelerden ders alsaydık bir daha kimse darbeye teşebbüs edemezdi. Neden ders almıyoruz?
Bütün darbeciler kendine haklı zemin oluşturmak için toplumu yönlendirmeye, maniple etmeye çalışır. Güya toplum olarak artık darbe istenir hale getirilir. Bakın darbeyi siviller de istiyor, denir. 
Bir de darbeler sadece askeri unsurları yönünden ele alınır. Ülke içi ve dışı her türlü gelişme ve tarihin akışı değerlendirmede göz önüne alınmalıdır.
27 Mayıs darbesi ve ardından 12 Mart ve 12 Eylül darbeleri feodalizmden kapitalizme evrilen Türkiye'nin sosyal-ekonomik alt üst oluşu döneminin sancılarının tekelci burjuvalar lehine çözülme süreci olduğu yazıldı-çizildi.
Alt yapı sorunlarını çözemeyen, toprak reformunu yapmakta geç kalan, çarpık yapılaşma sürecine giren, kendi iç dinamiği ile kapitalizmi geliştiremeyen, feodalizmin şeyhlik, aşiretlik, ağalık sorunlarını aşamayan ülkemiz darbelerin ön koşullarını barındırıyor. Darbelerin ön koşulları emperyalizmin işine geliyor ve kendi iç dinamiği ile evrilen ve gelişen toplumlara müdahale ederek onların demokrasisini baltalıyor.
Her darbe bize eksikliklerine rağmen demokrasinin şimdilik insanlığın bulabildiği bir arada huzurla, barış içinde yaşama kurallarını düzenleyen yönetim biçimi olduğu gerçeğini bir kez daha öne çıkarıyor. 
15 Temmuz darbe dersleriyle birlikte diğer darbelerin de dersleri ortaya konmalıdır. 12 Eylül askeri darbesinde Amerikan Başkanı fıstıkçı Carter' a "Bizim çocuklar yönetimi devraldı" dendiğinde askeri darbelerin arkasında kimin olduğu ortaya çıkmış oldu.
Darbelerin arkasında Amerika varsa neden emperyalizm siyasi ve hukuki olarak soruşturulmuyor?!
Darbeci Amerika'dan bunların hesabı uluslarası camiada neden sorulmuyor?
Sorular ve yanıtların bu yazının çerçevesinin çok çok ötesinde olduğunu biliyorum. 
Bir gazeteci olarak ben darbelere karşı olduğumu bir kez daha açıklıyor ve bu satırları okuyan sevgili okurlarımın da aynı duyguları bir kez daha paylaştığını umuyorum.
Okurlarım darbelerin her yönünün araştırılması gerektiğini, her boyutunun sorumluluğunun ortaya çıkarılması gerektiğini istediğini biliyorum. 
Bu istemlere yanıt verecek olan siyasilerdir. Siyaset kurumu kendi üzerine düşeni, kısır çekişmelere girmeden sen-ben kavgasına girmeden objektif olarak yapabilir mi? 
15 Temmuz Derslerini alamazsak demokrasimizi güçlendiremeyiz. Demokrasimizi güçlendirmek için de yine her şart altında yerine yeniden demokrasimize dört elle sarılmalıyız. 
Bir kere daha No Pasaran! Bir kere daha derbelere geçit yok!