Yenigün
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün

Kırkpınar pehlivanı çipura avında

İzmirli Kırkpınar pehlivanı olan 42 yaşındaki amatör balıkçı Ali Şener, birinci Kordon'da çektiği iri ve büyük çipuralarla adeta ilgi odağı oldu.

Kırkpınar pehlivanı çipura avında

İzmir Birinci Kordon'da yağışlı havanın ardından amatör balıkçılar bugün çok sayıda, oldukça iri çipura balıkları çekti. Aslında Kırkpınar yağlı güreşçisi olan olan ve 1999 ve 2002 yıllında iki kez finalist olan şimdi antrenörlük yapan Ali Şener, çektiği iri balıklarla objektifimize poz verdi. Yaklaşık 2 yıl önce büyük oğlunun isteği üzerine başlayan 42 yaşındaki Ali Şener kordonda çektiği balıklarla ilgi odağı olurken bize ayırdığı kısa bir süre içinde hobisini anlattı.

"Oğlumun İsteği Üzerine Başladım"

Çipura balığı bolluğu yaşanan Birinci Kordon'da amatör balıkçı olan Ali Şener, "İki yıl önce oğlumun isteği üzerine hobi olarak başlamıştım balıkçılığa. İki oğlum var biri 8 diğeri 13 yaşında. Büyük oğlum 11 yaşındaydı. İki yıl önce ufak bir olta aldık, bir tane balık tuttuk tabi mutlu oldu çocuk, dünyalar bizim olmuştu. Sağda solda balık avlayan abilerimizi kardeşlerimizi gördüm o gün de iyi balık almışlardı büyük iri balıklar, ben de kendi kendime, ben de tutabilirim diye düşündüm. Değerli abilerimizden kardeşlerimizden bilgi alarak kendimizi geliştirmeye çalıştık" dedi.

"Mart Ayında Başlar Temmuzda İrileşir"

Balıkçı Ali Şener, çipura balığının hangi mevsim bol olduğunu ne zaman irileştiğini -saygısından dolayı- arkadaşı Balıkçı Hakan'ın da bilgilerine de başvurarak "çipura balıkları mart, nisan, mayıs aylarında küçük balıkla başlar, eylül-ekim ayına akadar bol çipura olur. Temmuzda irileşiyor balık" şeklinde anlattı.

İki Kez Finalist Oldu

Şener Kırkpınar'daki yağlı güreş hikayesini de sorularımız üzerine şu şekilde anlattı: "Şu anda 42 yaşındayım. Kırkpınar'da iki kez final yaptım 1999 ve 2002 yıllarında ikinci oldum. Yaklaşık 3 yıl önce yağlı güreşi bıraktım görüş antrenörlüğü yapıyorum şu anda. Celal Bayar Üniviversitesi Beden Eğitimi 2002 yılı mezunuyum." - Mehmet Emin AL

Next page

Gazete Yenigün