Haberler > Güncel

Yayın Tarihi: 20 Ekim 2020 - 08:31

Kaya, mobilyacıların sünger isyanını duydu

Mobilyacıların ham madde fiyat artışı isyanını duyarak harekete geçen AK Parti İzmir Milletvekili Kaya, “Sorunlarına kayıtsız kalamayız, konuyu Cumhurbaşkanı Erdoğan’a ileteceğim” dedi

Nedim KIRTİŞ/YENİGÜN- Mobilya sektörünün ana ham maddesi olan sünger fiyatlarında yaşanan artışı dün gündeme taşımıştık. Bu isyanı duyan AK Parti İzmir Milletvekili Mahmut Atilla Kaya, İlçe Başkanı İrfan Doğruca ve AK Partililer esnafın sorunlarını dinlemek için İzmir Mobilyacılar Odası’nı ziyaret etti. İZMOD Başkanı Hasan Özkoparan, Yönetim ve Denetim Kurulu üyeleri, Ege Mobilya İhracatçıları Birliği ile İzmir Ticaret Odası’nın sektör temsilcileri programa katıldı.

 

KAYA SORUNA EL ATTI

Üreten kesimin daima yanında olduklarını belirten AK Parti İzmir Milletvekili Mahmut Atilla Kaya sektörün sorunlarını yerinde incelemek için Karabağlar Sanayi Sitesine geldiğini söyledi. Milletvekili Kaya, “Sünger ve ham maddenin zor bulunması ile artan fiyatlara ilişkin bana gelen bilgileri Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ile paylaşacağım. Her geçen gün yıldızı parlayan ve yoğun istihdam kaynağı olan mobilya sektörümüzün sorunlarına kayıtsız kalamayız. TOKİ’nin esnafa atölyeler inşa etmesini projelendirelim. Ruhsatlarla ilgili problemlerde CHP’li Belediye Başkanları inisiyatif alsın. Menderes’te katı atık bertaraf tesisi kurmak isteyenler esnafa da kucak açsın”

 

DURAĞANLIK BAŞLADI

İZMOD Başkanı Hasan Özkoparan, “Sektörde TDI adı verilen bir kimyasaldan sünger üretimi yapılıyor. Sünger imalatında kullanılan ham maddenin tamamı ithal. Sünger ham maddesinde Alman BASF ve Bayer’in ‘fırsatçılığı’ fiyatları altüst etti.  Özellikle mobilya ve yatak sektörü maliyet artışlarını fiyatlara yansıtmamak için büyük fedakarlıkta bulunuyor. Aslında mevsim etkisi ile perakende tarafında alışverişlerde bir durağanlık başladı. Şimdi buna bir de süngerin fahiş fiyat artışları eklenince firmalarda ‘ürünleri kime satacağız’ endişesi hakim olmaya başladı” dedi.

 

ESNAF BİTMEDEN BİTSİN”

Özkoparan, “Ülke olarak sünger ham maddesinin ülkemizde üretilmesi için Ar-Ge çalışmalarının hemen başlatılması ve bu alanda yatırım yapacak kuruluşlara teşvik verilmesi gerekmektedir. Bu suretle dışa bağımlı olmaktan kurtulabiliriz. Öte yandan küçük imalatçı olan özellikle Mobilya Döşemecileri de ham madde temini için desteklenmeli, ucuz ve ödenebilir kredi imkanı sağlanarak üretimlerinin devam etmesi sağlanmalıdır. Aksi halde bu durum küçük esnaf ve sanatkarın yok olması demektir”şeklinde konuştu.