Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün

Körfezin ortasında bir kadın: Kamile Koç

Kamile Koç, Türkiye'nin ilk kadın uzun yol kaptanlarından biri... Demir atmış, halat çekmiş, okyanusun ortasında büyük fırtınalar atlatmış ve karşılaştığı zorluklar karşısında asla pes etmemiş, hemcinslerine örnek olan bir kadın

Körfezin ortasında bir kadın: Kamile Koç

Halime ERDOĞAN/YENİGÜN- Bugün “İzmir’in Amazonları” köşemizde size Uzun Yol Kaptanı Kamile Koç’u tanıtacağım. Türkiye’nin ilk kadın uzun yol kaptanlarından olan Koç, üniversiteyi tek kız öğrenci olarak okumuş, bitirmiş. Mesleğe başladığında, denizin ortasında dünyanın en büyük fırtınalarından olan harikeyne yakalanmış. Demir atmış, halat çekmiş. Hiçbir zorluk onu yıldıramamış. Denize ve mesleğe olan büyük aşkıyla tüm zorlukların üstesinden gelmiş. Koç, şu an İzdeniz’de çalışıyor. Kaptanlığa giden süreci, “Üniversiteye hazırlanırken, denizcilik bölümünde okuyan arkadaşlarım oldu. Ben denizi çok seviyordum, o arkadaşlarımın da etkisiyle denizci olmaya karar verdim. Bir kadın olarak dünyayı gezmek Türkiye’de çok da kolay olmayan bir durum. Dünyayı gezmek, ülkeleri, kültürleri tanımak, bunları yaparken de mesleğimi icra ediyor olmak bana cazip geldi. Ben okulumda, kendi bölümümde tek kız öğrenciydim. Öğretmenlerim de erkekti. Tek kız öğrenci olarak da mezun oldum. Başarılı bir öğrenciydim, tek kız olmak beni daha çok kamçıladı. Bu mesleğe başladığımda hiç kadın yoktu. Ben ilkerden biriyim. Arkamdan gelecek olan kadınlar için çok özveride bulundum ve şimdi birçok kadın bu mesleği yapıyor” sözleriyle anlatıyor.

 

ZARAFETİMDEN ÖDÜN VERMEDİM”

Erkeklerin yoğun olduğu bir mesleği, erkeksileşmeden, kadınlığın tüm zarafetiyle yapmanın, insanlara kabul ettirmenin en büyük başarı olduğuna dikkat çeken Koç, “Mesleğin zorluklarını okuduğum süreçte ve staj yaptığım dönemde fark ettim. Bu beni yıldırmadı, denize olan aşkım o kadar fazlaydı ki, önüme hangi engel çıkarsa çıksın alt ettim. Evim bile denize çok yakın, denizden asla kopamam, ona aşığım. Annem çok destekleyiciydi, babam ise benim nazik yapımdan dolayı ilk etapta pek sıcak bakmadı. Çünkü mesleğin fiziksel güç isteyen yönleri de var. Ben bunları da başardım. Şimdi ailem gurur duyuyor. Ağırlıklı olarak erkeklerin yaptığı bir mesleği icra ediyor olmanız, sizin de erkeksi olmanızı gerektirmiyor. Ben zarafetimden hiçbir zaman ödün vermeden yaptım mesleğimi. Kendimi mesleğe kadın olarak kabul ettirdim. Bunun çok önemli olduğunu düşünüyorum. Mesleği erkekler yapıyor diye, erkeksi bir kadın profili çizerek bu sektörde yer almak yerine, ‘Bakın, bu meslek zarif bir kadın olarak da icra edilebilir’ dedim. Öyle de oldu. Asıl başarı bu. Kabul edemeyenlerle de mücadelemi hala devam ettiriyorum. İzmir halkı çok destekleyici ilk başta, alkışlıyorlar. Beni görünce fotoğraf çektirmek isteyenler oluyor. Bunlar güzel duygular” diyor.

 

FIRTINANIN ORTASINDA KALDIM”

İlk seferinde büyük bir fırtınanın ortasında kalan Kamile Koç, “Aylarca süren deniz yolculuklarım oldu. Hava durumu kötü olduğunda demir atıp bekliyorsunuz. Bazen bu bekleyiş mevsim boyunca sürebiliyor. Limana varamıyorsunuz. Mezun oldum, zabit olarak çalışmaya başladım. İlk iş günümdü ve o gün bulunduğum gemi harikeyne yakalandı. Harikeyn, Kuzey Atlantik Okyanusundaki 64 deniz milinden yani saatte 118 kilometreden büyük hızla dönerek esen rüzgar demek. Atlas okyanusundaki en büyük fırtına. Liverpool limanından hareket etmiştik, Çarliston limanına gidiyorduk. Bir anda geminin içindeki her şey havada uçuşmaya başladı. Herkes köprünün üstünde toplanmış. Gemi inanılmaz bir şiddetle sallanıyordu. Benim de ilk seferim olduğu için ‘okyanusta normaldir herhalde’ diye düşünüyorum. Kamaradaydım, yatağa tutunmuş vaziyette bekliyordum. Kafamın üstünden telefonun, kitapların, bardakların uçtuğunu görüyorum. Herkes aynı yerde toplanmış, bir tek ben yokum. Kaptan’da beni merak etmiş doğal olarak. Beni buldular. Ben de köprü üstüne çıktım. Herkes, ‘öleceğiz’ diye düşünüyordu. Fırtına sonrası kaptan, ‘Ben 20 yıllık kaptanım, daha önce böyle bir havaya fırtınaya rastlamadım’ dedi. Ben de ilk seferimde böyle bir tecrübe yaşamış oldum. Ben de o günden bugüne bir daha öyle bir hava yaşamadım” diye konuştu.

Next page

Gazete Yenigün