Haberler > Güncel

Yayın Tarihi: 01 Ağustos 2020 - 12:44

Kaya: Vaka sayıları artarsa açılış tarihi ertelenebilir

İzmir’deki okullarda yapılan açılış hazırlıklarını anlatan Eğitim Bir-Sen Şube Başkanı Ali Kaya, “Vaka sayılarında artış olursa bu tarih ertelenebilir. Okul yöneticilerimiz süreç için çeşitli eğitimler alıyor” dedi.

Pandemi nedeniyle Mart ayı itibariyle kapatılan ve uzaktan eğitimle yola devam eden okulların ne zaman ve ne koşullarda açılacağı merak konusu. Milli Eğitim Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulu’nun ortak istişaresi sonucu okulların açılış tarihi 31 Ağustos olarak kararlaştırıldı. Okulların açılma tarihini değerlendiren yetkili sendika Eğitim Bir-Sen Şube Başkanı Ali Kaya, “Okullarımız 31 Ağustos’ta açılmak için hazırlanıyor. Biz şu an bu tarihi açılış tarihimiz olarak kabul ediyoruz fakat okulların açılıp açılmayacağı tamamen salgının gidişatıyla ilgili bir durumdur. Vakalarda azalma kaydedilmez, artış meydana gelirse tabi ki okulların açılma süresi de uzayacak. Milli Eğitim Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulu salgının gidişatına göre bir karar verecek diye düşünüyoruz” dedi.

“ERTELENEBİLİR”      

Henüz net ifadeler kullanamadıklarını belirten Kaya, “Okulların 31 Ağustos tarihinde açılması planlanıyor ama bizler okullar 31 Ağustos’ta açılacak diye net bir şey söyleyemiyoruz. Vaka sayıları düşmezse tabi ki açılması ertelenebilir. Şu an 31 Ağustos için okullarımızda ciddi bir hazırlık var. Hem altyapısal olarak hem de hijyen sağlama açısından hummalı bir şekilde çalışılıyor. Yani okullarımız 31 Ağustos’ta açılacakmış gibi hazırlanıyorlar fakat 31 Ağustos’ta salgının geldiği noktanın ne olacağı nasıl ki net olarak söylenemiyor ise okulların açılması için de net ve kesin bir şey söylemek çok mümkün değil” dedi.

“YÖNETİCİLER EĞİTİM ALIYOR”

Okullarda 31 Ağustos için ciddi çalışmalar olduğunu, hijyen alanında eğitimler verildiğini söyleyen Ali Kaya, “Okullarımızda birkaç seçenek üzerinde çalışma var. Yani hem okulların açılması durumuna hem de açılmazsa eğitimin nasıl sağlanacağı konusunda çalışmalar var. Ders programlarının seyrekleştirilerek, kalabalık okulların bazı derslerini yüz yüze bazı derslerini ise dijital ortamda uzaktan eğitim şeklinde gerçekleştirmesi üzerine bir çalışma var. Okullarımız da bu doğrultuda hazırlıklar yapıyor. Hijyen anlamında okullarımız zaten dezenfekte edildi. Eğitime  başlanmasıyla hijyen koşullarının nasıl sağlanacağına yönelik çalışmalar var. Okullarımızdaki yöneticilerimiz bununla ilgili çeşitli eğitimler alıyor, seminerlere katılıyor. Yüz yüze eğitimle ilgili net bir açıklama yapılamıyor. Bir belirsizlik söz konusu. Bu belirsizlik de tabi herkeste kaygı oluşturuyor. Bunlar sadece ilkokul için geçerli değil, lise ve üniversiteler için aynı durum söz konusu. Meslek liselerinde, üniversitelerde bazı dersler var ki uygulamalı, yüz yüze olması zorunlu” dedi.

"BİRBİRLERİNİ ÖZLEDİLER”

Kaya öğretmenlerin okullarını ve öğrencilerini özlediğini söyleyerek, “Bazen öğretmenlerimizin öğrencileriyle yaptığı telefon görüşmelerine şahit oluyoruz. Karşı tarafa belli etmek istemiyorlar ama gözleri doluyor, elleri titriyor. Özellikle ilkokul öğretmenlerimizde bu durum yaşanıyor. Çünkü öğretmenler öğrencileriyle, öğrenciler de öğretmenleriyle duygusal bir bağ kuruyorlar” dedi. - Halime ERDOĞAN