Uğur Derin Dondurucu
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün

KATILIMCILAR OKLARI HEDEFE ULAŞTIRMAYA ÇALIŞTI.

"ÖĞRENCİLER İÇİN BÜYÜK BİR ADIM".

KATILIMCILAR OKLARI HEDEFE ULAŞTIRMAYA ÇALIŞTI.

Menderesli öğrenciler hedefi 12'den vuruyorNazilli Menderes Anadolu Lisesi tarafından, geleneksel ata sporu okçuluğu tanıtmak, yaşatmak ve sağlıklı nesiller yetiştirmek amacıyla 'Hedefimiz Ata Sporu' (HAS) projesi geliştirildi. Proje kapsamında öğrenciler, okulun bodrum katında açılan ‘Bilgehan Elmas Okçuluk Salonu’nda geleneksel okçuluğu yaşatmak için eğitim almaya başladı.
Nazilli'de başarılarıyla adından söz ettiren Menderes Anadolu Lisesi, ilçe genelinde bir ilke attı. Kültürel değerler arasında yer alan geleneksel ata sporu okçuluğu yaşatmak ve gençleri bu spora yönlendirmek isteyen okul idarecileri ve öğretmenleri, Kaymakam İbrahim Küçük ve iş insanlarının da desteğini alarak 'Hedefimiz Ata Sporu' (HAS) adında bir proje ile okulda okçuluk salonu açtı. Okulun bodrum katında Bilgehan Elmas Geleneksel Okçuluk Salonu adında hizmete giren salonun açılışı yoğun katılımın olduğu törenle gerçekleştirildi. Mehteran gösterileriyle başlayan açılış programına Nazilli Kaymakamı İbrahim Küçük, İlçe Milli Eğitim Müdürü Hıdır Dağaşan, Gençlik ve Spor Müdürü Güven Eker, Göztepe Spor Kulübü ve Okçuluk Antrenörü Ahmet Kütahyalı, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı. Ayrıca okulda okçuluk salonu açılışında emeği geçenler plaketle onurlandırıldı.

"ÖĞRENCİLER İÇİN BÜYÜK BİR ADIM"

Açılışta konuşan Okul Müdürü Oktay Doğanlı, “HAS projesi öğrenciler için büyük bir adım. Orta Asya bozkırlarından gelip Anadolu'yu Türk'e yurt yapma serüvenimizde yer alan okçuluğu öğrencilerimize tanıtmak istedik. Destek veren başta kaymakamımız olmak üzere herkese teşekkür ediyorum" ifadelerine yer verdi.

KATILIMCILAR OKLARI HEDEFE ULAŞTIRMAYA ÇALIŞTI

Okul bahçesindeki programın ardından katılımcılar, lise binasının bodrum katında yer alan Bilgehan Elmas Geleneksel Okçuluk Salonu'nun açılışını gerçekleştirdi. Burada öğrenciler okçuluk adına hünerlerini sergiledi. Hedefi tam 12'den vurmaya çalışan öğrenciler, katılımcılardan büyük alkış aldı. Öğrencilerin ardından, protokol üyeleri de hedefleri 12’den vurmaya çalıştı. Başta Kaymakam İbrahim Küçük olmak üzere protokol üyeleri bir bir hedef tahtasına nişan aldı. Misafir olarak İzmir’den katılan Göztepe Spor Kulübü ve okçuluk öğrencileri de, klasik okların yanı sıra olimpiyat yarışlarında kullanılan okları ile gösteri atışları yaptı.

"ÖĞRENCİLERİMİZİ YETİŞTİRECEĞİZ"

Gösterilerin ardından konuşan Naz Mergen Okçuluk Kulübü Başkanı ve eğitmeni Ekrem Kesici, bu tür faaliyetlerin kültürel değerlerin korunması açısından önemli olduğunu dile getirdi. Kesici, “Gençlerimizin yanında olarak onlara destek veriyoruz. Bizim bu bölgemizde maalesef geleneksel okçuluk yapan yok. Onun için çok yanlış şeyler öğrendik. Bunları düzeltmeye çalışıyoruz. Mümkün olduğu kadar doğrusunu öğretmeye çalışıyoruz ve ata sporumuzu yaygınlaştırmak istiyoruz. İnşallah burada öğrencilerimizi yetiştireceğiz" dedi. Göztepe Spor Kulübü ve Okçuluk Antrenörü Ahmet Kütahyalı da okçuluğun gelişimi için bu tür projelerin artması gerektiğini dile getirdi.

Next page

Gazete Yenigün