Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün

Kişiye özel ihale

Bir firmanın, market ve düğün salonunu "İşletme Kayıt Adresi" olarak göstererek yaklaşık 90 milyon liralık yemek ihalesini aldığı iddia edildi. Yasaya göre "İşletme Kayıt Adresi"nin aynı zamanda "yemek imalathanesi" olması gerekiyor

Kişiye özel ihale

İzmir'de 2016 yılında yapılan ve kentin kuzey bölümü hastanelerini kapsayan yemek ihalesi için "İşletme Kayıt Adresi" hakkında çeşitli iddialar ortaya atıldı. İzmirli bir firmanın, Çiğli Maltepe Mahallesi'ndeki 104/2 numaralı binayı "İşletme Kayıt Adresi" olarak gösterek yaklaşık 90 milyon liralık yemek ihalesini aldığı iddia edildi. Şu anda da aynı adresteki binada market ve düğün salonu olarak hizmet veriliyor. Yemek ihalesinin alınabilmesi için 5996 Sayılı Yasa'nın "Kayıt Gıda Bölümü Usul ve Esasları"nın; Madde 6, Bölüm 4'ünde "İşletme Kayıt Adresi"nin yemek imalathanesi olması gerekiyor. Kurumun, Çiğli Maltepe Mahallesi'ndeki adresine, İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü'nün denetimi sonucunda "yemek imalathanesi" olarak belge verildiği ve ihalenin bu şekilde sonuçlandırıldığı iddia edildi. 

İZMİR İÇİN TEK İHALE

5996 Sayılı Yasa'nın ilgili maddelerine göre firmanın, "İşletme Kayıt Belgesi" geçersiz olmasına rağmen o gün için İzmir İl Sağlık Müdürlüğü'ne bağlı Kuzey Genel Sekreterliği olarak bilinen kurumun açtığı yemek ihalesinin verildiği iddia edildi. 2016 yılında ihalenin bedeli yaklaşık 90 milyon lira civarındaydı. 2017 Aralık ayının son günlerinde İzmir'deki sağlık kuruluşları, Sağlık Bakanlığı'nın düzenlemesiyle tek çatı altında birleştirildi. Kuzey-Güney Sekreterliği'nin birleşmesi sonucu bütün İzmir'i kapsayacak ve ihale bedeli yaklaşık 250 milyon Türk Lirası civarında olacak. 
İzmir İl Sağlık Müdürlüğü'nde yarın yapılacak olan ihaleye bir gün kala erteleme geldi. Kentin bütün kamu hastanelerini kapsayacak olan "yemek hizmeti alım ihalesi" için verilen erteleme kararı, akıllarda soru işareti bırakırken teknik olarak bu itirazın 7 gün önce yapılması gerektiği belirtildi. Öte yandan yeni yapılacak ihalenin yine aynı şartlar ve aynı evraklarla, aynı firmaya verilip verilmeyeceği de merak konusu oldu. 

ŞİKAYETLER BİTMİYOR
Alınan bilgiye göre, kuzey hastanelerini kapsayan ve 2016 yılında yapılan ihaleyle ilgili olarak İzmir İl Sağlık Müdürlüğü'ne iptal için dilekçe verildiği ancak olumlu yanıt alınamadığı da iddia edildi. 28 Ekim tarihine ertelenen ihale kararının uygulanıp uygulanıp uygulanmayacağı ise İzmir'in gündemine oturdu.

5996 SAYILI YASA NE DİYOR?

(Madde 6'nın, 4'üncü bölümü)

İşletme kayıt belgesi; üzerinde yazılı ticaret unvanı, gerçek ve tüzel kişi, işletme adresi ve faaliyet konusu için geçerlidir. Bu bilgilerden herhangi birinin değişmesi durumunda kayıt belgesi geçerliliğini kaybeder. Gıda işletmecisi, değişiklik durumlarında ilgili bilgi ve belgeler ile işletme kayıt belgesinin aslını bir dilekçeye ekleyerek en geç üç ay içerisinde yetkili mercie yazılı başvuruda bulunur. Yetkili merci tarafından ilgili değişiklik yapılarak işletme kayıt belgesi yeniden düzenlenir.

Next page

Gazete Yenigün