;
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün

Klima açmayan dolmuşa ceza!

Havaların ısınmasıyla birlikte yolcu taşıyan minibüslerin klimalarını açmadıkları noktasında şikayetler artarken, konunun yetkilileri zorunlu olmasına rağmen klimalarını çalıştırmayan minibüs sürücülerini bekleyen para cezası konusunda uyarıyor

Klima açmayan dolmuşa ceza!

Mehmet Emin AL / YENİGÜN - Yaz dönemiyle beraber yolcu taşıyan münibüs hatları ile ilgili vatandaşlar tarafından "Klimalar çalıştırılmıyor ve denetleme yapılmıyor" iddiasıyla yapılan şikayetler gittikçe artmaya başladı.

Yolcuların klima çalıştırılmıyor iddiasını bizzat minibüs hatları yetkilileri, oda ve birlik başkanları da kabul ederken İzmir Büyükşehir Belediyesi Trafik ve Denetim Şube Müdürlüğü çalışanı ise klimaların çalıştırılmamasında dolayı gelen şikayetler hakkında denetleme yapılabileceğini ifade ediyor.
CEZASI 380 TL

İzmir kent içi ve ilçe-kent merkezi güzergahında çalışan minibüsler, yolcu talep etmeden sürücü klimayı açmak zorunda. Büyükşehir zabıtaları tarafından denetlendiğinde klima çalışmıyorsa, 380 TL para cezasının olduğu belirtiyor. Çalıştırılması durumunda ise gün içinde sürücüye maliyeti ortalama 15-20 TL olacağı ifade ediliyor.

DENETİMDE YETERSİZLİK
Konunun yetkilileri, yolcuların minibüslerde klima çalışmıyorsa öncelikle açılması konusunda talepte bulunması gerektiğini, üstüne yine de açılmazsa İzmir Büyükşehir Belediyesi Hemşehri İletişim Merkezi'ni arayarak aracın plakasıyla beraber şikayet edebileceklerini belirtti. Şikayet, İzmir Büyükşehir Belediyesi Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü'ne bağlanıyor. Şikayet alınıyor ve zabıta, gelen şikayet doğrultusunda denetleme yapıyor. Denetleyen ekip, eğer şikayetin geldiği güzergahta veya o hatta yakın ise denetleyebiliyor. Yakın değillerse personel yetersizliğinden dolayı şikayet edilen minibüs denetlenemiyor.

“ŞİKAYET GELİYOR"

İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği'ne bağlı İzmir Minibüsçüler Odası Başkanı Taner Uğuz, bazı sürücülerin klimaları açmadığını kabul ederek, "Bunlarla ilgili zabıta denetleme yapıyor ama açmayanlar hala var. Hatta bize de şikayetler gelmeye başladı. Büyükşehir'e bağlı zabıtalar duraklarda denetlemeler yapıyor. Biz de bu konuda şoferlerimizi oda olarak uyarıyoruz” dedi.
Yarım adalar olarak bilinen Narlıdere, Güzelbahçe, Urla, Karaburun güzergahında çalışan bazı minibüs şoförlerinin de klima çalıştırılmadığı için çok sayıda şikayet geldiğini aktaran S.S. 20 Nolu Urla Birlik Koop. Başkanı Doğan Bektaş da şikayetleri haklı bulduğunu belirterek, “Havaların çok sıcak olması sebebiyle klima açılmalı ama maalesef bazı şoför arkadaşlarımız açmıyor. Sürücülerin çoğu mazot hesabı yaparak bir sürü mazeret uyduruyor. Çalıştırmayan arkadaşlarımızı ikaz ediyoruz. Yaptırım uyguluyoruz. Tüzüğümüz gereği birlik olarak sürücüyü 7 gün çalıştırmama cezası verebiliyoruz. Minibüste klima çalıştırmanın bir günlük maliyeti yaklaşık 10 TL. Yolcularımız minibüste klimanın çalışmadığı durumlarda İzmir Büyükşehir Belediyesi Hemşehri İletişim Merkezi'ni arayarak şikayet edebilirler" şeklinde konuştu. Fahretin Altay-Güzelbahçe güzergahında çalışan hattın sorumlusu olan Veli Başer, Güzelbahçe minibüslerinin klima çalıştırmaması gibi bir durumun söz konusu bile olamayacağını ifade ederek "Bizim hatlarda klimanın çalışmaması mümkün değil. Biz askeri disiplinle çalışırız. Yolcuya karşı sorumluluğumuzu yerine getirmek üzere oldukça hassas davranıyoruz. Bizim minibüslerimiz hepsi son model ve klimasız çalışmaları mümkün değil" şeklinde ifade etti. 

Next page

Gazete Yenigün