10 Kasım’ı İlber Ortaylı’dan dinlemek

Yayın Tarihi 13 Kasım 2019

Mustafa Kemal Atatürk’ün ebediyete intikalinin 81’inci yılında bütün Türkiye ve yurt dışında yaşayan Türkler Anadolu bağımsızlığının önderi ve Cumhuriyetin kurucusunu bir kez daha saygıyla andı.

Mustafa Kemal Atatürk’ün ebediyete intikalinin 81’inci yılında bütün Türkiye ve yurt dışında yaşayan Türkler Anadolu bağımsızlığının önderi ve Cumhuriyetin kurucusunu bir kez daha saygıyla andı.
Atatürk’ün ölüm yıl dönümünde her seferinde bir başka konu gündem oluyor ve kamuoyu tarihi gerçekler yerine suni şeyleri tartışıyor.
Oysa adı üstünde, bu bir anma. Bir tarihi önderi anarken elbette ki tarihi tekrar bu vesileyle ele almak, tarih bilincini artırmak, yeni nesilleri bilinçlendirmek, suni gündemler yerine o tarihi kişiliğe layık olacak çalışmalar yapmak çok güzel olurdu.
Bu yıl ki anmalarda öne çıkan olumlu gelişmelerden biri, vatandaşların artık siyasi kaygılardan uzak kendi içlerinden gelen şekilde Atatürk’ü anmaları oldu. Bu çok değerli idi. Çünkü maalesef günlük siyaset damarlarımıza kadar işlemiş vaziyette ve günlük siyasetin labirentlerinde kafamızı kaldırıp tarihi gerçeklere bakamıyoruz.
Atatürk’ün vefatının 81’inci yıl dönümünde yukarıda belirttiğim gibi anmanın en güzel yolu bir tarihçiyi dinlemekti. Ben de Karabağlar Belediyesinin düzenlediği ünlü tarihçi İlber Ortaylı ile söyleşiyi dinledim. Karabağlar Belediye başkanı sayın Muhittin Selvitopu’nun nazik daveti ile katıldığım söyleşide İlber Ortaylı çarpıcı açıklamalar yaptı.
10 Kasım 1938 tarihinin sadece ülkemiz açısından değil Avrupa ve dünya açısından da başka tarihi olay nedeniyle önemli olduğunu belirtti. Bir Avusturyalı profesör İlber Hoca'ya “10 Kasım 1938’i hiç unutmuyorum” diyor. “Çünkü o gün Hitler Holocout’a başladı ve bizi Dachau toplama kampına, ölüm kampına, gaz odalarına götürdü.”
İlber hocanın anlatımı soru cevap şeklinde olmadığı için soramadım. Ama buradan sorayım. Acaba Atatürk dünyanın bir savaşa doğru gittiğini öngörmüş müydü?
İkinci dünya savaşını öngördüyse Türkiye’nin tutumu ne olacaktı?
Mustafa Kemal Atatürk yaşasaydı Avrupa ve dünya tarihi nasıl şekillenirdi?
İkinci dünya savaşını durdurmak mümkün müydü?
Atatürk’ün ani ölümü ile hemen ertesi yıl dünya savaşının başlaması arasında bir bağlantı var mı?
Belki İlber hoca bu sorulara kızabilir ama gazetecinin görevi soru sormak.
İlber Ortaylı’nın hafızası çok kuvvetli. Yıllar önce, kendisi henüz bu kadar popüler olmadan önce ilk televizyon programını benimle yapmıştı. Karabağlar Belediyesi'nde bunu hatırlattığımda, çok şaşırdım, hemen hatırladı, “Oooo kaç yıl önceydi, değil mi?” dedi. Demek ki ilkler unutulmuyor.
Flash TV’nin İstanbul stüdyolarına davetimi, program Ankara’da olursa katılacağı şeklinde yanıtlayınca ben de Ankara’da önce evinde ziyaret ettim, ardından birlikte stüdyoda bana göre çok tarihi ve keyifli bir canlı yayın yaptık. Program kayıtları Flash TV arşivinde ve RTÜK arşivinde duruyordur umarım. Programın adı “Ayrıntılar” idi. Şimdi bir televizyonda aynı adla program yapılıyor, oysa program ismi ve formatını ilk ben oluşturmuştum.
İlber hoca o gün de bu gün de aynıydı. Derya bilgisi ile bilinç akışı metodunu kullanarak daldan dala, konudan konuya arada illiyet bağı kurarak anlatıyordu. Programdan sonra bana “Hoca seni konuşturmadı” dediler. Olsun, zaten ben hocayı konuşturmak için çağırmıştım, o konuştu ve hala konuşuyor. İyi ki konuşuyor. Böyle tarihçilerimizin çoğalması lazım. Bir de son dönemde öne çıkan Sinan Meydan var. O da araştırmacı tarihçi.
Atatürk’ün vefatı nedeniyle tarihçilerin ve bilim insanlarının hala araştırması gereken o kadar çok konu var ki… Ölümü üzerindeki şüpheler, hastalığı üzerine şüpheler, acaba yapacaklarının önüne geçmek için mi?... Bakalım günlük siyasetten uzak sadece bilime dayanan tarihi aydınlatmaya ne zaman başlayacağız?