;
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün

Karacasu Belediye Başkanı Zeki İNal'dan Covit-19 önlemleri açıklaması.

Başkan İnal bir dizi önerileride sıraladı.

Karacasu Belediye Başkanı Zeki İNal'dan Covit-19 önlemleri açıklaması.

AYDIN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
VATANDAŞIN VE ESNAFIN YANINDA OLMALI!
TÜM DÜNYA İLE BİRLİKTE ÜLKEMİZİ VE İLİMİZİ DE ETKİSİ ALTINA ALAN KORONA VİRÜS(COVİT-19) İLE MÜCADELEYE
AYDIN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
DAHA ETKİN ŞEKİLDE KATILMALIDIR!


Ülkemizde ilk olarak 10 Mart 2020 tarihinde tespit edilen Korona virüs (covit-19) ile mücadele, devletimiz her kademesi ve özellikle Sağlık Bakanlığımızca etkin şekilde yürütülmektedir. Daha ilk vakanın tespitinden önceki dönemden başlayarak, virüsün ülkemize girişini önlemeye yönelik tedbirler süratle alınmış olmasına rağmen maalesef bugün tüm dünyada olduğu gibi ülkemiz de bu pandeminin etkisi altındadır.
Sağlık Bakanlığımız tarafından, virüsün yayılmasının önlenmesi, enfekte olan vatandaşlarımızın tespit edilerek tedavilerinin yapılması konusunda gerekli tüm çalışmalar yapılmakta, sağlık çalışanlarımızın bu konudaki olağanüstü gayreti ve fedakarlığı toplumun her kesimi tarafından takdirle karşılanmaktadır.
Bu vesileyle, fedakar sağlık çalışanlarımıza minnet ve şükranlarımızı sunuyor, virüsle mücadelede hayatını kaybeden sağlık çalışanlarımıza Allah’tan rahmet, ailesine ve çalışma arkadaşlarına başsağlığı diliyoruz.
Devletimizin tüm kurumları, virüsle mücadelenin etkin şekilde yürütülmesi ve bu mücadele kapsamında alınan tedbirlerin sosyal ve ekonomik olumsuz sonuçlarının telafi edilmesi konusunda üzerlerine düşen sorumlulukları yerine getirmektedir.
Yerel yönetimlerin, belediyelerin de kendi yetki ve sorumluluk alanlarında ve imkanları ölçüsünde korona virüsle mücadeleye katkı vermek için büyük bir gayret içinde olduklarını memnuniyetle gözlemliyoruz.
Aydın Büyükşehir Belediyemizin, bugüne kadar geçen yaklaşık bir aylık süre içinde, korona salgınına karşı “Salgın Hastalıklarla Mücadele Kurulu” oluşturulması, belediye hizmet birimlerinde virüse karşı önlem alınması, dezenfekte hizmetleri verilmesi, afiş ve bilbordlarla virüse karşı halkı bilinçlendirme çalışmaları ve 65 yaş üstü vatandaşlarımızın akıllı sayaçlarına 50 ton su yüklenmesi gibi uygulamaları olumlu buluyoruz.
Ancak Aydın Büyükşehir Belediyemizin yetkileri, imkan ve kabiliyetleri ile daha fazlasının yapılabileceğini, yapılması gerektiğini düşünüyoruz. Zira virüs, halkımızın sağlığını olumsuz etkilediği gibi, virüsle mücadele amacıyla alınan idari tedbirlerden
doğan ekonomik sonuçlar da Aydın halkının ve özellikle esnaf ve ticaret erbabının yaşamını olumsuz etkilemektedir. Bu nedenle, birçok büyükşehir, il, ilçe ve belde belediyeleri tarafından uygulanan ve esnafı rahatlatan uygulamaların Aydın Büyükşehir Belediyemiz tarafından da hayata geçirilmesi gerekmektedir.
Bu bağlamda;
1. Yalnızca 65 yaş üstü ve akıllı sayaç kullanan Aski abonelerini değil, il genelindeki tüm su abonelerini kapsayacak şekilde, virüsle mücadele müddetince su ve kanalizasyon atıksu bedellerinde %50 indirim yapılması ve fatura tahsilatlarının mücadele dönemi sonuna kadar ertelenmesi,
2. İçişleri Bakanlığının talimatıyla (23.03.2020 tarih ve 89780865-153-E.5823 sayılı) ilimiz genelinde şehiriçi ve şehirlerarası yolcu taşımacılığı yapan 3.312 esnafımız araç ruhsatında belirtilen yolcu kapasitesinin %50’si oranında yolcu kabul edebilmekte, bu durum sabit giderleri aynı kalan esnafımız açısından büyük gelir kaybına neden olmaktadır. Bu nedenle yolcu taşımacılığı yapan esnafımızdan alınmakta olan Garaj Giriş-Çıkış ücretlerine mücadele müddetince %50 indirim yapılması,
3. Yine ilimiz genelinde servis taşımacılığı yapan 1.904 esnafımız da okulların kapalı olması sebebiyle faaliyetlerine son vermiş durumdadır. Servis taşımacılığı yapan esnafımızın Çalışma Ruhsatı ücretlerine %50 indirim yapılması,
önem ve öncelik arz etmektedir.
Aydın Büyükşehir Belediye Başkanlığımızın, su abonelerimizin ve esnafımızın korona virüsle mücadeleden ötürü yaşadıkları ekonomik güçlüğü aşmalarına destek olmak konusunda gereken iradeyi ortaya koymasını bekliyoruz.
Her daim devletimizin ve milletimizin yanındayız.

Kamuoyuna saygıyla duyururuz.
 
 

Mehmet GÜLER  -  Zeki İNAL   
Aydın Büyükşehir belediye meclisi
cumhur ittifakı meclis grup sözcüleri

Next page

Gazete Yenigün