Yenigün
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün

Kazak-Uygur Müziği İzmirlilerle buluştu

Kazakistan 'Kuddus Kujamyarov Devlet Akademik Uygur Müzik ve Tiyatro' Topluluğu Türkiye'de turnesi kapsamında, Bursa ve İstanbul'dan sonra İzmir Selahattin Akçiçek Kültür Merkezi'nde 23 Haziran'da sanat severlerle buluştu. 

Kazak-Uygur Müziği İzmirlilerle buluştu

Bu yıl 85. kuruluş yılını kutlayacak olan "Kuddus Kujamyarov Devlet Akademik Uygur Müzik ve Tiyatrosu" Kazak ve Uygurların tarihini, kültürünü, dilini, geleneklerini dünyaya tanıtan önemli bir sanatçı topluluğu. Topluluk, Türk halklarının kültür ve sanatının araştırılması ve tanıtılması yönünde düzenlediği çeşitli etkinliklere bu sene, Türkiye'nin çeşitli illerinde çeşitli sahnelerinde yer alarak bir yenisini gereçekleştirdi.


Sahnelenecek bu kültürel etkinliğin önemine dair, 'Kuddus Kujamyarov Devlet Akademik Uygur Müzik ve Tiyatro Topluluğu’nun yönetmeni Murat Ahmediyev, "Kuddus Kujamyarov'un Uygur milli melodileri üzerine bestelenen eserleri, uyguladığı özgün teknikleri ve müzik sanatına getirdiği farklı ahenk ile Uygur müziğine ayırıcı bir nitelik kazandırdığını, bu yüzen de topluluğun adının Uygur halk müziğinin en önemli bestecilerinden Kuddus Kujamyarov'un adını taşıdığını, bu vesileyle de adını altın harflerle tarihe kazıdırdı" ifade etti.
“SELAM VE SEVGİ GETİRDİK”
Ahmediyev, konuşmasının devamında; "Besteci Kuddus Kujamyarov’un hem Uygur toplumu hem de Kazakistan’ın önemli değerlerinden olduğunu ve topluluğun Kazakistan Cumhurbaşkanı himayesinde faaliyetine devam ettiğine vurgu yaparak, halkların kültürel zenginliklerinin tanıtılmasına katkı sağlayan bu tür etkinliklerin, Türk halkları arasında ilişkilerin geliştirilmesi açısından ehemmiyetli olduğunu, Türk halklarının yaşadığı geniş coğrafyada kültürü, sanatı, gelenek-göreneklerini, kimliğini koruyarak günümüze kadar yaşatmayı başaran kardeş halklardan ve temsilcilerinden oluşan bu topluluğun Türkiye'de konser verecek olmalarından dolayı da çok mutlu olduklarını, Kazakistan halkından; Türkiyeli kardeşlerine selam ve de sevgi getirdik" dedi.
Kazakistan Kültür ve Spor Bakanlığı Tiyatro Müdürü Ruslan Tokhtahunov'da; '1934 yılında kurulan bu topluluğun Kazakistan'daki Uygur Türklerinin sanatsal gelişimine katkıda bulunduğunu, ayrıca, Kuddus Kujamyarov’un doğumunun 101'inci yılı anısına düzenlenen bu kültürel etkinliğin Türkiye ile Kazakistan arasındaki kültürel bağları daha da güçlendireceğini, dolayısıyla bu müzikal ve tiyatro topluluğumuzun Türkiye'de sahne alacak olmasından büyük memnuniyet duyacağız ' dedi.

Next page

Gazete Yenigün