Yenigün
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün

Konak'ta yatırım dönemi başlıyor

Görevi başında yaklaşık 100 günü geride bırakan Konak Belediye Başkanı Abdül Batur, makamında Yenigün ekibini ağırladı. Uzun yıllar İzmir'in akciğerleri olarak adlandırılan Narlıdere'de başarılı bir yerel yöneticilik yaptıktan sonra, kentin kalbi Konak'ta görevine devam eden Başkan Batur projelerini anlattı

Konak'ta yatırım dönemi başlıyor

Değişen ve dönüşen Konak parolasıyla yola çıktıklarını hatırlatan Konak Belediye Başkanı Abdül Batur, “İlk 3 ay Konak'ı dinledim. Şimdi artık icraat ve yatırım zamanı. Güzel işler yapacağız. İzmir'in kalbi Konak'ın kalkınması çok önemli. Kendimize güveniyoruz. Konak'ı değiştireceğiz. Değişim ve dönüşümü sağlayacağız. 5 sene sonra değişen Konak'ı herkes görecek” dedi.


Narlıdere'de başarılı bir yerel yöneticilik yaptıktan sonra İzmir'in kalbi Konak'ta göreve başladınız. Görevinizin başında 100 günü geride bıraktınız. Konak zor bir bölge. Çalışmalar nasıl gidiyor?

Ben zoru severim. Konak'ın sadece Güzelyalı ve Alsancak'tan ibaret olmadığını görmek lazım. Kentin çeperlerinin kalıcı hizmetlere ihtiyacı var. Mesela geçtiğimiz gün Kadifekale'den başlayan bir temizlik kampanyası başlattık. O bölgelerin kalkınması ve kentle birleşmesi çok önemli. Kentlinin de o bölgelere ihtiyacı var. Bununla ilgili ilk adımları attık. Bu süreçte kentsel dönüşümün yanı sıra, kentlinin sosyal aktivitelere katılmasını sağlayacak projeler yapmak lazım. O bölgede bizden önce yapılan Gültepe planları vardı. Bunları revize ediyoruz şu anda. Biraz konut ve beton ağırlıklı bir plan olmuş. Planları yeşil alan, rekreasyon alanı ve sosyal yaşama katkı sağlayacak aktivite alanlarının artırılması konusunda revize ediyoruz. Yaklaşık 2 ay içinde tamamlayacağız.

İZMİR'İN KALBİNDE KENTSEL DÖNÜŞÜM

Kemeraltı, Agora ve Basmane üçgenindeki tarihi değerlerin ortaya çıkarılması önemli. Konuyu Tunç Soyer'le de konuştuk. Kurumlarla birlikte tarihi değerleri öne çıkarmak bizim birinci görevimiz. Şu anda Agora'da çok önemli bir kazı çalışması var. Biz de yerinde inceledik. O bölgenin ayağa kalkması bizim için önemli. Toros, Gültepe ve Levent mahallerindeki kentsel dönüşüm çalışmalarının yanında, Roman mahallerindeki çalışmaları da Büyükşehir Belediyesi ile birlikte yürüteceğiz. Güzel işler yapacağız. İzmir'in kalbi Konak'ın kalkınması çok önemli.

5 YIL SONRA FARKI GÖRECEKSİNİZ

Kordon'daki iş yerleriyle de bir araya geldik. Problemleri konuşarak, dinleyerek, uzlaşarak çözmeye çalışıyoruz. Kentlinin sevgi ve saygı çerçevesinde bir arada yaşayabilmesini sağlamak bizim görevimiz. Kentin ana sıkıntılarıyla ilgili de Tunç Başkan'la bir araya geldik. Konak'ta çok daha hızlı ve yerinde çalışmalar göreceksiniz. Ekibimizi oluşturduk. Kendimize güveniyoruz. Zaten çok fazla değişiklik yapmadık. Çalışanlarla ilgili bir tasarrufumuz olmadı. Konak'ı değiştireceğiz. Değişim ve dönüşümü sağlayacağız. 5 sene sonra değişen Konak'ı herkes görecek.

TÜRKİYE'DE İLK: MADDE BAĞIMLILIĞI KOMİSYONU

Roman vatandaşlarımızın çocuklarının eğitimine katkı sunmak ve yeteneklerini ortaya çıkarabilmek için Hilal Mahallesi'nde Roman Kültür Merkezi'nin restorasyonuna başlıyoruz. Türkiye'de ilk defa Konak'ta madde bağımlılığı komisyonu kurduk. Bununla fiziksel olarak da mücadele etmek gerekiyor. Madde Bağımlılığı Merkezi'ni de hizmete açacağız.

ENGELLİLER İÇİN PROJELER

Engellilerle ilgili Konak Engelliler Derneği ile ortak bir projeye imza atıyoruz. Alman Kulesi dediğimiz alan içinde yapılan tesisler atıl durumdaydı. Onları şimdi yeniden revize ediyoruz. Tıpkı Narlıdere'deki gibi engelli çocuklarımızın eğitimi, onların bakımı, ailelerin toplumsal yaşama katılabilmeleri için çocuklarını bırakabilecekleri bir merkezin yapımına başladık. Ayrıca belediyede Engelliler Masası ve Esnaf Masası kurduk. İzmir'de en fazla ruhsatın olduğu ilçe Konak. STK'larla ve hemşehri dernekleriyle iletişimi sağlayacak bir çalışma yaptık. Bunlarla ilgili de bir çalışma masası kurduk. Ben zoru severim. Narlıdere'de de zor bir göreve başlamıştık. Bugün Narlıdere İzmir'in en güzel ilçelerinden biri haline geldi. İlk 3 ay Konak'ı dinleyeceğim demiştim. Şu anda herkesi dinliyorum. Konak'ın fotoğrafını çektik. Bundan sonra icraat dönemi başladı.

HER BÖLGEYE SEMT MERKEZİ VE SPOR TESİSİ

Eşrefpaşa'da Jandarma Alay Komutanlığı'nın boşalttığı arazide kamulaştırma işlemlerini tamamladık. Bölgede semt merkezi, pazar yeri ve spor tesisinin bir arada yer alacağı bir binaya başlayacağız. 1. Kadriye Mahallesi'nde de kapalı bir pazar yeri, semt merkezi ve spor tesisi inşa edeceğiz. Her bölgeye bir spor tesisi ve semt merkezi koyacağız.

Tunç Soyer'in Kadifekale için bir teleferik projesi var. Ne düşünüyorsunuz?

Kadifekale'ye teleferik projesinin bu dönemde hayata geçeceğine inanıyorum. Kente değer katacak, simge olacak bir proje. Tunç Başkan projeyle ilgili kararlı olduğunu her zaman dile getiriyor. Güveniyoruz.

BASMANE ÇUKURU UZLAŞIYLA ÇÖZÜLÜR

Yılan hikayesine dönen Basmane Çukuru meselesiyle ilgili neler söylemek istersiniz?

Basmane Çukuru geçmişten bugüne kangren olmuş bir konu. Belediyenin kontrolünden çıkmış bir mesele. Buraya bir otopark yapılabilir. Üstü yeşil alan olur. Ancak konuyla ilgili öneriler mantık ve hukuk çerçevesinde yapılmalı. Burası hukuki sıkıntıları olan bir yer. En baştaki imar planına dönüp çözüm üretilmelidir diye düşünüyorum. Basmane Çukuru uzlaşıyla çözülür. Masanın başında toplanmak lazım. Aynı şey Kültürpark için de geçerli.

SİYASETTE YENİ DÖNEM BAŞLIYOR

İstanbul seçimleri geride kaldı. Genel siyasete ilişkin düşünceleriniz neler?

Geçmişte referandumda bir araya gelen 'hayır' bileşenlerinin yerel seçimde de bir arada durması başarıyı getirdi. Artık genel siyasete farklı bir soluk geldi. Bundan sonra siyaset buna göre şekillenecek. Türkiye ekonomisinin yüzde 65'i gibi bir noktayı yöneten CHP'li belediyeler var. Başkanlık sisteminin yeniden masaya yatırılacağı bir dönem başlıyor. Siyasette tıkanan sistemleri açacak olan halktır. Biz parlamenter sisteme alışmış bir toplumuz. Dolayısıyla başkanlık sistemini benimseyemedik. İktidar da benimseyemedi. Onlar da mutlu değil. Yavaş yavaş bu sistemden uzaklaşmaya başlayacaklar. Bir yıldır sürekli geri gidiyoruz. Artık millet seçimden bıktı. 5 yılda 7 tane seçim oldu. Bu ülkenin parasına yazık. Ülke ekonomisinin bir an önce düzlüğe çıkması gerekiyor. Özellikle inşaat sektöründe büyük bir kriz var. Şu anda Konak Belediyesi'ne yapılan bir tane inşaat ruhsatı başvurusu yok. Eskiden merdivenlerde sıra olurdu.

Next page

Gazete Yenigün