Uğur Derin Dondurucu
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün

Karşıyaka Stadına yap-işlet-devret modeli

Futbol tüm spor dalları içinde en geniş kitleye sahip olanıdır. Kentler, spor kulüpleri ile anılır. Rengi, flaması, taraftarı şehirlerin yaşam tarzını ortaya koyar. İzmir, yıllar boyunca birçok spor kulübü tarafından temsil edilmiştir. Tabi ki bunların arasında en bilineni Göztepe, Karşıyaka, Altay ve Altınordu Kulüpleri’dir. Ne yazık ki tüm kent uzun süredir büyük bir spor kompleksine sahip olamamaktan şikayetçiydi. Uzun uğraşlar sonucunda Göztepe için Gürsel Aksel yapıldı. Altay’ın Alsancak’taki stat inşaatı ise tamamlanmak üzere. Fakat Karşıyaka’nın stat projesi için bir yol alınamadı. Boynu bükük taraftar artık çözüm bekliyor.

Karşıyaka Stadına yap-işlet-devret modeli

Futbol tüm spor dalları içinde en geniş kitleye sahip olanıdır. Kentler, spor kulüpleri ile anılır. Rengi, flaması, taraftarı şehirlerin yaşam tarzını ortaya koyar. İzmir, yıllar boyunca birçok spor kulübü tarafından temsil edilmiştir. Tabi ki bunların arasında en bilineni Göztepe, Karşıyaka, Altay ve Altınordu Kulüpleri’dir. Ne yazık ki tüm kent uzun süredir büyük bir spor kompleksine sahip olamamaktan şikayetçiydi. Uzun uğraşlar sonucunda Göztepe için Gürsel Aksel yapıldı. Altay’ın Alsancak’taki stat inşaatı ise tamamlanmak üzere. Fakat Karşıyaka’nın stat projesi için bir yol alınamadı. Boynu bükük taraftar artık çözüm bekliyor. Geçtiğimiz günlerde Belediye Başkanı Cemil Tugay bakanlığa çağrıda bulunarak, “Alanı bize tahsis edin Büyükşehir’le ortak biz yapalım” teklifinde bulundu. Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın artan maliyet ve ekonomik sorunlar gölgesinde dava sürecini de gerekçe göstermesinden kaynaklı pasif duruşu devam ediyor. Ortak irade gösterilirse elbette Karşıyaka’nın bir stadı olacak. Peki nasıl? Araştırmalarıma göre yeni model arayışı var. O da yap-işlet-devret modeli. Tıpkı havalimanlarında, otoyol ve köprülerde olduğu gibi.Bildiğiniz gibi Beşiktaş’ın Vodafone Arena stadı var. İşte bu model de aynen böyle. Sponsorluk benzeri bir işletme sistemi. Bekleyelim ve görelim. Önemli olan kararlılık. İşte o zaman işlem tamam!

“ÇEŞME PROJESİ”

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un bizzat takip ettiği “Yeni Çeşme Projesi” için çalışmalar sürüyor. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ile Çeşme Belediye Başkanı Ekrem Oran’ın yerel idareci sıfatıyla yakından takip ettiği 15 milyar dolarlık büyük projenin ayrıntılarının 5-6 ay içinde çıkacağı açıklandı. Bakan Ersoy, “ortak aklı önemsiyoruz” dedi. Projeye TMMOB başta olmak üzere birçok kesim karşı çıkıyor. Çünkü birinci derece doğal SİT alanında ne yapılacağı henüz belli değil. Özellikle golf alanlarındaki tatlı su ihtiyacının mevcut kaynaklardan karşılanması imkansız. Bakan Ersoy’un denizden su arıtma fikri nasıl gerçekleşecek o da yakında belli olacak. İlk başta Arap yatırımcıların geleceği fikri ile tartışılan proje turizmciler tarafından destekleniyor. EXPO sürecinde büyük bir turizm hamlesini kaçıran İzmir için bu fırsat mı olacak yoksa hayal kırıklığı mı birlikte göreceğiz.

“RAKAMLAR NİYE UÇTU?”

İzmir Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Daire Başkanlığı 9 Ekim’de şehir içinde yolcu taşımada zorunluluk olan “S Plakası” ihalesine çıkacak. Toplam 400 adet S Plakası için rakam belli olmuştu. KDV hariç 400 bin TL olan her bir plakanın ciddi rağbet görmesi bekleniyor. Servisçiler “gerek yoktu” dese de Büyükşehir “ihtiyaç var” diyor. İzmir genelinde 5 bin 849 adet S plakası var. Pandemi koşullarında yüzde 70’i okullar açık olmadığı, şirketlerin çalışmadığı, sanayi kuruluşlarının farklı çalışma sistemine geçmesi nedeniyle iş yapamıyor. Burada dikkat çekilmesi gereken bir nokta daha var. 2009 yılında 12 bin TL’ye satılan bir adet S Plakası 11 yılda nasıl bu fiyata çıktı? Önce 240 bin TL bandında yıllarca duran plaka fiyatı şu sıralar 500 bin TL’ye alıcı buluyor. Merak edilen şey ise yeni ihalenin fiyatları nasıl etkileyeceği.

“SİYASİ PARTİLER VE ÜYELERİ”

Siyasi partilerin üyelik işlemleri Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından kontrol ediliyor. Son açıklanan rakamlara göre Türkiye’de en yüksek üye AK Parti’nin. Hedefi 15 milyona koyan iktidar partisinin ülke genelinde 10 milyon 300 bin üyesi bulunuyor. Ardından takip eden CHP’nin resmi üye sayısı ise 1 milyon 260 bin kişiye ulaşıyor. Sırasıyla MHP’nin 485 bin, İYİ Parti’nin 420 bin üyesi bulunuyor. Mecliste grubu bulunan diğer parti HDP’nin ise 42 bin üyesi görünüyor. İzmir’de ise bu rakam şöyle; AK Parti 430 bin, CHP 153 bin, MHP 35 bin, İYİ Parti ise 20 bin. -Halime ERDOĞAN

Next page

Gazete Yenigün