Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün

Konak meclisinde Gültepe açıklaması

Konak Belediyesi Ekim Ayı birinci bileşimi Başkan Abdül Batur öncülüğünde gerçekleşti. Mecliste Gültepe planlarına dair bilgi paylaşımı yapan Batur, “Çok fazla bilgi kirliliği var. Dönüşüm yerinde ve vatandaşla birlikte yapılacaktır” dedi. Bazı meclis üyelerinin “Şehit ve gazi isimlerinin parklara verilmesi, terör propagandası olabilir” yorumuna Başkan Batur, “Şehit ve Gazilerimiz konusunda hassasım” yanıtını verdi.

Konak meclisinde Gültepe açıklaması

Konak Belediye’si Ekim ayı olağan meclisi birinci bileşimi, İzmir Büyükşehir Belediye Meclis Salonunda, Başkan Abdül Batur yönetiminde gerçekleşti. Batur ayrıca göreve yeni başlayan ve Konak Meclisi’ne ilk defa katılan MHP Konak İlçe Başkanı Yusuf Çoban’ı tebrik etti. Gündemle ilgili bilgiler veren Konak Belediye Başkanı Batur, Gültepe planlarına yönelik konuşarak, asılsız söylemlerin ortalıkta dolaştığını ifade etti. Dönüşümün vatandaşla birlikte yapılacağına dikkat çeken Batur, “Gültepe planları tüm parti gruplarımızın emeği ve onayıyla hazırlandı. O bölgede 40 yıldır beklenilen çalışmayı bu meclis başardı. Bu planlar Büyükşehirden de oy birliği ile geçti. Geçtiğimiz ayın 26’sında askı doldu, planlarımızı indirdik. Askıyı mahalleye taşıdık. Askıyı Toros ve Gültepe nikah salonunda yaptık ki vatandaş daha rahat ulaşsın. Web sayfasından da planları ulaşıma açtık. Bizim baştan beri üzerinde durduğumuz Narlıdere modelini uygulamak için yola çıktık. 380 hektarlık alanda dönüşüm yapmak kolay değil. Bu dönüşüm yerinde dönüşüm olacak, vatandaş mahallesinde oturacak. ‘Bölge sakinleri transfer edilecek, başka ilçelere gönderilecek’ gibi söylemler var, böyle bir uygulama Türkiye’de yok. Biz vatandaşın içinde olmadığı dönüşümün başarılı olduğunu görmedik” dedi.

“MAHALLELERİ TEK TEK DOLAŞACAĞIZ”

Sürecin zorlu ve uzun olduğunu belirten Başkan Batur, “Bu uzun soluklu bir süre. Planlar askıdan indi. 6 aylık süre gerekiyor. Şimdi en fazla sıkıntı ‘benim evim yeşil alanda, benimki yol gövdesinde’ gibi sıkıntılar. Vatandaş bilgi kirliliğinden etkileniyor. Zaman içinde mahalleleri tek tek dolaşacağım. 14 mahalleye bu bilgilendirmeyi yapacağız. Ben bizzat dolaşacağım. Vatandaşlarımızla birlikte bu işi yapacağım. Belediye şeffaf bilgilendirme yapacak. Bu planlara kamu oyu sahip çıktı, 40 yıldır yapılamayanı gerçekleştireceğiz. Sabırla, vatandaş fikirleriyle, birlikte konak anlayışıyla. Önümüzdeki süreç itirazların değerlendirilmesi ve parselasyondur” diye konuştu.

Batur ayrıca şu bilgileri verdi:

KONAK’TA EŞİT İŞE EŞİT ÜCRET GELDİ

Kanun hükmünde kararname ile çalışan arkadaşlarımız vardır. Yani taşerondan belediyeye aktarılmıştı. Biz KHK’lı işçilerimizi, bu statüdeki 746 arkadaşımızı sözleşme kapsamına aldık. 1 Temmuzdan itibaren eşit işe eşit ücret anlayışıyla çalışacaklar. İşçiye, emeğe bakış açımız onlardan yanadır.

“TABLET KAMPANYASI”

Çocuklarımızın tablet ve internet sıkıntısı gündemde. Biz de bugünden itibaren zorluk çeken çocuklarımıza yardım kampanyası başlattık. Bugün dağıtıma başladık. Herkes eski tablet, tamire ihtiyacı olan tabletleri bize ulaştırırsanız, biz de tamir ve çocuklara ulaşım konusunda yardımcı olacağız. Kullanılmış tabletlere de ihtiyacımız var.

AK PARTİLİ YILDIZ: “ENDİŞELERİMİZ VAR AMA DESTEKLİYORUZ”

Gültepe planlarıyla ilgili konuşan AK Parti Grup Sözcüsü Hakan Yıldız, “Konak’ın menfaati ve çıkarı doğrultusunda tartışırız ama oybirliği sağlanması gereken yerde oybirliği sağlarız. Kaygılarımızı dile getirdik, bazıları giderildi, bazıları devam ediyor. Gültepe sorunu 40 yıldır devam ediyordu. En kötü plan, plansızlıktan iyidir. Fakat çekincelerimizin devam ettiğini belirtmek istiyorum” dedi.

BATUR: “ŞEHİT VE GAZİLERİ KONUSUNDA HASSASIM”

Mecliste şehit ve gazilerin isimlerinin sokak ve caddelere verilmesi gündeme geldi. Bazı CHP’li meclis üyeleri şehit ve gazi isimlerinin parklara verilmesine, “Terör propagandası olabilir, öyle anlaşılabilir. Bunun ayrıca tartışılması lazım” diyerek karşı çıktı. Başkan Abdül Batur ise, “Mahalle sakinlerimizden de bu doğrultuda talepler gelebiliyor. Komisyonlarımızın da buna özen göstereceğini biliyorum. Benim şehitlerimiz ve gazilerimiz konusunda ne kadar hassas olduğumu herkes bilir” açıklamasında bulundu. AK Parti Grup Sözcüsü Hakan Yıldız ise, “Parklara, sokaklara şehitlerimizin, gazilerimizin isminin verilmesi terör propagandası olmaz. Aksine orada oynayan çocuklarımız da bu isimleri bilir. Şehit ve gazilerimiz yad edilir” diye konuştu. -Halime ERDOĞAN

Next page

Gazete Yenigün