Uğur Derin Dondurucu
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün
Yenigün

Kolostomili ve Ostomilili hastalarına umut doğdu

10 Yıldır kolon karaciğer ve akciğer hastası olan Talat Cankıymaz,  2013 yılında kurduğu Kolostomili ve  Ostomilili Derneği ile hastalara umut kaynağı oluyor. Talat Cankıymaz kolon, karaciğer ve akciğer hastalığı hakkında açıklamalarda bulundu

Kolostomili ve Ostomilili hastalarına umut doğdu

2013 yılında kurduğu Kolostomili ve Ostomilili Derneği ile hastalara maddi ve manevi destek olmaya çalışan İzmir Kolostomili ve  Ostomilili Derneği Kurucu Başkanı Talat Cankıymaz, dernek çalışmaları ve hastaların yaşadıkları sıkıntılar hakkında bilgi verdi. Hastaların kullanmak zorunda olduğu stoma torbaları hakkında fiyat farklılıkları yaşandığını belirten Cankıymaz, “2019 yılı itibariyle medikaller ile SGK’nın aynı masaya oturmaması nedeniyle fiyat farkı yaşanıyor. Devlet bu torbalardan yüzde 25 fark alırken, özel sektörde ise bu fark yüzde 85’e kadar çıkabiliyor” dedi.
 

“REKABET YAŞANIYOR”
Türkiye’de ilk kurulan kolon, karaciğer ve akciğer kanseri ile mücadele eden dernek olduklarını ifade eden Cankıymaz, “Türkiye’de 60 bini aşkın stomalı hasta var. Bu hastaların kalıcı olarak kullanmak zorunda olduğu stoma torbalarının fiyatları konusunda çok fazla rekabet yaşanıyor. 2019 yılı itibariyle medikaller ile SGK’nın aynı masaya oturmaması nedeniyle fiyat farkı yaşanıyor. Devlet bu torbalardan yüzde 25 fark alırken, özel sektörde ise bu fark yüzde 85’e kadar çıkabiliyor. Özel sektör koyduğu bu farklarla hastalardan daha fazla para kopartmak istiyor. Durum böyle olunca dernek olarak biz hastalara maddi ve manevi destek sağlıyoruz” dedi.


“GENÇ NESLİ BİLİNÇLENDİRMEK İSTİYORUZ”
Dernek olarak yaptıkları çalışmalardan ve projelerden bahseden Cankıymaz, küçük yaşlardan itibaren bu hastalıkla mücadele eden hastalar için bir parkta ya da bahçede eğitim merkezi açmak istediklerini belirtti. Uzun yıllardır gönüllü olarak hastanelerde yatan hastalara stoma torbası taktıklarını söyleyen Cankıymaz, “Yeni bir proje olarak dernek üyelerimizle birlikte kolostomili ve ostomilili hastalığı konusunda genç nesilleri bilinçlendirmek amacıyla sağlık liselerinde seminerler düzenleyerek yeni bir projeye daha imza atmak istiyoruz” açıklamalarında bulundu.
 

“Bilinçli olmamız gerekiyor”
Hayatın bir tiyatro olduğunu ve sürekli olarak değiştiğini dile getiren Cankıymaz, “Bizim ya da yakınlarımızın başına ne geleceğini hiçbir zaman bilemeyiz. Bunun için bilinçli olmamız gerekiyor. Çünkü ne kadar bilinçli ve hazırlık olursak yaşama o kadar kolay tutunur ve daha sıkı sarılırız” diye konuştu. Hastalara moral sağlamak amacıyla sosyal etkinlikler düzenlediklerini söyleyen Cankıymaz, “Hastaların yanında olmak, onlara moral vermek, sorunlarını dinlemek ve fayda sağlamak amacıyla çok sayıda hastanın buluştuğu geziler düzenliyoruz. Böylece onların yalnız olmadığını hissettirmeye çalışıyoruz” ifadelerini kullandı. 

Next page

Gazete Yenigün