Uğur Derin Dondurucu
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün

Kılıç: Sözleşmenin iptali utanç kaynağı olacaktır!

CHP İzmir Milletvekili Sevda Erdan Kılıç, “İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmeyi bırakın herhangi bir maddesine dahi çekince koymak ülkemiz adına utanç kaynağı olacaktır” dedi

Kılıç: Sözleşmenin iptali utanç kaynağı olacaktır!

Kadına yönelik şiddetin önlenmesi amacıyla 11 Mayıs 2011’de imzalanan İstanbul Sözleşmesi’nden Türkiye’nin çekilmesi tartışmalarına katılan CHP İzmir Milletvekili Sevda Erdan Kılıç, kadına yönelik şiddete dair sorunların başında AK Parti’nin politika ve söylemlerinin geldiğini savundu.

Kadınlara yönelik şiddet, aile içi şiddetin önlenmesi ve bunlarla mücadeleye İlişkin temel standartları ve devletlerin bu konudaki yükümlülüklerini belirleyen uluslararası bir sözleşme olan İstanbul Sözleşmesine ilk imzacı olarak taraf olduğumuzu hatırlatan Milletvekili Kılıç, sözleşmenin Ak Parti iktidarı döneminde etkin ve kararlı şekilde uygulanmadığını iddia etti.Son günlerde sözleşmeden tamamen çekilmenin düşünülmesi üzerine açıklama yapan Vekil Kılıç, “Bu sözleşmeden çekilmeyi bırakın herhangi bir maddesine dahi çekince koymak ülkemiz adına utanç kaynağı olacaktır. İstanbul Sözleşmesi tamamen kadını yaşatmaya odaklanmış bir sözleşmedir” dedi.

Hukukçu Milletvekili Kılıç kadına yönelik her türlü baskı ve şiddetle mücadele edeceğini vurgulayan Kılıç, “Mecliste vekiller ile birlikte, sokakta ise kız kardeşlerimizle sonuna kadar el ele kol kola mücadele etmeye devam edeceğiz” ifadelerini kulladı.“KADINA ŞİDDET TÜM TOPLUMU İLGİLENDİRİR”

Kadına yönelik şiddetin sadece fiziksel olmadığını ve tüm toplumu ilgilendirdiğini ifade eden Kılıç sözlerine şöyle devam etti:

“Dünya çapında yaygınlaşan ve tüm toplumları derinden etkileyen bir konu haline gelen kadına şiddet, özellikle son yıllarda ülkemizde de sıklıkla gündem olmaktadır. Şiddet denilince ilk akla gelen kuşkusuz fiziki güç kullanımına dayalı kaba kuvvet olsa da gerçekte şiddeti sadece fiziki boyuta indirgemek mümkün değildir. Aslında kadına yönelik şiddet meselesi toplumun sadece bir kesimini ilgilendiriyor gibi görünse de bireylerin şiddet eğilimleri genel olarak bütün toplumla ilgili bir meseledir. Hemen hemen her gün yeni bir kadın cinayeti, cinsel taciz gibi skandallar ile güne başlıyoruz. Hikayeler hep aynı olmakla birlikte sadece isimler değişiyor. Birçok kadın da, gördüğü tüm şiddet türlerine rağmen sosyal statü kaygısı, toplumsal ve ailevi baskılar, özellikle ekonomik baskı ve kaygılar, sosyal çevre baskısı, kendine güvenmeme ve toplumsal cinsiyet rollerinin etkisiyle evliliklerini, ilişkilerini sürdürmeye devam etmekte ve bir gün düzelir diye ümit ederek bu tür muamelelere sessiz kalmaktadır.”

“ŞİDDET MAZUR GÖRÜLEMEZ”

Kadının toplum içinde özgür bir birey olarak görülmemesini sert dille eleştiren Kılıç, şu ifadeleri kullandı:

“Kadına yönelik şiddete sebep olan faktörler arasında genel ve kişiye özel gerekçeleri birbirinden ayrı düşünmek gerekmektedir. Erkek tarafından uygulanan şiddetin toplumda mazur görülmesi, şiddetin kadına güç gösterme ve otorite kurma aracı olarak görülmesi gibi kültürel inanışlar, eğitimsizlik, alkol, madde ve kumar bağımlılığı, ekonomik problemler ve işsizlik, ailevi problemler ve geçimsizlik medyanın olumsuz etkileri, maço erkek tipinin film ve dizilerde yüceltilmesi gibi nedenleri kadına yönelik şiddetin temelindeki bazı sorunlar olarak sayabiliriz. En önemli sorunların başında ise iktidarın kadını toplum içerisinde özgür bir birey olarak görmeyen politika ve söylemleri gelmektedir.” - Halime ERDOĞAN

Next page

Gazete Yenigün