Yenigün
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün

KATAR’DA İŞLER NASIL?... YAPILABİLİRMİ GÜVENLİMİ ?...

 KATAR’DA İŞLER NASIL?... YAPILABİLİRMİ GÜVENLİMİ ?...

 KATAR’DA İŞLER NASIL?... YAPILABİLİRMİ GÜVENLİMİ ?.

Bir dostum Katar’a gitti .Fakat hani biz diyoruz ya yurt dışında şöyle para kazanırım böyle para kazanırım bu yazı iş yapmak isteyen iş adamlarına bir yol gösterici olması dileğimle iyi okumanızı tavsiye ederim ki zarar etmeyesiniz.Arkadaşım gözlemlerini  anlatıyor.KATAR’a bazı teknik işler için ortam oluşturmak amacıyla geldim ve yedi aydır buradayım. Katar’la ilgili bazı önemli bilgileri sizinle paylaşmayı ise ülkemin kaynaklarının boşa gitmemesi açısından insani bir görev olarak biliyorum. Neden mi? Yazımın içerisinde görecek, sonunda anlayacaksınız. Önce iş adamları için bazı önerilerde bulunayım.

1) Yabancı diliniz yoksa buraya asla gelmeyin. İşinizde çok yeterli de olsanız diliniz olmadığı takdirde birilerine muhtaç bir hiçsiniz. O tercümanı bulamadığınız zaman bir taksi şoförü sizin beden dilinizi yorumlayıp anlasa bile değer vermeyecektir. Vermese ne olur derseniz, Türk olduğunuz halde daha ilk günden ikinci sınıf vatandaş olmanın üzüntüsünü yaşarsınız.  

2) Katar’a gezmeye gelebilirsiniz ama iş yapmak istiyorsanız asla parasız gelmeyin. “Çayın taşıyla çayın kuşunu vururum.” Düşüncesindeyseniz hemen vazgeçin, Katar’ı beyninizden silin, çoluk çocuğunuzu alıp pikniğe gidin, yeşilin tadını çıkarın. Her ne iş yapıyor olursanız olun. Bu iş Katar’ın birincil ihtiyacı bile olsa yatırımcı Arap ortak bulamayacaksınız. Bulduğunuzu sandığınızda ise verdiği randevuya uymayacak, bir gün sonra telefonuna bile ulaşamayacaksınız. Sizin için Katar’da çalışma ortamı sağlayacak bir sponsor buldunuz diyelim. Paranızın var olduğunu düşünürsek, bunu bulmak zor değil ama o kişi yatırımcı olmayacak. %51 olan kanuni hissesini ayrı bir kontrat ve bedel karşılığında %3 e düşürüp devreden çıkacak. Yani yatırımı yapmak size kalıyor. Bunu başarabilmeniz için de size ya iyi bir tercüman dost veya iyi yabancı dil gerekiyor. 

3) Katar’ın başkenti Doha’yı ve çevresini çok çok iyi öğrenin. Gezin, ortamlara girin. Bu kısa süreli olmasın. Küçük bir ülke olsa da ilişkiler ve çevre karmaşık. Bu yüzden anlamakta, doğru sonuca ulaşmakta zorlanacaksınız.

4) Ucuzdan kaçın. Ucuz otel, ucuz yemek, ucuz giyim, ucuz araç… Bunlarla burada birilerini ikna edip iş kurmanız gerçekten zor hatta mümkün değil. Buraya geldiğinizde eğer uzun süreli kalacaksanız 6-7 bin riyal (10.000-12.000 TL) civarındaki aylık otel odalarından birinde konaklamalısınız. Seyahatiniz kısa süreli ise günlüğü 500 riyaldan az olmayan otelleri tercih edin. Sebebini az önce izah ettim. Ucuz görünüm size Katar’da iş sağlamaz. Mümkün olduğunca pahalı bir uçakla gelin ve tek başınıza olun. Ha, diyeceksiniz ki, kim görecek? Kimse görmese de sohbet esnasında kendiniz anlatacaksınız. Geldiğinizde lüks araç kiralayın, otelinizin kapısında bir aracınız olmalı. Her vakit gösterebildiğiniz bol kartlı ve içinde henüz değiştirilmemiş dolarlar olan cüzdan olmazsa olmazınız. İş görüşmesi esnasında ödemeleri kartla yapın ve siz yapın. Mümkünse pahalı saat ve aksesuarlarınız olsun. Bunları göstermekten çekinmeyin. Lüks araç size iş ziyaretlerinizde büyük destek olacak. Burada UBER var ucuz. Sizi her yere götürüyor ancak buna tevessül etmeyin, müşterinizi ya da ikna etmek istediğiniz kişiyi baştan kaybetmeyin.

5) İşinizle ilgili son teknoloji sunum araçları mutlaka yanınızda olsun. Buna rağmen, iş yapacağınız kişiler kağıt üzerindeki görsellerden daha çabuk ikna oluyorlar. Sakın telefonunuza güvenmeyin. Son model bir IPHONE olmadıkça ortaya çıkarmayın. Bu söylediğime uymazsanız sizi küçümseyeceklerdir. Bu da, eğer bulunmaz hint kumaşı değilseniz masadan eli boş dönmeniz anlamına gelir.

6) Gıda ve İnşaat işleriyle uğraşıyorsanız KATAR’ı hemen unutun. Çünkü Hatay’lı Arapçayı çok iyi bilen kardeşlerimiz Türkiye’den gelen gıda işini ve restorancılığı tümüyle ele almışlar. İnşaat işleri ise Türkiye’den bağlandığı için sektörden pay alabilmeniz mümkün değil. Hiç bulaşmayın. İşiniz inşaatla ilgiliyse vazgeçip evinizde oturun. Gıda malzemesi alım satımı yaparım diyorsanız birkaç Hintli aracının elini öpeceksiniz. Buna hazır olun. Onları memnun edemezseniz işiniz zor. Teknik bir malzemenin üretimi üzerindeyseniz yine aynı. Yani buraya mal satabilmeniz de kolay değil. Her kapı birileri tarafından tutulmuş, komisyonsuz kibrit bile yok. Bir başka konu da navlun. Buraya mal getirmek çok pahalı bir iş. Nakliye firmaları geminin 25 günde geldiğini söylüyor ama öyle değil. 50 günden önce malınızı gümrükten çıkarırsanız şanslısınız. Sorun burada değil. Problem geminin gecikmesi.

7) Bir yerli iş adamını ülkemize çağırıp, ağırlarım, sonra onu ikna ederim diye düşünüyorsanız bundan da vaz geçin. Ağırlarsınız ve dost olur, dost kalırsınız. O telefonda sizi engelleyene kadar. 

Sonuç olarak bana şunu soracaksınız. “Ne yani? Katar’la iş yapamaz mıyım?”

CEVAP; Yukarıdaki tavsiyelerime uymazsanız asla yapamazsınız. Yapsanız bile maliyetleriniz çok yüksek olacağından sizi kurtarmayacaktır.

Katar’da ne iş yapılır?

CEVAP; İşinizin ne olduğunu bilmiyorum. Siz buraya kendi işinizin yönlendirmesiyle gelecekseniz yani, Aluminyumcu iseniz, o mihval üzerinde olacaksınız, iş çevresi etüd edilmelidir ancak yine de söylediğim kurallara uymalısınız. Etüd, fizibilite çalışması yapmadan en sağlam isimlerle muhatap olmadan girişmeyin. Para gelir ama zaman geri gelmez. 

Elçilikten destek alamaz mıyım?

CEVAP; Elçilik, konsolosluk kendi işine baksın. Gölge etmesin yeter. Buradaki bazı Türk derneklerinden destek bulurum diye düşünürseniz yine vakit harcarsınız. Bla bla ile geçirilecek zaman yok.

O halde tavsiyeniz nedir?

CEVAP; “Ben şu işi yapacağım” diyerek gelmeyin. Buraya bol parayla ve ne iş yapacağınıza burada karar vermek amacıyla gelin. İyi niyetli, uzun süre burada kalmış kişiler size Katar’ın ihtiyacı olan işleri söyleyeceklerdir. Kanmayın hemen. Size ve ilgi duyduğunuz alana en yakın işlerden birini ele alın ve A dan başlayarak sabırla, başkalarına ihtiyaç duymayacak şekilde kurarak işletin. Ha şunu da söyleyeyim. Burada iş toplantılarına Türkiye’den getirilmiş bir hediye ile giderseniz iş yapma olasılığınız artar. Sakın lokum getirmeyin. Bıktı millet.


Yarın size buraya bireysel çalışma amacıyla gelmeyi düşünen insanlara yönelik tavsiyelerde bulunacağım.          


Next page

Gazete Yenigün