Haberler > Güncel

Yayın Tarihi: 05 Mart 2020 - 10:26

Kıran Kırana Değil 'Yan Yana'

Siyasi partilerde yaşanan parti içi rekabet, erkeklerin aday olduğu kongrelerde son derece sert ve kırıcı geçerken, kadınlarda aynı yarış oldukça uyumlu ve kaybedenin kazanan ile salondan el ele çıkıp fotoğraf çekilmesiyle bitiyor. Bu iki farklı durum karşısında uzmanlar bu konuyu, dikkat çekici şekilde değerlendirdi

YENİGÜN Siyasi partilerin teşkilat veya örgüt içi seçim takvimleri açıklandığında, mahalle delegeliğinden kurultay delegeliğine uzanan süreç özellikle sol-sosyal demokrat partilerde yoğun bir rekabete hatta zaman zaman kavgalara dek varan parti içi sert rekabete tanık olunurken kadınlarda bu durum dikkat çekcek ölçüde sessiz ve gütrültüsüz yapılıyor. 

"AYNI YARIŞ İKİ 
FARKLI SONUÇ" 

CHP İzmir'de özellikle ilçe kongreleri sürecine bakıldığında, Genel Bakan Kemal Kılıçdaroğlu'nun uzlaşı talimatına rağmen çok sayıda beyaz-mavi-sarı gibi listelerde ciddi sert rekabetin yaşandığı kongreler süreci oldu. Örneğin Karşıyaka'da yaşananlar iddiaya göre darp etmeye kadar varırken örgütün ilçe başkanı ve belediye başkanından konuya ilişkin açıklamalar gelmişti. Erkeklerin çoğunlukta aday olduğu ilçe başkanlıklarına bakıldığında tartışmaların yer yer kavgaya dönüştüğü-sert rekabetçi bir tutum sergilenirken, ilçe kadın kolları seçimleri oldukça sessiz ve birlik içinde, oy sayımlarının ardından el ele sahneye çıkıyorlar. Erkeklerin kongre yarışları ile kıyaslandığında siyasetin farklı iki yüzü oldukça dikkat çekici görünüyor. 

"PEK DİKKATE 
ALINMIYOR"

CHP İzmir İlçe Kadın Kolları Başkanlığı seçimlerinin ilçe kongrelerine göre daha sessiz, uyumlu ve centilmence geçmesini değerlendiren Uluslarası-Siyaset Bilimci Prof. Dr. Tanju Tosun, kadın ilçe kongrelerinin kavgadan-gürültüden uzak yapılmasını, sert rekabet yerine daha bütünlüklü ve birlikteliği öne çıkaran seçimler olmasını değerlendirdi.
Prof. Dr. Tosun, "Erkeklerin aday olduğu kongrelerde sıkı ve sert bir rebkabet var. Bu rekabet kadını dışarda bırakmak isteyen bir rekabet. Türkiye'de egemen siyasi kültürün kadını konumlandırdığı yer ile ilgili bir durum var. Siyaset erkek eliyle-marifetiyle yapılacak şeklinde bakılıyor. Türkiye'de kadının siyasetteki yerine bu şekilde bakma sorunu var. Bir diğer konu ise kadının siyasette, artık ciddi ölçüde profesyonel iş haline gelmiş bir siyaset pratiği var.  Aktif siyasette rol almak için ekonmik olarak rahat olunması gerekiyor ve kadınlarımız maalesef bu konuda dezavantajlı durumdadır" şeklinde ifade etti.

"UMUT AZALIYOR"

Porf .Dr. Tosun, "Kadınlar erkeklerle kıyaslandığında daha duygusal, daha narin oysa ki siyaset kendi içinde çok katı bir rekabet değil, anormal mücadeleyi de gerekli kılıyor ki kadınlar bu durumda kenarda kalıyor duygusallık ve zerafetler nedeniyle. Genel olarak kadınlar erkeklerin bu katı mücadelesine muhtemelen şaşırıyorlardır. Kadının siyasetteki boşluğunu demokrasi adına, siyasetteki eşitlik ilkesi gereği partiler bu durumu doğru bir şekilde tahlil etmelidir" dedi.

"KADINLAR DAHA ÇOK 
MÜZAKERE ETMELİ"

CHP Parti Meclis Üyesi Sosyolog Prof. Dr. Özkan Yıldız ise kadın ve erkeğin siyasetteki duruşları çalışmalarına dair şunları ifade etti: "Siyasette kadının yeri, genel olarak ayrılan kotalara bakıldığında eril bir yapının hakim olduğunu görürüz. Kadınlar ve gençlere ayrılan kotalara bakılığında CHP her ne kadar yüsek olsa da toplumsal cinsiyet açısından eşitlikten söz edemeyiz. Siyasi partilerin tüzüklerine bakıldığında, eşitlikten söz ediliyor ama pratikte bu durumu pek göremiyoruz. Avrupa ve demokrasinin geliştiği ülkeler ile kıyaslandığında bizde eril bir yapının siyasette şiar ettiğini gözlemleyebiliyoruz. Bu noktada % 30 kadın kotası var CHP'de, örneğin kadından sorumlu genel başkan yardımcılığının kurulması çok önemli bir gelişme bence. Kadınların daha çok müzakere etmesi siyasetin içine çekilmesine daha demokrasi adına adına STK'ların da siyasetteki kadının boşluğunu doldurmaya çalışmaları gerekiyor bana göre..."

"SAYGIN BİR YARIŞ OLDU"

CHP Kadın Kolları İl Başkanı Nursen Balcı, 1 Mart itibariyle İzmir'in 30 ilçesinde bütün ilçe kadın kolları başkanlarının seçildiğini hatırlatarak, oldukça güzel ve centilmence bir seçim süreci yaşadıklarını kaydetti. 14 Mart Cumartesi günü yapılacak olan CHP İzmir il Başkanlığı yarışında aday olmayacağını daha önce de deklare etmiş olan Başkan Balcı, erkeklerde kıyasıya bir yarış yaşanırken kadın kollarında yaşanan ilçe seçimlerini kıyasladı. Başkan Balcı, "Bütün ilçe kongrelerimiz oldukça centilmence bir seçim oldu. Kazananı ve kaybedeni olmadı. Hepimiz CHP'liyiz...Hepimiz ele ele kol kola barış içinde salonlardan hep beraber çıktık. İki adaylı olan kongrelerimizin çoğunda hepsi de birbirine destek sözü vererek girdiler. Kadınlar bu birlik ve beraberliği sağlayacaklar. Çok saygın bir yarış oldu. Kavgasız gürültüsüz bir kongre süreci oldu." 

14 Mart'ta seçime gidilecek 

CHP İzmir Kadın Kolları İl Başkanlığı 14 Mart'ta seçimine gidecek. Kongrede son 10 gün içinde başka adayların çıkması da bekleniyorken şimdilik üç aday var: Nurdan Şenkal Uçar, Nesrin Alunyalı ve Buket Fatoş Serap.

Mehmet Emin AL