Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün

Karakurt, “Hukuksuzluğu boykot ediyoruz, yarın da edeceğiz”

CHP’li Deniz Karakurt, Millet İttifakı Meclis üyelerinin hukuksuzluğu boykot etkini ifade etti.

Karakurt, “Hukuksuzluğu boykot ediyoruz, yarın da edeceğiz”

Halime ERDOĞAN / YENİGÜN - Millet İttifakı’nın Cumhuriyet Halk Partili Menemen Başkanvekili Adayı Deniz Karakurt, meclis çıkışının ardından Menemen İlçe Başkanlığı’nın önünde basın açıklaması yaptı. Karakurt, Kayyum’un atamasıyla göreve gelmek istemediğini söyledi. Yarın yapılacak kuradan kendisi çıksa da dava açacağını belirten Karakurt, Millet İttifakı Meclis üyelerinin hukuksuzluğu protesto ettiği için meclise katılmadığını belirtti. Dün sürece dair yeni bir dava açtıklarını ve mahkeme kararının hızlandırılması için başvuru yaptıklarını anlatan Karakurt, “Menemen üzerinde büyük bir oyun oynanıyor.  Kendi yanlarında getirdikleri toplarla herkesin gözü önünde yapılan kuraya önce tamam deyip, sonra dışarıdan aldıkları belli olan talimat ile dava açtılar. Hiçbir hukuk kuralının ve hiçbir tarafsız mahkemenin kabul etmeyeceği bir dava açtılar. Açılan davada hükümetin gücünü kullanarak baskı altında tutarak uygulanabilirliği olmayan bir yürütmeyi durdurma kararı aldılar.
Yine alınan bu ara kararı sanki mahkeme nihai kararını vermiş gibi , bu konuda yetkisi bulunmayan Vali kanalıyla kullanmaya çalışıyorlar.
Hiçbir güç hukukun üstünde değildir. Biz bu güne kadar yapılan hiçbir hukuksuzluğa boyun eğmedik, eğmeyeceğiz” dedi

 

“DOĞRU BİLDİĞİMİZ YOLDAN DÖNMEYECEĞİZ”

Karakurt, “Dün bizim yaptığımız mücadeleyi,  gayet iyi bildiği halde bize neredeydiniz diye soran sayın cumhur ittifakı meclis üyeleri şu an da adalet yok ediliyor, asıl siz neredesiniz?  
Ülkede seçim dışı yollarla yönetimi ele geçirmek olağan hale getirilmeye çalışılmaktadır. Boğaziçi Üniversitesine rektör atar, Cumhurbaşkanlığı yetkisinde dersiniz. Dilediğiniz belediyeye kayyum atar, kendi yönetemedi dersiniz. Gözümüzün önünde çekilen kurayı inkâr eder, devletin valisine dava sonucunu beklemeden kura çektirirsiniz. Bizler buradayız. Mahkemenin karar vermesini bekliyoruz. Bizler talimatla hareket etmeyiz. Menemenlinin iradesine ket vurulmasına izin vermeyeceğiz. Bu gün bu kurayı çekerseniz Menemen ‘de hiç kimseyi adil yönettiğinize inandıramazsınız. Belli ki, gözü kara siyasi anlayışınız nedeni ile siz hukuka aykırı kurayı çektirteceksiniz ama biz de kuradan kim çıkarsa çıksın Bu hukuksuz işleme itiraz edeceğiz. Mahkemeleri baskı altında tutsanız da, devlet erkânına talimat verseniz de, bizleri “Siz de Şakran a gidersiniz” diye tehdit etseniz de biz doğru bildiğimiz yoldan dönmeyeceğiz.  “ diye konuştu.

“BELEDİYEYİ BOŞ BIRAKMAYIZ”
Karakurt, kuradan kim çıkarsa çıksın itiraz edeceklerini ifade ederek, “Kuradan kimin çıktığının önemi yok. Her halükarda itirazımızı yapıp davayı açacağız. Tabi ki belediyeyi boş bırakmayız. Buraya isteyerek değil hukuku bekleyerek oturacağız. Hukuk gelinceye kadar da bu görevi her halükarda yerine getireceğiz. Bugün toplantıya katıldım, yarın da katılacağım. Meclis üyesi arkadaşlarım bu hukuksuz duruma çok düzgün bir siyasi tavır sergilediler. Yarın da sergilerler. Ama ben toplantıya katıldım ve katılacağım. Kuradan ben çıkarsam yol planımıza hep birlikte karar vereceğiz. Belediyeyi boş bırakamazsınız. Ama ben davamı açacağım ve hukuk ne kadar verirse aleyhimize karar gelirse geldiği gün istifa edeceğim. Hukuktan kura da çıkabilir seçim iptali de. Saygımız sonsuz. Aynı dakikada koltuğu boşaltırım. Biz daha dün mahkemeye başvurduk ve kararın hızlı verilmesini istedik. Biz mahkemenin kayyım kararıyla gelmek istemiyoruz. Biz Menemen kayyım kararıyla yönetilsin istemiyoruz. Biz hukuk karar versin istiyoruz. Bu konuda dün yeni bir dilekçe verdik” dedi

Next page

Gazete Yenigün