Uğur Derin Dondurucu
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün

Karaburun'daki başarım, kadınların önünü açacak

CHP'li Karaburun Belediye Başkanı İlkay Girgin Erdoğan, Yenigün Yönetimi'ni ağırladı. Bir kadın belediye başkanı olarak, yeni dönemde sorumluluğunun fazla olduğunun altını çizen Erdoğan, “Ben bölgemde başarısız olursam diğer kadınların siyasetteki önünü keserim. O yüzden omzumda hissettiğim yük daha fazla. Benim başarım diğer kadınların önünü açacak” dedi

Karaburun'daki başarım, kadınların önünü açacak

Nasıl bir belediye devraldınız?

Ben birçok belediye başkanına göre şanslıyım. Bizim öyle hatırı sayılır borçlarımız yoktu. Ufak tefek işletme nedeniyle borçlarımız vardı. Ama diğer belediyelerle kıyasladığımızda bu borçlar devede kulak kalır. Belediyecilik bir ekip işi ve benim meclis üyelerim büyük bir özveriyle çalışıyorlar. Birçoğuna göre iyi bir belediye teslim aldığımızı düşünüyorum. Biz çözüm odaklıyız, sorunu tespit ettiğimiz an çözmeye çalışıyoruz ve başarılı oluyoruz.

MARKA KENT KARABURUN

Bana ilk olarak ne yapacaksınız diye sorduklarında söylediğim şey, ben bir kadınım o yüzden önce makyaj yapacağım diyordum. Temel hizmetleri vermeye çalışıyoruz ama bunun yanında da peyzajda bir şeyler yapmaya çalıştık. Karaburun bir marka kent olacak diyordum ve bir marka kent yapmak istiyorsak kente girişlerimiz çok önemli. Görsellik ve yapı şekli o şehre kişilik veriyor. Esas kalıcı hizmetleri eylül ayından itibaren, yaz sezonunun yoğunluğunu atlattıktan sonra başlayacağız. Bizim bölgemiz 430 kilometre bir alana sahip. Nüfus olarak en küçük ama yüz ölçümünde en büyük bölgelerden birisi. Bu nedenle bizim kış nüfusumuz 10 bin 600, yaz nüfusumuz 80 bin civarı. Bölgenin altyapısı yok. Yolumuzu, çevre düzenlememizi ve kanalizasyon hizmetlerimizi Büyükşehir Belediyesi yapıyor. Belediyelerin bütçeleri çok az ve eğer CHP’li bir belediyeyseniz işiniz daha zor.

"SORUMLULUĞUMUZ ÇOK FAZLA"

Türkiye’nin içinde bulunduğu bu dönemde, Türkiye tarihinde belediye başkanlarının sorumluluğunun en fazla olduğu dönem. Çünkü bir ülke yol ayrımında. Her şeye çok dikkat etmek gerekiyor. Bu sorumluluğun bilincinde olarak da şeffaf bir yönetimle, ortak akılla belediyelerimizi yönetmemiz gerekiyor. Bir kadın belediye başkanı olarak sorumluluğum daha fazla. Ben bölgemde başarısız olursam diğer kadınların siyasetteki önünü keserim. O yüzden omzumda hissettiğim yük daha fazla. Benim başarım diğer kadınların önünü açacak.

YEŞİL İLE MAVİ BİR ARAYA GELİYOR

Karaburun'un sorunlarından biraz bahseder misiniz?

Benim bölgemin en önemli sorunlarından bir tanesi altyapı. Hızla çözülmesi gereken bir sorun. Çünkü benim 3 tane mavi bayraklı plajım var. Bölge doğal yapı olarak çok iyi bir yerde. Biz Kaz Dağları’yla birlikte 3 tane hava akımının olduğu bir bölgedeyiz. Hava akımlarına iyi geliyoruz, doğal güzelliklerimiz var. Birçok tarihi güzelliklerimiz var ve bunların hepsi atıl durumda kalmış. Biz yola çıkarken hep şunu söyledik, geçmişimizle geleceğimizi harmanlayacağız, yeşilimizle de mavimizi bir araya getirerek Türkiye’de hak ettiğimiz yere geleceğiz diyorduk. Bölgemizi ön plana çıkarırken yeni şeyler yaratmıyoruz, elimizde olanları ortaya çıkarıyoruz.

KADIN KOOPERATİFLERİ

Bölgemiz bir narenciye bahçesi. Özellikle bunları bölge halkına para kazandırmak adına istihdamı sağlamak için işleyerek ticari mal haline getirerek pazarlamayı düşünüyoruz. Bunun dışında bölgede kooperatifçiliği daha fazla ön plana çıkarmak istiyoruz. Batı köylerinde kurulan ve çok daha faal çalışan ve Mordoğan Mahallesi’nde kadınlar tarafından kurulan bir dönem benim de üye olduğum bir kadın kooperatifi var. Bu iki kooperatifin adı altında bölge ön plana çıkacak. Ürünlerimizi pazarlayacağız. Nasıl ki Ovacık Belediyesi, Alsancak’ta bir yer açıyorsa ben de Karaburun Belediyesi olarak bir yer açacağım. Kendi ürünlerimizi buradan göndereceğiz. Nüfusumuzun büyük oranı yaşlı ve bizim amacımız dışarıya giden gençlerimizim geri dönmesini sağlamak, iş kolları yaratmak ve ekonomik girdileri artırmak.

KALİTELİ BUTİK OTELLER

Karaburun Yarımadası, ülkedeki ekonomik darboğaza rağmen ilgi çeken bir bölge. Özellikle İstanbul ve Ankara’dan çok geliyor. Otel yapmak istiyorlar. Biz herkesi kucaklarız ama bizim şartlarımıza uymaları lazım. Sağlık turizmi, ev pansiyonculuğu olacaksa gelsinler. Butik oteller şeklinde işliyoruz. Burada butik otellerde bulduğunuz kaliteyi hiçbir yerde bulamazsınız.

SADECE 'KARABURUN' DENİLECEK

5 yıl sonra nasıl bir Karaburun hayal ediyorsunuz?

Benim insanlara sunduğum bir proje listem vardı. O projeleri gerçekleştirdiğimde şimdiki Karaburun’dan çok daha farklı bir Karaburun göreceksiniz. Belirlediğimiz hedefler doğrultusunda bütün ulusal düzeyde tanınan ve bunun yanında uluslararası alanda da tanınan bir Karaburun yaratacağız. Bizim bölgemizde en çok ses getirecek şey, geçmişimizi ön plana çıkarmak olacak. Çocuklarla ilgili projelerimiz içinde 'Çocuk Cumhuriyeti' projesini gerçekleştirmeyi planlıyoruz. Ben marka şehir yaratacağım diyordum. Bu dönemde Seferihisar, Sığacık deniyorsa, 5 yıl sonra sadece Karaburun denilecek. 

En eski enginar üreticileri burada

Gerçekten bölgemizin hem yakın hem de tarihi bir geçmişi var. Eski bir Rum bölgesiyiz. Arkeolojik olarak da bölgemizin değeri çok fazla. Bu bölge Rum döneminde İtalya ve Fransa’ya üzüm ihraç eden bir yer. Enginar festivali denilince akla Urla geliyor ama en eski enginar üreticisi burada. Buraya özgü mor bir enginar var. Burası aynı zamanda yöresel yemekleriyle gurmelere de hitap ediyor.

Next page

Gazete Yenigün