Uğur Derin Dondurucu
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün
Yenigün

Karadağ, “Mühür kadında olursa kent güzelleşir”

CHP Buca Belediye Başkan Aday Adayı Ayten Karadağ, kadınların siyasette daha fazla...

Karadağ, “Mühür kadında  olursa kent güzelleşir”

CHP Buca Belediye Başkan Aday Adayı Ayten Karadağ, kadınların siyasette daha fazla yer alması gerektiğine dikkat çekerek, “Bugüne kadar partimin pek çok kademesinde görev aldım. Bilgi ve birikimimi Buca'ya aktarmak için bu yola çıktım. Buca'nın ilk kadın Belediye Başkanı olmak istiyorum. Buca'ya artık kadın eli değmeli. Mühür kadında olursa kentler güzelleşir” dedi.

CHP Buca Belediye Başkan aday adayı Ayten Karadağ, kadınların siyasette daha fazla yer alması gerektiğine işaret ederek şunları söyledi, “Madem bir elmanın iki yarısıysak, neden temsilde kadın olarak hakkımızı alamıyoruz? Çok mu yetersiziz, donanımsız mıyız? Bizler her türlü kritere tabi tutulurken, erkek adayların kriterleri bizden çok mu ileride? Halbuki biz, onları şekillendiriyoruz. Kadınlar, bu seçimde yumruklarını masaya çok daha sert vuracaklar. Kız evlatlarımıza önce güven ve sevgiyi aşılamamız gerekiyor. Bu güne kadar partimin pek çok kademesinde görev aldım. Bilgi ve birikimimi Buca'ya aktarmak için bu yola çıktım. Buca'yı karış karış biliyorum. Buca'nın ilk kadın Belediye Başkanı olmak istiyorum. Toplumda karşılığı olan bir aday adayı olduğumu düşünüyorum. Eğer aday gösterilirsem, farklı partilerden de oy alacağıma inanıyorum. Buca'ya artık kadın eli değmeli. Mühür kadında olursa, emek ses verir ve kentler güzelleşir.”

YEŞİL KENT BUCA

Buca için hayata geçirmek istediği projelerden bahseden Karadağ, “Buca'nın en büyük sorunu trafik. Projelerimizin en başında da trafik geliyor. Ana arterlerin dağıtılması, Menderes Caddesi'ndeki trafik yoğunluğunun azaltılması çok önemli. Trafik sorununu çözmek için otopark ihtiyacı da göz önünde bulundurulmalı. Buca'nın marka kent olmasını arzu ediyorum. Çünkü Buca bir üniversite kenti. Buca'nın mutlaka eğitim şehri olması gerekiyor. İsmimizin ülke çapına yayılması gerektiğini düşünüyorum. Buca'da yeşil alan sayısını artırmalıyız. Buca'ya 'Yeşil Kent' markasını getirmek için çalışacağız. Avrupa Birliği fonlarından yararlanmak istiyoruz. Marka şehir birinciliğini kazandığımızda Buca'nın önü açılacak.

 

KADIN KOOPERATİFİ MODELİ

Mersin'in Mezitli ilçesindeki kadın kooperatif modelini Buca'ya taşımak istiyoruz. Buca'nın katma değeri yüksek ürünlerini, yurt dışına ihraç etmeyi hedefliyoruz. Kentsel dönüşümü ön plana alacağız ve kent gelişimine yönelik projeler üreteceğiz. Yerelde örgütleşmeyi sağlayacağız. Kadınlara ve gençlere yeni istihdam alanları yaratmak hedefindeyiz. İlçe genelinde yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelik çalışmalar yürüteceğiz.

 

TARİH AYAĞA KALKACAK

Buca'da tarihi ayağa kaldırmak istiyoruz. Buca'da Levantelere ait köşkler ve binalar dünyaya tanıtılacak. Böylece pek çok turisti ilçemize çekeceğiz. Cezaevi şu anda Buca'nın tam ortasında kalmış durumda. O alan, Buca'nın nefes alabileceği bir yer aslında. Cezaevinin buradan kaldırılması için girişimlerimiz olacak. İhtiyacı olan herkese yardım eden bir belediyecilik anlayışıyla hareket edeceğiz. Ayten Karadağ uzun yoldan geldiği için, kapıları kaldırıp yerine çelik kapı takmayacak. Her zaman ulaşılabilir bir Belediye Başkanı olacağım. Belediyemizi şeffaf yöneteceğiz. Koltuk sevdalısı değilim, hizmet üretmek için göreve gelmek istiyorum. Performansa dayalı bir hizmet sistemimiz olacak.

EĞİTİME VE SPORA DESTEK

Şikayetleri bizzat sokaklarda halkın ağzından dinleyeceğiz. Halk Meclisi kuracağız. Ayda bir kez muhtarlarla toplantı düzenleyeceğiz. Eğitime çok önem verdiğimiz için bir ayağımız sürekli üniversitede olacak. Projelerde üniversite ile iş birliği yapacağız. Ayrıca her türlü kurumla ilişkilerimiz çok iyi olacak. Spora her zaman destek olacağız. Çocuklarımızı spora yönlendireceğiz. İlçemize bir spor dalında dünya birinciliği getirecek sporcular yetiştireceğiz. Buca'da yetenekli gençleri keşfedeceğiz. Bucaspor, şu anda hak ettiği yerde değil. Bucaspor'a yeniden güzel günlere dönmesi için destek olacağız” dedi.

Ayten Karadağ kimdir?

1954 doğumlu Ayten Karadağ, İktisat Fakültesi'ni bitirdikten sonra Hukuk Fakültesi Ekonomi Bölümü yüksek lisans eğitimini tamamladı. İş ve memuriyet hayatına işçi olarak başlayan Karadağ, daha sonraki yıllarda İzmir Defterdarlığı vergi memuru olarak devam etti. Aynı zamanda Adalet Bakanlığı yeminli bilirkişi unvanına sahip olan Karadağ, İzmir Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler Odası Denetleme Komisyonu üyeliği, semt temsilciliği, grup üyeliği, kurul üyeliği, yönetim kurulu koordinatör üyeliği ve kültür sanat etkinlikleri komite üyeliği gibi görevlerde bulunmuştur. Tüm Maliye Sen Sendikası İzmir Şubesi'nde kurucu üye, yönetim kurulu üyesi ve örgütlenme sekretaryası gibi çalışmalar da yürütmüştür. İzmir Büyükşehir Belediyesi Kent Konseyi Kadın Siyaset Çalışma Grubu çalışmalarında da bulunan Karadağ, aynı zamanda CHP İl Kadın Kolları Yönetim Kurulu üyeliği, CHP İl Kadın Kolları Saymanlığı, CHP Buca İlçe Sekreterliği ve CHP Buca İlçe Başkanlığına vekaleten görevleri de başarıyla yerine getirmiştir. 2009, 2014 ve 2019 yılları yerel seçimlerde CHP Buca Belediye Başkan aday adaylığına başvuru yapan Karadağ, halen mali müşavir olarak meslek hayatına devam etmektedir.

 

Doğukan Fikri Fidan


 

Next page

Gazete Yenigün