… 5, 6, 7, 8, 9 …

Yayın Tarihi 25 Mart 2020

Bu başlık ne ile ilgili biliyor musunuz?

Bu başlık ne ile ilgili biliyor musunuz?

Coronavirus, kapitalizmi yere serdi, ayaklarımızın dibinde, sırt üstü boylu boyunca yatıyor, artık pek kalkabileceğe benzemiyor ama ben yine de sayıyorum, nakavt olmak üzere, çok az kaldı.

Durumu arz edeyim:

Pahalı parfümlerimizin kokularını bozduğu gerekçesiyle asla kullanmadığımız için adeta kokusunu unuttuğumuz ve şimdilerde okşaya okşaya kullanmaya mecbur kaldığımız kolonyaların fiyatlarının nasıl patladığını, birkaç liraya satıldıkları zaman tiplerini beğenmediğimiz makarnaları nasıl bir anda hayati hale getirdiğimizi en “sosyal kör” olanlarımız da dahil olmak üzere hepimiz gördük…

TV canlı yayınlarında profesörler salgın önlemlerini konuşuyor, alttaki bantın üzerinden akaryazı ile bir reklam geçiyor “...bağışıklığınızı güçlendirir”. (Bunlar biz öldüğümüz zaman cesedimizi kadraja alarak selfie çekmeye çalışacak olanlar!)

İşte kapitalizmin zavallılığı…

Halkına bedava eğitim veren, köylere bile hastane kuran, temel gıda maddelerini insanlarına bedava dağıtan Kaddafi’nin bir menfezde önce mahvedilip sonra öldürülmesini gülerek izlemişken, şimdi, insanlar ölürken bile “paraya taparak” stok yapan kapitalizmi görünce ağlaşıyoruz.  

Ama coronavirus, kapitalizmin maskesini suratından yırtıp aldı ((Bakara Suresi 216: ’’Sizin için daha hayırlı olduğu halde bir şeyi sevmemeniz mümkündür. Sizin için daha kötü olduğu halde bir şeyi sevmeniz de mümkündür. Allah bilir, siz bilmezsiniz'').

Kapitalizmin sömürüden başka hiçbir iş yapmadığını ve hiçbir işe yaramadığını “ölerek anlayan” yerlerde artık devletleştirmeler, kamulaştırmalar kaçınılmaz! (zaten çoğu çoktan başladı)

Neler oluyor neler!

“Biz doktor göndeririz, asker değil” diyen “Comandante Fidel Castro” kültürünün adamları,

maaşları sadece 25-30 dolar olan Kübalı doktorlar, nokta kadar ülkenin “büyük” adamları, “dünyaya hükmeden markaların vatanı” İtalya’da, “kurtarıcı kahramanlar” olarak alkışlarla karşılandı!

Çok uzağa gitmeye gerek yok; bizde, kapitalizmin nimetlerini sadece kendileri yiye yiye adeta kuduran hatta sarhoşlaşan firmalar işi o kadar azıtmıştı ki, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, maske stoklayan imalatçıları kastederek “fabrikalarına el koyarız!” diye tarihe kaydolacak çok sert bir tepki gösterdi.

İtalya başta olmak üzere Avrupa’nın durumu malum… “İleri Batı ülkeleri”nde, piyasayı durdurmamak için önlemleri geciktiren hükümetlerin zavallılığı yüzünden “çaresizce seyredilen” ölümler yürek kanatıcı şeyler. (Sonuçta hep kar ve sömürü öncelendiği için vatandaşlarına sokağa çıkma yasağına uyacak bilinci bile verememiş aciz ve iktidarsız devletlerin oluşturduğu bir sistem!)

Kapitalizmin uğradığı bozguna bakın: “Faşizm” fikrinin doğum yeri bir Batı ülkesi olan İtalya’da bir günde ölenlerin sayısı neredeyse 1,000’e yaklaşırken, siyaseten “ayı” diye tabir ettikleri Sovyetler Birliği’nin “devam”ı Rusya ise coronavirus ile yenilmez bir gladyatör gibi savaşıyor! (146 milyonluk ülkede, (23 Mart akşamı verilerine göre) vaka sayısı sadece 438; çünkü virüs salgını ile ilgili şaka yapanlar, halk sağlığını hiçe sayan esprili mesajlar yayanlar dışlandı, salgın önemsendi, Putin “4 gün sonra 65 yaş üstü için sokağa çıkma yasağı getireceğiz” dedi ve yaşlılar 4 gün sonrasını beklemeden, o andan  itibaren sokağa çıkmadı, insanlar bütün önlemlere harfiyen uydu!)

 Uzun lafın kısası; Kapitalizm nakavt olmak üzere.

Taa 1960’lı yıllarda bizi uyaran, 1970’li yıllarda ve 1980 sonrası faşist diktatörlük döneminde “doğduklarına pişman ettiğimiz” (şimdi artık ulu selvilerin dibinde, unutulmuş mezarlarında yatan) solcu evlatlarımızın da bir bildiği varmış demek ki!