;
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün

Karşıyaka Taraftarı Stadını İstiyor

Engellemeler, davalar, mahkemeler ve itirazlar ile yapımı yılan hikayesine dönen Karşıyaka Stadı'nın geleceği belirsizliğini koruyor. 107 yaşındaki koca çınar Karşıyaka Spor Kulübü'nün kendi stadına ne zaman kavuşacağı merak konusu.

Karşıyaka Taraftarı Stadını İstiyor

YENİGÜN  İzmir'in iki ezeli rakibinden Göztepe, 95 yıllık tarihinde kendisine ait ilk stada kavuşurken Karşıyaka yeni stadı için yıllardır bekliyor. Karşıyaka Stadı'nın ilk ihalesi 28 Ocak 2014'te 54 milyon 88 bin TL'ye yapıldı. Ruhsat çıkmayan ihale de Büyükşehir Belediyesi'nin davasıyla iptal edildi. Karşıyaka stadı 15 Haziran 2017'de 62 milyon TL bedelle bir kez daha ihale edilip temeli 9 Eylül 2017'de Göztepe ve Alsancak statlarıyla birlikte atıldı. Ancak Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın stat için yaptığı imar planı değişikliğine 7 vatandaşın açtığı dava nedeniyle ikinci kez iptal oldu. Karşıyaka Stadı'na Aralık 2018'de Yapı Kayıt Belgesi çıkarıldı, otopark sorunu için Orman Müdürlüğü'yle anlaşıldı. Geçen kasım ayında stada karşı çıkan vatandaşların davası olumlu sonuçlansa da henüz yeni ihale tarihi belli olmayan projenin en erken 2020'nin son aylarında ihaleye çıkması bekleniyor. Yazı dizimizde Karşıyaka Stadı ile ilgili gelişmeleri ve çeşitli görüşleri sizlerle paylaşmaya çalışacağız.

İlk olarak yılan hikayesine dönen Karşıyaka Stadı ile ilgili yaşanan gelişmelere kronolojik olarak bir göz atalım;

Ekim 2011
Mavişehir’de 30 bin kişilik stat yapılması için proje hazırlandı. Ancak bunun için gereken imar planı değişikliğine Büyükşehir Belediyesi onay vermedi.


Mayıs 2013
Stadın, Yalı'daki Karşıyaka İlçe Stadı, kulüp binası ve yalı tesislerinin yerine yapılması kararlaştırıldı. Proje hazırlandı, gereken onaylar alındı. Taraftarlar, Karşıyaka Stadı’nın Yalı arsasında yapılması için 15 bin imza topladı. Dönemin Ulaştırma Bakanı olan Binali Yıldırım, KSK ile birlikte Göztepe Stadı’nın da eş zamanlı olarak yapılacağını belirtti.


Ocak 2014
İlk ihale 28 Ocak 2014'te, 54 milyon TL bedelle yapıldı. Aynı tarihte Göztepe Stadı’nın da ihalesi yapıldı.


Mayıs 2014
Karşıyaka Stadı ihalesinin iptal edilmesi için 4 adet dava açıldı. Dava açanlar : İzmir Büyükşehir Belediyesi, Karşıyaka Belediyesi, Şehir Plancıları Odası ve bölgede yaşayan bir kısım vatandaşlar.
Karşıyaka Belediyesi.
Dava konusu : İhalenin iptali
Mahkeme : Ankara 3. İdare Mahkemesi
Dosya No: 2014/1021


Haziran 2014
Katıldığı canlı yayında Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar : “Ne tarihi, burada semtimizin ne tarihi var ?” açıklamasında bulundu.


Temmuz 2014
Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar, Temmuz ayı belediye meclis toplantısında Yalı’ya yapılacak stat projesine karşı çıktı. Akpınar,” Çadır kurarım, o stadı oraya yaptırmam. ” dedi.


Eylül 2014
Stat çevresindeki birkaç apartmanda oturan bazı şahıslar, “Karşıyaka Halk Stadını Koruma Girişimi” adında bir oluşum kurduklarını açıkladılar. Karşıyaka Halk Stadını Koruma Girişimi içerisinde yer alan Şehir Plancıları Odası İzmir Şubesi Eski Başkanlarından Tuncay Karaçorlu, girişim adına yaptığı açıklamada, (taraftarların topladığı 15 bin imza olmasına rağmen ) Karşıyaka Futbol Stadı ihalesinin bölgede yaşayan mahalle sakinleri, Karşıyakalılar ve İzmirliler’e sorulmadan yapıldığını söyledi.

Haziran 2015
Karşıyaka stadı inşaatları temel çalışmaları başladı, tüm temel ve zemin işlemleri tamamlandı, 16 milyon para harcandı.


Şubat 2016
Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar ile birlikte statlar konusunda açıklama yapan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, “Karşıyaka Yalı ve Göztepe’de yapılacak statlarla ilgili stat yapma ısrarını anlayabilmiş değilim. Buralara stat yapmak şehircilik açısından da yanlıştır.” dedi. (Ancak daha sonra Göztepe Stadı’nın inşaat ruhsatını bizzat kendisi verdi.)


Mart 2016
Büyükşehir Belediyesi’nin açtığı davada yürütmeyi durdurma kararı çıktı. İnşaat çalışmaları beklemeye alındı.


Nisan 2016
Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar, bir gece yarısı kulüp başkanı Fatih Diniz’i Örnekköy’e götürerek stat yeri gezdirdi. Buraya UEFA standartlarında proje yaptırıyorum dedi. Ama projeyi gören olmadı.


Kasım 2016
İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin açtığı dava Danıştay tarafından reddedildi. İnşaatın devam etmesi için herhangi bir engel kalmadı. Spor İl Müdürlüğü, Karşıyaka Belediyesi ve Konak Belediyesi'ne Karşıyaka, Göztepe, Alsancak Stat alanlarının imar planlarının yenilenmesi için müracaatta bulundu. Göztepe ve Alsancak Statları için yapılan müracaat Konak Belediyesi'nden sorunsuz olarak geçti. Ancak Karşıyaka Belediyesi olumsuz görüş bildirdi.


Mart 2017
Müteahhit firma ihale tarihinden bu yana yaklaşık 2 yıl geçtiğini belirterek oluşan fiyat farkları nedeni ile ihaleden çekildiğini bildirdi.


Nisan 2017
Alsancak, Göztepe ve Karşıyaka statlarının yeniden ihaleleri yapıldı. Karşıyaka Stadı ihalesini bu kez Rönesans firması kazandı.


Temmuz 2017
Daha önce itiraz edilen konular dikkate alınarak yeni imar planı hazırlandı. Yeni duruma göre stadın mimari projesi ikinci kere çizildi.


Eylül 2017
Dönemin Başbakanı Binali Yıldırım tarafından, Alsancak ve Göztepe statları’nın temelleri atılırken Karşıyaka Stadı’ndaki inşaat işleri de yeni müteahhit tarafından yeniden başlatılmak istendi. Ancak inşaat ruhsatı alınamadığı için beklemeye geçildi.


Kasım 2017
İnşaat işleri yeniden başlamak üzere iken, ikinci kez yapılan imar planına, bu kez 51 adet vatandaş aynı matbu dilekçe ile askı süresinin son gününde itiraz ettiler. Bunlardan 7'si daha sonra dava açtı.


Mart 2018
Karşıyaka Belediyesi, Spor Bakanlığının inşaat ruhsatı için yaptığı müracaatı reddetti.


Temmuz 2018
Rönesans firması, ihale tarihinden itibaren 1 buçuk yıl geçmiş olması , gerekli izinlerin ve ruhsatın alınamaması gibi gerekçelerle ihaleden çekildi.


Kasım 2018
Göztepe Başkanı katıldığı EGEV forumunda “ Karşıyaka Stadı’nın yarım kalmasına çok üzülüyorum” dedi.


Aralık 2018
İmar Barışı'ndan faydalanılarak stadın tamamlanan zemin ve subasman kısımları tescil edildi. İmar Barışı için gereken 2,5 milyon liralık ödeme Spor Bakanlığı tarafından yapıldı.


Şubat 2019
Stadın bitişiğinde yer alan Orman Fidanlığı içinde imar planında otopark olarak düzenlenmiş olan yaklaşık 6 bin metrekare yer, otopark amaçlı olarak Spor Bakanlığı’na tehsis edildi. Buna göre stadın projesi 3. kere tekrar çizildi.


Mayıs 2019
Karşıyaka Belediyesi, yıllardır devam eden çekincelerini geri çekerek stadın yapılması için geren kararları alarak Spor Bakanlığı’na bildirdi.


Kasım 2019
Stadı istemeyen 7 kişinin açtığı dava İzmir 3'üncü İdare Mahkemesi tarafından reddedildi. 


Yıl 2020
Karşıyaka Stadı hala bitmedi. Stat inşaatının ne zaman başlayacağı ve ne zaman biteceği belirsizliğini koruyor. 

TARAFTARLAR NE DİYOR?
Karşıyaka’yı mücadele ettiği her alanda yalnız bırakmayan taraftarlar, stat konusunu ‘siyaset üstü’ olarak görüyor ve kulübün kurtuluşunun yeni stadyumla sağlanacağını düşünüyor.

Yapımı yılan hikayesine dönen Karşıyaka Stadyumu ile ilgili yazı dizimize taraftar görüşleri ile devam ediyoruz. İzmir'de temeli ilk atılan stat olmasına rağmen halen tamamlanamayan stadyum, Karşıyaka taraftarını kara kara düşündürüyor. 107 yıllık Karşıyaka Spor Kulübü'nün bütün maçlarını deplasmanda oynadığını savunan taraftarlar, stadın bir an önce yapılmasının hayalini kuruyor. Dünyanın pek çok ülkesinde statların kent merkezinde olduğuna dikkat çeken taraftarlar, ilçeye yapılacak bir stadın başarı getireceğine ve semte ivme kazandıracağına yürekten inanıyor. Karşıyakalılar, stadın siyaset üstü olduğunu ifade ederken, hükümetin ve yerel yönetimin iş birliği yaparak somut adımlar atılmasını bekliyor. Yıllardır yağmur, çamur, deplasman demeden, lig gözetmeksizin Karşıyaka'nın peşinde koşan cefakar taraftarlarıyla, yılan hikayesine dönen stadyum meselesini konuştuk.  

Tolga Egemen: İzmir'de stat projesi başlayan ilk kulüp biziz. 2000'li yılların başlarında stadımıza kavuşup, bambaşka yerlerde olmayı hayal ediyorduk. Ancak geldiğimiz noktaya şu anda hiç kimse inanamıyor. Bu durumda olmamızda stadın büyük etkisi var. Stat konusu Karşıyaka için siyaset üstü bir konudur. Artık siyasi çekişmeleri bir kenara bırakıp önümüze bakmamız gerekiyor. Bu kulübün tek kurtuluşu stadın bir an önce bitmesidir. 

Engin Gürel: Karşıyaka'nın üvet evlat muamelesi görmesi, sahipsiz bırakılması bizi üzüyor. Çünkü İzmir kulüpleri içerisinde stadyum için en çok mücadele veren kulüp Karşıyaka iken, bir tek Karşıyaka'nın stadının yapılmaması düşündürücü. 1912 yılında kurulan İzmir'in ilk spor kulübünün halen bir stadının olmamasını ve birilerinin kendi menfaatleri için buna taş koymasını hazmedemiyoruz. 

MABEDİMİZE KAVUŞMAK İSTİYORUZ

İlhami Çakır: Semt kültürü ve birlik beraberlik konusunda herkese örnek gösterilebilecek Karşıyaka'nın hiçbir şeyde gözü yok. Süper Lig, kupalar, yıldız transferler istemiyoruz biz. Birlik beraberliğimizi ve omuz omuza mücadelemizi kendi mabedimizde sürdürmek istiyoruz. Karşıyaka sevgisini gelecek nesillere kendi stadımızda aşılamak istiyoruz. 

Efe Karagöz: Yıllardır Karşıyaka stadının hayaliyle yanıp tutuşuyoruz. Ancak ne yazık ki Türkiye'nin her yerine stadyumlar teker teker yapılırken bizim stadyumumuz yapılmadı. Stadyum bir kulübün kurtuluşudur, başarı yakalama fırsatıdır. Rakibi ve hakemleri baskı altına almaktır. Kombine satışlarının artması, maç dışında da birtakım etkinliklerle kulübün para kazanmasıdır. Ata'mızın mirası 107 yıllık kulübümüz son yıllarda çok zor günler geçirmektedir. Bu stat Yalı'ya yapılacak, başka yolu yok.  

Atakan Fidan: Türkiye'de ve hatta dünyada Karşıyaka gibi bütün maçlarını deplasmanda oynayan başka bir kulüp yoktur. İzmir'de yapımına başlanan ilk stadyum olmasına rağmen, bugün projenin atıl bir vaziyette beklemesi olacak iş değil. Stadın yapımıyla ilgili hükümetin ve yerel yönetimlerin iş birliği içinde olması gerekiyor. Bizim bundan sonra kaybedecek bir saniyemiz bile yok. Bir an önce somut adımların atılmasını bekliyoruz. 


BASKETBOL SALONU ÖRNEĞİ

Fırat Çanırtay: Bulunduğumuz lige rağmen önemli maçlarımızda 15 bin taraftar toplayabiliyorsak, bu bizim büyük bir camia olduğumuzu gösterir. Semtimizin içindeki basket salonunda aldığımız sonuçlar, şampiyonluklar ortada. Semtimizdeki bir stadyum bizi eski güzel günlerimize taşıyacaktır. 

Emrah Karnas: Dünyanın pek çok ülkesinde stadyumlar şehir merkezinde. İnsanlar maçlara yürüyerek gidip geliyor. Biz de artık maçlarımıza yürüyerek gidip gelmek istiyoruz. Karşıyaka Yalı'ya yapılacak bir stadyum semtimize hareket getireceği gibi, gelecek nesillerin Karşıyakalı olması ve sporu sevmesi açısından çok önemlidir. 

Serhat İpek: Ben artık oğlum Efe'yi elinden tutup kendi stadımızda maça götürmek istiyorum. Çocuğumun kendi stadımızda güzel günler görerek büyümesini ve Karşıyaka sevgisini iliklerine kadar hissetmesini arzu ediyorum. Bizim taraftar olarak stadyumdan başka bir beklentimiz kalmadı artık. Lütfen sesimize kulak verin. Karşıyaka stadını istiyor. 

TARAFTAR YÜRÜYEREK MAÇA GİDECEK

Mehmet Can Fidan: Karşıyaka stadı bir an önce olmalı. Borç batağında olan bir kulübümüz var. Stadın yanında açılacak kafeler, restoranlar, otoparklar kulübümüze kalıcı gelir getirecek. Kombine bilet satışları artacak. Trafik sorunundan bahsedenler, Mavişehir'deki AVM'leri görmüyor galiba. Ki orada bile çok yoğunluk olmuyor. Stadımızda 2 haftada bir maç yapılacak. Dünya kulüplerinin hepsinin stadyumu şehir merkezinde. İnsanların yürüyerek maça gidip geldiğini bir hayal edin. Hem taraftar sayısı artar hem esnafımız para kazanır. 

Serhan Erkal: Stadımıza kavuşacağımız günün hayaliyle yanıp tutuşuyoruz. Karşıyaka'nın 3. ligden kurtuluşunun tek yolu stattır. Atatürk stadına kaç kişi gelirseniz gelin rakibi baskı altına alamıyorsunuz. Çünkü tribünler sahaya çok uzak. Rakibi baskı altına alabileceğimiz, 15 bin kişilik butik bir stadyum Karşıyaka taraftarını ayağa kaldıracaktır.  

TEK KURTULUŞ STADYUM

Sinan Şahinkaya: Karşıyaka Spor Kulübü'nün tek kurtuluşu stadın yapılmasıdır. Karşıyaka maçlarını artık kendi semtinde oynamalıdır. Taraftarımız miadını dolduran Atatürk stadına ulaşım noktasında sıkıntı yaşamaktadır. Göztepe stadında da görüldüğü gibi semt içinde stadyum olabiliyor. 15 bin kişilik butik bir stadyum Karşıyaka'nın ihtiyacını karşılayacaktır. Siyasi çekişmeler ile yıllardır bekletilen Karşıyaka taraftarı, yılan hikayesine dönen projelerin bir an önce sonuçlanmasını beklemektedir. İzmir'in en büyük ilçelerinden biri olan Karşıyaka ve bu ilçenin en büyük sivil toplum kuruluşu olan KSK'nin bu durumu gerçekten üzücüdür. 

STADA ENGEL OLUNMASIN

Barış Şişman (Başkan): İzmir'e yapılması planlanan stadyumlar, ilk olarak Karşıyaka stadı ile gündeme gelmesine rağmen, şu an sadece bizim stadımızın yapılmaması acı veriyor. Karşıyaka futbol takımı 3. ligde. Ama ismi 3. lig, aslında bu lig 4. lig. Buradan kurtulmamızın tek yolu Karşıyaka stadının yapılması. Bu çok net gözüküyor. Bu stada engel olunmamasını rica ediyoruz. Stat semtin içinde olur mu, olmaz mı tartışmalarını bir kenara bırakalım artık. Göztepe stadı semtin içinde oluyorsa, bizim stadımız da olabilir. 

Gökhan Görücüoğlu: Biz Karşıyakalılar olarak bu stadı yaptıramazsak bize de yazıklar olsun. Bu stada kim engel oluyorsa, bunun altında bir şeyler aranmalıdır. Bu güzide kulübün, koca çınarın tek kurtuluşu stadyumdur. Stadyum demek kalıcı gelir demektir. Karşıyaka taraftarı olarak sabrımız kalmadı. Somut adımlar atılsın artık. 

BAŞKANLAR DA STAT POLEMİĞİNDEN BIKTI

Karşıyaka tribünlerinin yıllardır beklediği stat, başkanları da bıktırmış durumda. Onlar da taraftalar gibi Karşıyaka Stadı’nın yükseleceği günü bekliyor

Karşıyaka stadı ile ilgili yazı dizimize devam ediyoruz. Karşıyaka Spor Kulübü Başkanı Turgay Büyükkarcı, 2020 yılında statla ilgili somut adımlar atılacağını ifade ederken, Karşıyaka Belediye Başkanı Cemil Tugay, yerel yönetim olarak stada her türlü desteği vermeye hazır olduklarını söyledi. 


BELEDİYE OLARAK DESTEĞE HAZIRIZ

Karşıyaka stadının yapımıyla ilgili konuşan Karşıyaka Belediye Başkanı Cemil Tugay, belediye olarak üzerlerine düşen her şeyi yapmaya hazır olduklarını söyledi. Stadın yapımına hiçbir engel kalmadığını hatırlatan Tugay, “Karşıyaka stadının yapımıyla ilgili pek çok sorun yaşandı. Ama bugün itibariyle statla ilgili devam eden hiçbir dava yok. Artık semtte bu konuda sabır da kalmadı. Belediye olarak üzerimize düşen ne varsa yapmaya hazırız. Aday olduğumdan beri söylüyorum. Bugüne kadar bizden sadece otopark yeriyle ilgili bir encümen kararı istendi, onu derhal yerine getirdik. Onun dışında bir talep olmadı. Bugünkü durumda o arazi Karşıyaka Spor Kulübü ve belediye tarafından Gençlik ve Spor Bakanlığı'na devredilmiş durumda. Biz de ihalenin bir an önce yapılmasını bekliyoruz. Eğer yapılır ve başlanırsa çok mutlu olacağız. Kulübümüzün bu stada ihtiyacı var” dedi. 


STAT 30 YILLIK İHTİYACI KARŞILAMALI

Karşıyaka Spor Kulübü Başkanı Turgay Büyükkarcı, 2020 yılında statla ilgili somut adımlar atılacağını ifade ederek, “Stadın 30-40 sene Karşıyaka'nın ihtiyacını karşılayabilecek olması çok önemli. En iyi şekilde yapmalıyız. Belki tüm projeleri tekrar sil baştan yapacağız. Ama şunu garanti edebilirim ki Karşıyaka Stadı'nın yapımı konusunda 2020 yılı içerisinde somut gelişmeleri göreceğiz. Karşıyaka Stadı yapılacak. Bunu herkesin bilmesini isterim. Stadın yapımı konusunda yürüttüğümüz görüşmeler çok ciddi boyutlara geldi. Ancak erken açıklama yaparak polemiklere neden olmak istemiyorum. Kesinleşmeden konuşmayacağım. Çünkü işlerin baltalanmasından ve polemik haline getirilmesinden bıktım” diye konuştu. 

10 YIL CİDDİ BİR KAYIP

Yapımı yılan hikayesine dönen Karşıyaka stadı ile açıklamalarda bulunan İzmir Spor Kulüpleri Birliği Vakfı (İZVAK) Başkanı Ali Erten “İzmir'de stat konusunda en ciddi zarara uğrayan takım Karşıyaka'dır. İhalesi ilk yapılan stat olmasına karşın, şu an için henüz başlama aşamasına gelmeyen tek stat da Karşıyaka stadıdır. Tam 10 yıldır bu uğurda büyük mücadeleler verdik. Gerek Karşıyaka Spor Kulübü Başkanlığım döneminde gerekse sonrasında İZVAK Başkanı olarak, bu mücadelenin içinde oldum. Önümüze o kadar çok sorun geldi ki, bunları aşmak için, kenetlenip tek yürek olduk. Son dönemde büyük bir aşama kaydettik. Açılan 5 davanın sonuncusu, geçtiğimiz günlerde bitti. Beklenen nihai kararın lehte çıkması bizleri çok mutlu etti. Davayı açan kişilerin itiraz hakkı olduğundan dava şu an için istinaf mahkemesine taşındı. İtiraz süresi bitiminde, karar büyük bir aksilik yaşanmaz ise onaylanacak ve ortada artık hiçbir engel kalmayacağı gibi resmiyet kazanacak. Bu aşamadan sonra, daha önce açılan iki ihale sonucu başlatılamayan stat inşaatı için, yeni bir ihale açılacak. Umarım bu ihale ivedilikle sonuçlanır. Bu sürecin tamamlanması ile artık Karşıyaka stadının inşaatına başlanıp, kısa sürede bitirilip faaliyeti geçmesi, Tüm Karşıyakalılar gibi beni de çok mutlu edecektir. Bu 10 yıllık süreçte çıkan engeller sonucunda Karşıyaka Spor Kulübü hem maddi hem de manevi anlamda çok şeyler kaybetti. Geriye baktığımızda 10 yıllık süreç ciddi bir kayıp oldu” diye konuştu.

STAT İÇİN BİRLİK ZAMANI

Karşıyaka Stadı ile ilgili yazı dizimizin son bölümünde camianın önde gelen isimlerinin görüşlerine yer vereceğiz. Stat sürecine en başından beri müdahil olan, stadın yapılması için 15 bin imza toplayıp Ankara'ya götüren camia büyükleri, projenin hayata geçmesi için birlik ve beraberliğin önemine dikkat çekiyor. Sorumluların ellerini taşın altına koymasını bekliyor.

Karşıyaka Stadı'nın tarihi açıdan önemine dikkat çeken Abidin Tekin, 1936 yılından günümüze stat ile ilgili yaşanan gelişmeleri şu sözlerle anlattı: “Bir ortaokul öğrencisinin anlayacağı düzeyde olan biteni anlatacağım. 1936'da Atatürk Karşıyaka'ya geliyor. Bakıyor ki ortada bir futbol takımı var ama stat yok. "Olur mu böyle saçma şey?" diyor ve hemen emrediyor. Bugünkü stadın oraya bir saha yapılması için derhal inşaat başlıyor ama Atatürk'ün ömrü yetmiyor ve 1938'de vefat ediyor. Stadyum da 1939'da bitiyor ve KSK'nin hizmetine sunuluyor. Karşıyaka Belediye Başkanı Şebnem Tabak zamanına kadar burada muazzam anılar bırakacak şekilde müsabakalar yapılıyor.
Daha sonra KSK, Alsancak'ı kullanmaya başlayınca, burası yavaş yavaş yalnızlığa, sessizliğe gömülüyor. Öyle bir yalnızlık, öyle bir sessizlik ki; insan boyunda otlar uzuyor, koyun tarlası haline geliyor. Hani diyorlar ya şimdi; "Efendim orası Ata'mızdan miras" falan... Hah işte! Mirasa ne kadar sahip çıkmışlar gör! Eşeği bağla, akşama kadar karnını doyursun! Selçuk Yaşar da yıllar önce kolunun altına proje, plan, ne varsa alıp, bir stadyum yaptırmak için çalmadık kapı bırakmıyor.
Adama diyorlar ki ; "Baba orada muazzam bir tarih var. Dokuyu bozmayalım." Ve engelliyorlar Selçuk Baba'yı. Yani bu stat işi üç günlük bir iş değil. Şimdi gelelim yakın tarihe. 2014 civarında devlet burayı, yani zaten mevcut olan bir stadı yenilemek için, hamle yapıyor. Fakat Aziz Kocaoğu ve Hüseyin Mutlu Akpınar tamamen siyasi içerikli kararlar ve dayatmalarla bu hamleyi geciktiriyorlar. Çok enteresandır, yıllar önce Selçuk Baba'ya "orada tarih var yıkılmaz!" diyen siyasi zihniyet, bugün tam tersini söyleyerek, "orada tarih mi var kardeşim? diyerek insanları aptal yerine koyuyor. Bornova Doğanlar ve Tire'ye stad yapan ama Karşıyaka söz konusu olunca çılgına dönen, beyninden dumanlar çıkan Aziz Kocaoğlu'na,  Yılın Karşıyakalısı" ödülünü verenler de yine Karşıyaka sokaklarında dolaşanlardır, yabancılar değil. Bu da işin komedi dükkanıdır. Cem Yılmaz gülmekten ölür duysa.


STADYUM KAFA KAFAYA VEREREK OLUR

Şimdi gel bugüne; efendim belediye başkanları değişmiş. Ee? "Hadi yapın stadı görelim"
Birader burası bakkal dükkanı mı? Senin siyasi kaprislerine göre mi ihale açılacak?
2014'de KSK gençleri imza toplarken, siz de imza vermiş miydiniz? Düğün bitince zurna çalınır mı? İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, üzerine düşeni yapmaya hazır olduğunu belirterek, samimi bir yaklaşımda bulunmuştur. Ancak Karşıyaka'da halâ sorun bitmiş değil.
Zira stadı taraftar yapmaz. Stad için, öncelikle Kulüp Başkanı'nın meydanda çıkması gerekir
 Karşıyaka İzmir'e bağlıdır. Buyurun, İZVAK Başkanı'nı da alalım sahneye! Sonra Tunç Soyer'i. Sonra KSK'de önemli yeri olan 1912 Derneği'nin "Ben buradayım" demesi gerekir. Karşıyaka Belediye Başkanı'nın çok samimi olarak yüreğini ortaya koyması gerekir. Bu iş küsmekle olmaz. Seksek oynamıyoruz. Stadyum bir yuvarlak masada bu makam sahiplerinin kafa kafaya vermesiyle olur, benim imza vermemle değil! Hem hayırdır? Hani biz sokaklara işerdik? Hani biz küfürbazdık?
Hani aileleri utandırırdık? Ne değişti de stad aşkı alevlendi? Geçmiş dönemki belediye başkanı "stad konusunda" elbette bir travma yaratmıştır bizde. Hem çok büyük bir travma! Yeni Başkan ise son derece ılımlı görünüyor gibi. Beş yıl sonra güzel bir insanı yakalamanın mutluluğunu yaşıyoruz.
Ama... Üniformaları aynı, iyi polis - kötü polis.... İyisi gelmesine rağmen hatlar halâ kopuk.


DEVEYE HENDEK ATLATMAKTAN ZOR

"Stadın altına tekerlek koyup götürecek halimiz yok " diyen Aziz Kocaoğlu'ndan sonra...
"Oraya çadır kurarım yine yaptırmam" diyen Mutlu Akpınar'dan sonra... 70'lerde "orada tarih var" diye engelleyen.. 2000'lerde "orada tarih mi var?" diyen aynı istemezükçü siyasi zihniyet, Atatürk'ün mirasına sahip çıkmadığı gibi, Selçuk Yaşar 'ın hayallerini mezara gömmüştür. Stadı yapsınlar da görelim diyen yalancı pehlivanlar, Alsancak ve Göztepe stadlarına baksınlar. Zühtü Işıl konusuna girmiyorum bile. Çünkü onu bir ağacın altında otururken futbol takımı kuran biri olarak algılayan, ama 9 Eylül 'de İzmir'e giren şanlı ordumuzun başındaki üsteğmen olduğundan haberi bile olmayan, olsa da bilmezlikten gelen politikacılara stadyumun kıymetini anlatmak, deveye hendek atlatmaktan daha zordur. Bu deli çekişmesine sebep olan politikacılar ve çıkarcılar sırasıyla; Mustafa Kemal Atatürk, Zühtü Işıl ve Selçuk Yaşar'ın manevi şahsiyetine hançer vurmuşlardır! Stat için engel yok mu? Siz poliklinikte hastaları randevu vererek mi muayene edersiniz yoksa hastalar keyfi olunca odanıza "selamunaleykum" diyerek dalarlar mı? Beş yıl önce size "apandisti alalım " dediler. "İstemez! " diye bağırdınız. Şimdi diyorsunuz ki; "Şuram çok ağrıyor " E normal birader.. Apandist patlamış, farkında değilsin!”


GEREKLİ MERCİLERE BASKI YAPMALIYIZ


Noyan Uluğ: Artık bizim camia olarak gerekli mercilere baskı yapmamız lazım. 2020 içinde ne yapıp edip tekrardan stadımızı ihale programına aldırmamız lazım. Biz taraftar olarak salonumuzda ve statlarda yapacağımız tezahüratlara dikkat edip anti pati toplamamamız lazım. Bizden 3 yıl sonra yola çıkan Göztepe artık kendi stadında oynuyor. Yarın Altay ve Altınordu da kendi sahalarına geçecek. Ben geçmişten herkesin ders aldığına inanıyorum. Devir birlik olma zamanı.

KİMSEYE GÜVENİM KALMADI

Dilek Löker: Artık kimseye güvenim kalmadı. Stadı yapacaklarmış... Buyurun stat orada, bir yere gitmedi. Hadi yapın. Orada fevkalade iştah kabartan bir arazi var. Bu arazi için neler yapılmaz. Topyekün taraftarı kandırdılar. Stadyumda birbirini kedi fare gibi cırmalayanlar, neden Mavibahçe'de el sıkıştılar? Ben kimseye güvenmiyorum. 

BİRLİK BERABERLİK ÇAĞRISI

Onur Çelen: Mevcut Büyükşehir ve Karşıyaka belediye başkanlarının konuya el atacaklarını düşünüyorum. Tabii ki bu olay için sadece yerel belediyelerin etkisi yetersizdir. Buna devlet ve STK’ların da destek çıkması ciddi önem arz ediyor. Karşıyaka Spor Kulübü asırı aşmış tarihi ile bunu çoktan hak ediyor aslında. Ama malesef İzmir’in bakış açısı sportif faaliyetlere karşı biraz yavaş tepkime veriyor. Sanayicilerin, STK’ların ve hatta odaların hiç işin içinde olmaması gerçekten üzücü. Bugün rakip takımımız olmasına rağmen, Göztepe A.Ş Başkanı Mehmet Sepil’in girişimciliği ve gösterdiği özveri ortada. İzmir ve İzmir takımlarının bu tarz itici güçlere ihtiyacı olduğunu düşünüyorum. Birlik ve beraberlik ile aşamayacağımız hiçbir engel yok. Bu beraberlik neticesinde de sportif alanlarımızın temin edilmesiyle, sportif başarılarında geleceğinden kuşkum yok. Karşıyaka taraftarı en kısa sürede Yalı arazisinde yükselen tribünlerde, şampiyonluk besteleri söylemek için gün sayıyor. Tüm devlet kurumlarını, belediyeleri, STK ve odaları bu güzel günlere destek olmaları adına davet ediyorum.


Doğukan Fikri FİDAN

Next page

Gazete Yenigün