Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün

Kimse bu tuzağa düşmesin!

Altındaki anormal fiyatlar dolandırıcıları harekete geçirdi. Akıl almaz tuzaklar kuran sahtekarlara karşı kuyumcular ciddi şekilde uyarıldı

Kimse bu tuzağa düşmesin!

Nihat AK / YENİGÜN - Altın fiyatlarında hareketlilik sürüyor. Son iki haftada altın fiyatlarının hızla düşmesi ile vatandaşların altına olan ilgisi yeniden arttı. Altını güvenli liman olarak gören ancak fiyatların yüksekliği nedeniyle beklemeye geçen yatırımcı düşen altın fiyatları sonrası kuyumculara koştu.

Altın talebinin artmasını fırsat bilen dolandırıcıların da bu dönemde harekete geçtiğine işaret eden kuyumcu Suat Özer, konu hakkında Yenigün Gazetesi’ne değerlendirme yaptı.

Piyasaları tedirgin eden sahte altın söyleminin yanlış bir algıya sebebiyet verdiğine dikkat çeken kuyumcu Suat Özer, farklı tuzaklamalarla dolandırıcıların insanları ağına düşürmeye çalıştığını söyledi. Özer, “Ben kuyumculuk sektöründe 30 yıldır çalışıyorum. Bugüne kadar sahte altın ne gördüm ne de duydum. Sahte olan, altın madenin yerine geçebilen bir maden yok. Farklı hilelerle kısa zamanda köşeyi dönmek isteyen sahtekarlar var” dedi.

 

MİHENK TAŞI YANILMAZ

Hiçbir hilenin kuyumcuyu yanıltacak düzeyde olmadığına dikkat çeken Suat Özer, Mihenk taşının yanılma payının olmadığını ifade etti. Özer, “Mihenk taşına gerçek altın ve sahte altını sürerek çıkarılan izin üzerine altın suyu döküldüğünde, gerçek altının izinin kaldığı, sahte altının izinin ise kaybolduğu görülüyor. Soğuk günlerde bu işlem ısı desteği alınarak yapılır. Bunu her kuyumcu bilir”şeklinde konuştu.

 

TUZAĞIN KAYNAĞI HIZ

Hiçbir kuyumcunun kandırılamayacağını belirten Suat Özer, “Kuyumcularımıza kötü niyetli üreticiler ve dolandırıcıların işbirliği ile kumpas kurulabiliyor. Genellikle 22 ayar altın takılarda, gümüş ve taş işlemesi olan ürünlerde sıkıntı yaşanabiliyor. Kuyumcunun yoğun olduğu veya bunun hissettirildiği dakikalarda şebeke üyeleri çok düşük fiyata altın bozdurmak istermiş gibi gidiyor. Kuyumcunun güçlü olduğunu düşündüğü alıcılara olan ilgisini şebeke üyesi fırsata çeviriyor. Hurda altına işlem uygulamamak kuyumcuya ağır bir bedel ödettirebiliyor” dedi.

 

KESİN ÇÖZÜM ANALİZ

Ev, araba satın alma ve bankacılık gibi işlemlerde bir zaman opsiyonunun olduğunu vurgulayan Kuyumcu Özer, bu opsiyonun kuyumculara da sağlanması gerektiğini söyledi. Özer, “Genel olarak hurda alımında 1-2 saatlik analiz süresi kabul edilmelidir. Bu yapılırsa kimsenin canı yanmaz” şeklinde konuştu.

 

ERİTMEDEN SATAN YANAR

Sertifikalı ürünlerin önemine dikkat çeken Özer, “Vatandaş tarafından bazen hiç kullanılmamış sıfır görünümünde ürünleri kuyumculara bozdurulmaya getirilir. Kuyumcularımız bunu ifraz ettirir ve ayarına uygun şekilde yeniden ürettirir. Sertifikalı olarak vatandaşa satışını garantili olarak yapar. Ama bunun yerine ürün vitrine konulur ve sertifikasız olarak satılır ise alan da satan da yıllar sonra altın fiyatına imitasyon aldığını fark eder” dedi. 

Next page

Gazete Yenigün