Mektebim
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün

Kıyak geçeceksiniz de 'İLKE'ler ne olacak?

AK Partili milletvekillerinin hazırladığı kanun teklifi komisyonda kabul edilerek, torba yasa içerisinde TBMM Genel Kurulu gündemine alındı. Milletvekillerinin faydalandığı 'Ömür boyu ücretsiz sağlık hizmeti'nin kapsamına, vekillerin anne, baba ve 25 yaşını aşan kızları da eklendi

Kıyak geçeceksiniz de 'İLKE'ler ne olacak?

YENİGÜN / AK Partili milletvekillerinin hazırladığı kanun teklifi komisyonda kabul edilerek, torba yasa içerisinde TBMM Genel Kurulu gündemine alındı. Yeni yasa teklifi, milletvekilleri ve ailelerinin faydalandığı "sağlık giderlerinin tümünün TBMM tarafından karşılanması" kıyağına; anne, baba ve 25 yaşını aşan kız çocuklarını da dahil ediyor. Milletvekillerinin yanı sıra Cumhurbaşkanı yardımcıları, bakanlar, yüksek yargı mensupları da "ömür boyu ücretsiz sağlık hizmeti" ayrıcalığından faydalanacak. 

TORBA YASAYA
DAHİL EDİLDİ

Ücretsiz sağlık hizmeti kapsamına iliştin teklif, AK Partililer tarafından "Jandarma, Sahil Güvenlik ve Göçmenlerle ilgili kanun teklifi" içerisine alınıp, torba yasa olarak TBMM İç İşleri Komisyonu'na getirildi. Komisyondan geçen teklif, TBMM Genel Kurulu gündemine taşındı. 
Düzenlemeye göre, halen görev yapan ve eski milletvekilleri ile aile fertlerini kapsayan "Tüm tedavi masrafları'nın TBMM tarafından karşılanması" uygulamasına, milletvekillerinin anne, baba ve 25 yaşından büyük bekar kız çocukları da dahil edildi. Teklifte ayrıca, bu hizmetlerden Cumhurbaşkanı yardımcıları, bakanlar ve yüksek yargı mensuplarının da yararlanması eklendi. Düzenleme doğrultusunda, kapsama alınan kişiler ve yakınlarının tüm sağlık hizmetlerine ilişkin giderler devlet tarafından karşılanacak. 
Düzenlemeden mevcut ve eski milletvekilleri, bakanlar, Cumhurbaşkanı yardımcıları, yüksek yargı mensupları ile yakınlarını kapsayan 14 bin kişi faydalanacak. Teklifin bu hafta içerisinde TBMM Genel Kurulu'nda görüşülerek yasalaşması bekleniyor.

İLKE NE YAPSIN?

Yasa teklifinin Meclis gündemine  geçmesi bizlere, henüz 13 yaşındaki Spina Bifida rahatsızlığı bulunan İlke Gümüş'ü hatırlattı. Omurilik rahatsızlığı Spina Bifida nedeniyle tekerlekli sandalyede eğitimini sürdürebilen ortaokul 8. sınıf öğrencisi İlke, rahatsızlığının ilerlemesi nedeniyle yatağa mahkum hale geldi. Bir yıldır okuluna gidemeyen, eğitimine evinde devam etmek zorunda kalan İlke, 70 bin lira bulabilirse ameliyatını olacak ve tekerlekli sandalye ile okuluna tekrar dönebilecek, hayalini kurduğu mezuniyet törenine de arkadaşlarıyla katılabilecek. 
İlke, benzer durumda sağlığına kavuşabilmek için destek bekleyenlerin bir sembolü. Durum böyle olunca da milletin vekili olarak tayin edilen siyasilere şu soru akla soruluyor; "Destek bekleyen İlke ve İlkeler ne olacak?"

CHP’li Beko: Kıyağı vekiller
değil halkımız hakediyor!

TBMM Genel Kurulu'na getirilen yasa teklifine ilk tepki CHP İzmir Milletvekili Kani Beko'dan geldi. TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu Üyesi ve CHP İzmir Milletvekili Kani Beko, yaptığı açıklamada “Vatandaşa zam üstüne zam, vekile hala kıyak! Sağlıkta asıl kıyağı vekiller değil halkımız hakediyor! Halkımızın sağlık konusunda bu kadar sıkıntısı varken milletvekillerine ‘kıyak’ niteliğindeki bu teklifi kabul edemeyiz" ifadesini kullandı. Sağlık alanında ücretlerin halkın canını yaktığını, buna karşı vekillerin ücretsiz hizmet kapsamını genişlettiğini söyleyen Beko, "Bu kıyağı kendimize değil halkımıza sunacak tekliflerle gelin. Vatandaşa zam üstüne zam yapan hükümet sağlık alanında ailesini halkın üstünde görecek bir uygulamada bulunamaz. Yüksek yargıdan bu işin döneceğini umuyorum. Kendimizin değil halkın vekili olalım” ifadelerini kullandı.

Mehmet Emin AL

Next page

Gazete Yenigün