Uğur Derin Dondurucu
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün

Konak 2019'a dayanışma ve umutla giriyor

Yenigün TV’nin konuğu olan Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş, birbirinden önemli açılamalarda bulundu...

Konak 2019'a dayanışma ve umutla giriyor

Yenigün TV’nin konuğu olan Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş, birbirinden önemli açılamalarda bulundu. 2019’da yapılacak yerel seçimlerinin ülke ve yurttaşlar için önemine dikkat çeken Pekdaş, CHP Genel Merkezi’nin yerel seçim sloganları arasında yer alan ‘Kışın sonu bahar’ sözüne atıfta bulunarak; yeni yıldan umutlu olduğunu söyledi.
Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş, YENİGÜN TV’de canlı yayına konuk oldu Konuşmasına herkesin yeni yılı kutlayarak başlayan Pekdaş, 2019'un sağlık, barış, huzur ve mutluluk getirmesini diledi. Başkan Pekdaş, “Amacımız; bu kısacık, sorunlarla dolu hayatı mutluluklarla donatmak. Birbirimize huzur ve mutluluk verelim istiyorum. Kötülükten kimseye fayda gelmez. Hayatı dolu dolu yaşayalım” dedi. Yeni yılda yapılacak yerel seçimlerle ilgili de umutlu olduğunu dile getiren Pekdaş, seçimde sandığa gidip oy kullanmasını istedi. Pekdaş, “Bu tür süreçler, düşünceler her zaman önemlidir. Yurttaş olmak buradan başlar. Yurttaşın ülkesiyle, kentiyle, mahallesiyle, sokağıyla ilgilenmesi, ona ilişkin düşüncelerini dile getirmesi seçimler aracılığıyla oluyor. Bu süreci doğru yönetmek ve yurttaşlık bilincini artırmak önemli” diye konuştu. “Seçimler, sorumluluk almaktır” diyen Pekdaş; Türkiye’de 12 Eylül sonrası yurttaşlık kimliği tanımının, korkulan bir kimlik haline geldiğini savundu. Bu durumun siyasal partilere de yansıdığını dile getiren Pekdaş, “Her şey bir emir komuta zincirine dönüştü. Buna karşılık CHP, ısrarla ve kararlılıkla demokratik yöntemleri uygulamaya çalışıyor. Umarım bundan sonrası için biz, kurumlarımızda da demokrasiyi yaşatırız. Böylece ülkede de demokrasi yaşanır hale gelir” dedi. Cumhuriyetin, bir yurttaşlık ve hukukun üstünlüğü projesi olduğunu belirten Pekdaş şöyle konuştu; “Her birey, hakları ve sorumlulukları olan yurttaş olmalıdır. Cumhuriyet fikri, bir başkasına sorumluluk duymaktır. Cumhuriyete sahip çıkmak zorundayız. Dayanışma, paylaşma ve barış birbiriyle çok ilgili şeyler. Mutluluğu çoğaltarak yaşamanın yolunu bulmak mecburiyetindeyiz. İnsanın umudunu hiç yitirmemesi lazım. İktidarlar yorar. O yüzden demokrasi çok makbul bir rejim. Yorgunlukların ülkeye zarar vermeden bertaraf edilmesi seçimlerle mümkündür. Bunu sağlayacak gelişmeler yakındadır. Bu anlamda umutluyum.”

GÜNLÜK 1 MİLYON 300 BİN NÜFUS

İzmir’in merkezinde yer alan Konak'ın günlük nüfusunun 1 milyon 300 bine çıktığını hatırlatan Pekdaş, merkez ilçe olarak, 24 kilometrekare alan ile İzmir’in en küçük ilçesi olduklarını söyledi. Kamu ve özel işyerlerinin çokluğuna dikkat çeken Pekdaş; “İlçemizde 170 bin konut, 80 bin özel iş yeri mevcut. Yapı stoğumuzun üçte biri özel iş yeri, üçte ikisi konut. 135 okulumuz var. İzmir'in meslek liselerinin büyük çoğunluğu Konak'ta. Hastaneler burada. Bu durum kente her gün nüfusun gelmesini sağlıyor. Kentin yıpranma kat sayısı çok fazla. Topladığınız çöp miktarı fazlalaşıyor. Evsel atık olarak günde 650 ton çöp topluyoruz. İlçemiz koruma alanı. 24 kilometrekare içinde 29 koruma bölgesi, 3 binden fazla tescilli yapı var. Dolayısıyla yollarımız dar, yokuş, merdivenli. Diğer belediye başkanı arkadaşlarımın bir araçla topladığı çöpü, ben 3 araçla topluyorum. Sürekli tadilatın, tamiratın olması gereken bir ilçe halindeyiz. Kentimiz bizim evimiz. Sürekli yeni ihtiyaçlarımız oluyor. Biz de bu ihtiyaçlara cevap vermeye çalışıyoruz” dedi.

TECİLLİ YAPILAR RESTORE EDİLMELİ

Konak'ta bulunan tescilli yapıların restorasyonuna ve turizme dikkat çeken Pekdaş, “Bugün dünya turizmden, gastronomiden, sağlık turizminden para kazanıyor. Ülkemizde de bu imkanlar var. Bunun için para harcamamız gerekiyor yalnız. Bir ilçe belediyesinin bütçesiyle yapılabilecek işler değildir. Konak Belediyesi, 365 bin nüfusa göre pay alıyor. Her toplantıda söylüyorum; topladığımız çöp oranında pay alalım diyorum. Aynı şekilde iş yeri sayıları da değerlendirilerek payların belirlenmesi gerekiyor. Biz, sadece zorunlu ihtiyaçlara bütçe ayırabilir haldeyiz. Yerel ve merkezi hükümet, bu ülkenin yönetiminden birlikte sorumludur. Dolayısıyla koordineli bir şekilde yapmamız gereken çok iş var. Özellikle Konak'ta tescilli yapıların restore edilmesi gerekmektedir. Restore edilmeyen tescilli yapılar, suç üretim merkezi haline geliyor. Bu değerlerimizi yeniden kente kazandırmak gerekiyor. Hemşehrilerimizle çok iyi bir diyaloğumuz var. Semt merkezlerinde, spor merkezlerinde, çocuk merkezlerinde, kültür merkezlerinde bir arada dayanışmayla sorunlarımızı halletmeye çalışıyoruz” ifadelerini kullandı.


İŞÇİLERİMİZE BORCUMUZ YOK

Konak Belediyesi olarak, işçiler ve memurlarla bir arada uyum içinde çalıştıklarını aktaran Pekdaş, taşeron meselesine de değinerek şöyle konuştu, “Taşeron işçiler, belediyelerde unutuldu. Belediye şirketlerine alınmaları, kadro verilmesi anlamına gelmiyor. Hükümetimiz kanunları çıkarırken, belediyelerin bir kamu idaresi olduğunu unutuyor. Belediyelerde çalışan taşeron işçilere kadro verilmedi. İşçilere yönelik ücretler de kanunla belirlendi. Sendikalı olmalarına rağmen, biz onlarla masaya oturamıyoruz. Çünkü kanun, 2020'ye kadar alacaklarını ve sosyal haklarını belirliyor. Dolayısıyla burada bir eksiklik var. Göreve gelir gelmez, taşeron işçilere yönelik ciddi bir iyileştirme yapmıştım. Ücretler arasında uçurum olmamalı. Önce iş ve iç barışı sağlamak zorundasınız. Sonuçta belediye başkanı, sokaklarda işi tek başına yapmıyor. Önemli olan memurlarımızla, işçilerimizle Konak'ın her yerinde olmak. Biz birlikte çalışacağız. Bu doğrultuda işçilerimizin ücretleri arasındaki dengesizliklerin giderilmesi için gerekli tedbirleri aldım. Bir taraftan ücretleri öderken, diğer yandan yatırımları da yapan bir belediye olmamız gerekiyor. Hiçbir işçimize maaşını gecikmeli ödemedik. Bizde en düşük maaş şu an 3 bin 250 lira. İşçimize hiç borcumuz yok. Yurttaş, kendi emeğinin karşılığını kazanan insandır. Özgürlüğünün temelini de bu oluşturur. İnsanın onuruna uygun iş yaratmaktır görevimiz. Bağımsızlığımızın yolu da, bağımsız ekonomiden geçer.”

 

YENİ BELEDİYE BİNASI

Konak'taki belediye hizmet birimlerinin tek çatı altında toplanacağının müjdesini de veren Pekdaş, “3 ayrı belediye binasında temel hizmetlerimizi sürdürüyoruz. Bu bizim için problem. Konak, kentin merkezi, ancak bir yandan da gayrimenkul fakiriyiz. Konak'ın ortasında bizim Tepecik pazaryerimiz var. Buraya pazaryeri yapılmış, ancak pazarcılar buraya hiç girmemiş. Pazaryerinin önünde bir benzinlik mevcut. Artık şehir içlerinde benzinlik kalmadı. Benzinlikte Şoförler Odası kiracıydı. Tahliyesi için bir dava açtık, kazandık. Tahliye kararları çıktı ve işlemlere yeni başladık. Bu sürede boş durmadık. Pazaryerini ve benzinliği, belediye hizmet alanı olarak planda işaretlememiz gerekiyordu. Plan kararlarını değiştirdik. Plan değişikliğine uygun olarak ulusal çapta bir mimari yarışma açtım. Ortaya çok güzel bir proje çıktı ve ruhsata bağlandı. Bölgeye kullanımı kolay, herkesin kolay ulaşabileceği, bütün hizmet birimlerinin bir arada olduğu bir belediye örgütlenmesi düşünüyoruz. Önümüzdeki dönemin ilk işlerinden biri bu. Bir yandan planlar yapmayı sürdürüyoruz. Gültepe'nin planını yaptık. Gürçeşme'nin planı yapılmış ama uygulanmamıştı. Burasının uygulama planlarını hazırlıyoruz. Şimdi Beştepeler Semti'nin plan çalışmalarına başlıyoruz. Diğer yandan Basmane ve Kemeraltı bölgesinin koruma planlarını yapıyoruz” diye konuştu.

GERÇEK ORTAYA ÇIKACAK 

Konak Belediyesi'ne bağlı çalışan 10 zabıta memuru hakkında yapılan soruşturma hakkında bilgi de veren Pekdaş, “Zabıta operasyonu değil bu. Ne yani, Sema Pekdaş, o zabıtaları evinden alıp mı getirmedi? Zabıtalar, 657 sayılı yasaya tabiler ve İçişler Bakanlığı'na bağlılar böyle bakarsanız. Ama sorumluluk bana ait. Her konuda yaptığım işin sorumluluğunu alan, hesabını veren bir insanım. Siyaset bu kadar ucuz olmamalı. İş yapan insan, görev yetkilerini kullanarak işini yapmak zorundadır. Herkes işini iyi yapıyor olsa yargıya gerek kalmaz. Bu işi iyi yapmayanlar için cezalar öngörülmüş. Bir rüşvet iddiasıyla ilgili soruşturma başlatılmış. Soruşturma başkadır, operasyon başkadır. Gözaltına alınan 9 personelimizden sadece 1 kişi tutuklandı, 9 kişi serbest bırakıldı. Yargılama neticesinde gerçek ortaya çıkacak. Suç işleyen herkes yaptığı işin bedelini öder. Hukuk devleti de bunun için vardır. Ortaya atılan iddianın doğru olup olmadığı yargılama sonucu belli olur. Soruşturmaya Emniyet'e yardımcı olmak adına biz de dahil olduk. Medya, gerçek bilgiyi vermek zorunda. Medyanın güvenilsiz olduğu noktada demokrasi yara alır. Yanlış yapan insanları bize de şikayet etsinler, biz hesabını sorarız. En çok Sayıştay denetimi geçiren belediye biziz. Gururla söylüyorum; en son Eylül ayında denetime geldiler ve 'Bizim Türkiye'de gördüğümüz en iyi belediye, kurumsal olarak oturmuş bir yapısı, liyakata dayalı bir yönetim anlayışı var' dediler. Bundan iftihar ediyorum” dedi.

 Next page

Gazete Yenigün